WYDANIE ONLINE

Pracodawcy prywatni zatrudniający powyżej 250 pracowników i pracodawcy z sektora publicznego zatrudniający co najmniej 50 pracowników, już wkrótce muszą wdrożyć nowe obowiązki związane z ochroną osób zgłaszających naruszenia prawa. Przedstawiony projekt ustawy o sygnalistach wyjaśnia wiele kwestii warunkujących podjęcie przez pracodawców decyzji o wyborze właściwego narzędzia dokonywania zgłoszeń, ustalenia prawidłowej procedury i przeprowadzenia wdrożenia spełniającego wymogi prawne. To odpowiedni moment, aby przystąpić do prac wdrożeniowych.

czytaj więcej »

Z początkiem listopada 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 25 października br. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany dotyczą m.in. ustalania wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru. Sprawdź, co się zmieniło.

czytaj więcej »

W ekspresowym tempie dobiegły końca prace legislacyjne w ramach tzw. Polskiego Ładu. Na końcowym etapie prac parlamentarnych Sejm nie zgodził się m.in. na odłożenie nowych rozwiązań podatkowych i składkowych o kolejny rok.

czytaj więcej »

Fundusz socjalny może być przeznaczony także na finansowanie świadczeń rzeczowych takich jak upominki lub paczki świąteczne. Sprawdź, na jakich zasadach świadczenia te podlegają zwolnieniu z opodatkowania i oskładkowania.

czytaj więcej »

W celu zwiększenia efektywności prowadzonych egzekucji z wynagrodzenia za pracę, złożony w Sejmie projekt ustawy zakłada obniżenie kwoty wolnej od potrąceń do poziomu 85% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracownik nabywa rentę lub emeryturę dopiero jakiś czas po rozwiązaniu umowy. Czy będzie wówczas odprawa? Czy wypłacamy odprawę emerytalną, gdy pracownik kiedyś już dostał rentową? I co z odprawą emerytalno-rentową przy dyscyplinarce?

czytaj więcej »

Czy w sytuacji, gdy pracodawca podpisał umowę z firmą oferującą benefity dla pracowników (tzw. system kafeterii) za pomocą platformy internetowej, wartość udostępnionych pracownikom świadczeń stanowi podstawę wymiaru składek ZUS?

czytaj więcej »

Dopasowany do potrzeb zakładu pracy okres rozliczeniowy ułatwia organizację pracy. Z kolei okresy rozliczeniowego przepadające na przełomie lat kalendarzowych mogą bardzo komplikować rozliczanie pracy nadliczbowej.

czytaj więcej »

Umowa zlecenia stanowi tytuł do ubezpieczeń emerytalno-rentowych (z pewnym wyjątkiem), ale w zestawieniu z innym tytułem może podlegać wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Pod względem podatkowym przychody ze zleceń są opodatkowane, ale i tu istnieją wyjątki w postaci zwolnień, których od 1 stycznia 2022 r. przybędzie.

czytaj więcej »

Pytanie: Od 19 października 2021 r., która z dniem 18 października br. rozwiązała umowę o pracę z poprzednim pracodawcą. W dniu rozwiązania umowy pracownica przebywała u poprzedniego pracodawcy na urlopie wychowawczym (trwał od 1 października 2020 r. do 18 października 2021 r.). Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje w 2021 r. pracownicy z tytułu zatrudnienia w naszej firmie? Czy poprzedni pracodawca powinien rozliczyć urlop za październik 2021 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Ile czasu należy przechowywać: ewidencję czasu pracy, listy płac, kwitki wypłat, wnioski urlopowe, informację na temat zaliczek na PIT-4, dokumenty rozliczeniowe ZUS (DRA, RCA, RSA, RZA) oraz zgłoszeniowe (ZUA, ZWUA, ZCNA), papierowe zwolnienia lekarskie (zanim weszły zwolnienia elektroniczne)?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na umowę na czas określony na zastępstwo za nieobecnego pracownika. W trakcie zatrudnienia uczestniczy w naborze na stanowisko podinspektora i go wygrywa. Po ogłoszeniu wyników naboru zamierza rozwiązać wiążącą strony umowę o pracę na mocy porozumienia stron z dniem 15 grudnia. Kolejnego dnia (16 grudnia) zamierza zawrzeć nową umowę. Wynagrodzenie w jednostce płacone jest 29. dnia miesiąca. Czy w tym przypadku pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za zakończony okres zatrudnienia w dniu rozwiązania umowy o pracę i otrzymania świadectwa pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Prezes spółki z o.o. oraz członkowie zarządu nie pobierają żadnego wynagrodzenia, ani z umowy o pracę, ani z tytułu powołania. Czy po wprowadzeniu Polskiego Ładu muszą opłacać składkę zdrowotną?

czytaj więcej »