WYDANIE ONLINE

Ostatnio w przestrzeni medialnej pojawia się coraz więcej informacji, w których przewija się termin „sygnalista”. Przyczyną jest bliskie (planowane na grudzień 2021 r.) wdrożenie do polskich przepisów postanowień unijnej dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Kim jest sygnalista, kiedy będzie chroniony? Na jakie obowiązki związane z ochroną sygnalistów już teraz powinni przygotowywać się pracodawcy?

czytaj więcej »

Z początkiem przyszłego roku planowane jest wprowadzenie szeregu zmian w zakresie ustalania prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Modyfikacjom mają ulec m.in. reguły ustalania okresu zasiłkowego. Sprawdź, na czym polegają planowane zmiany.

czytaj więcej »

W Sejmie trwają pracę nad projektem zmian w przepisach, który przewiduje wprowadzenie nowego rodzaju urlopu, określonego mianem „urlopu rodzinnego”. Ma on przysługiwać m.in. pracownikom w celu opieki nad najbliższym członkiem rodziny. W tym czasie otrzymywaliby zasiłek z ZUS.

czytaj więcej »

Wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, na dzień 1 lipca 2021 r. trzeba podnieść co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym tego pracownika.

czytaj więcej »

Minister Finansów wydał rozporządzenie zwalniające z podatku subwencje wypłacone w ramach Tarcz Finansowych 1.0 i 2.0.

czytaj więcej »

Ryczałty za noclegi w podróży służbowej odbywanej za granicą mogą być wypłacone w walucie polskiej, jeżeli tak stanowią przepisy płacowe obowiązujące danego pracodawcę lub w ich braku – wynika to z porozumienia zawartego pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

czytaj więcej »

Inspektor pracy, działający w imieniu i na rzecz pracownika, nie może domagać się przed sądem pracy ustalenia skonkretyzowanych elementów stosunku pracy łączącego pracownika z pracodawcą, ani sposobu zakończenia stosunku pracy między nimi.

czytaj więcej »

Podatkowe konsekwencje wypłaty ekwiwalentu na doposażenie stanowiska pracy zależy od tego, czy praca jest świadczona w warunkach panującej epidemii, czy bez względu na stan epidemii. Jak wygląda to natomiast przy pracy zdalnej?

czytaj więcej »

Jeżeli umowy zlecenia nie wprowadzają rozróżnienia na wynagrodzenie podstawowe oraz honorarium za przeniesienie praw autorskich, to wynagrodzenia z takich umów nie są przychodem z praw majątkowych, a z umów zlecenia. W związku z tym zastosujemy tu ulgę dla młodych.

czytaj więcej »

Pracodawca może dokonać zmiany okresu rozliczeniowego w każdym czasie. Jednak dokonując zmiany obowiązującego pracowników okresu rozliczeniowego trzeba pamiętać o zachowaniu pewnych wymogów. Sprawdź, na czym one polegają.

czytaj więcej »

Jednym z obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia. Uchybianie temu obowiązkowi może się skończyć nawet rozwiązaniem przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Inne, mniej restrykcyjne konsekwencje niedotrzymywania terminów płatności to żądanie przez pracownika wypłaty odsetek, a czasem korekty wypłaconych świadczeń i wypłata wyrównań. Oczywiście w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca naraża się na kary pieniężne, które mogą być dotkliwsze niż odsetki.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik po przebytej chorobie złożył wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, które jednak nie zostało mu przyznane. Firma wystawiła mu skierowanie na badania kontrolne, jednak musi przedstawić do Medycyny Pracy zaświadczenia od lekarzy specjalistów, u których się leczył. Do momentu uzyskania zaświadczeń od lekarzy i dopuszczenia go do pracy przez lekarza medycyny pracy, pracownik nie może pracować. W ewidencji zaznaczoną ma nieobecność usprawiedliwioną. Czy można pracownikowi zaznaczyć taki rodzaj nieobecności? Czy musimy mieć jakiś dokument na podstawie, którego przyznaliśmy mu tą nieobecność usprawiedliwioną?

czytaj więcej »

Pytanie: Z powodu trwających upałów pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi skrócił w drodze zarządzenia czas pracy o 1 godzinę. Przez 3 dni pracownicy wykonują pracę od 7.00 do 14.00 (zamiast do godz. 15.00). Skrócony czas pracy nie dotyczy pracowników zatrudnionych w systemie równoważnym przy obsłudze urządzeń, których nadzór trzeba zapewnić ciągle. Jak zewidencjonować skrócony o godzinę czas pracy w ewidencji czasu pracy? Pomimo skrócenia czasu pracy pracownicy zachowują prawo do 100% wynagrodzenia.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie dotyczy potrącania wpłat do PPK. Zatrudnienie nastąpiło od 17 kwietnia 2021 r. Po 3 miesiącach pracownik przystępuje do PPK (jeśli nie dokona rezygnacji z dokonywania wpłat). Trzy miesiące mijają 17 lipca 2021 r. Wynagrodzenie za lipiec jest wypłacane do 10 sierpnia 2021 r. Czy już od tej wypłaty należy potrącić wpłaty na PPK czy dopiero od wynagrodzenia za sierpień wypłacanego we wrześniu? W jakim miesiącu wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią dla zatrudnionej osoby przychód opodatkowany?

czytaj więcej »

Pytanie: Do okresu zasiłkowego zalicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy. W przypadku tej samej jednostki chorobowej wymagana jest jednak przerwa w tym okresie w wymiarze powyżej 60 dni. Co to znaczy „ta sama jednostka chorobowa” i jakie dni zalicza się do wspomnianej przerwy?

czytaj więcej »