WYDANIE ONLINE

Z dniem 1 lipca 2023 r. został odwołany w Polsce stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. W związku z tym, wiele przywilejów i rozwiązań szczególnych wprowadzonych tzw. specustawami covidowymi zostało uchylonych. Upewnij się, jakie konsekwencje kadrowe i płacowe przynosi zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego

czytaj więcej »

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023. Zakłada on m.in. odmrożenie podstawy naliczenia odpisu na ZFŚS w 2023 r. – i to już za okres od 1 lipca 2023 roku.

czytaj więcej »

Szykowana nowelizacja ustawy okołobudżetowej przewiduje wypłatę w 2023 r. jednorazowych dodatków motywacyjnych dla pracowników sfery budżetowej oraz nagród specjalnych dla nauczycieli. Jakie będą warunki przyznania tych świadczeń?

czytaj więcej »

Od 1 lipca 2023 r. zaczęła obowiązywać zmiana rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, której celem jest uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

czytaj więcej »

Podatnicy PIT, którzy są członkami związków zawodowych mogą pomniejszać swój dochód do opodatkowania o kwotę składek zapłaconych na rzecz związków zawodowych, do których przynależą. Dodatkowo nowe przepisy podwyższą obowiązujący limit ulgi na związki zawodowe.

czytaj więcej »

Trwają prace na rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, w ramach którego Rada Ministrów postanowiła znowelizować m.in. ustawę o służbie cywilnej. Zmiany, które przyjęte zostały już przez Sejm, mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

czytaj więcej »

Do limitów umów na czas określony, wynikających z art. 251 § 1 Kodeksu pracy nie wlicza się także umów na czas określony zawieranych z bezrobotnymi skierowanymi do wykonywania prac interwencyjnych u pracodawcy na podstawie umowy zawartej z właściwym starostą.

czytaj więcej »

Jeżeli nie doszło do ustalenia indywidualnego rozkładu czasu pracy w umowie o pracę albo odrębnym porozumieniu, to zmiana organizacji czasu pracy (grafiku godzin pracy) nie wymaga od pracodawcy dokonania względem pracownika wypowiedzenia zmieniającego.

czytaj więcej »

Od 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu rozszerzeniu uległa treść informacji o zatrudnienia. Sposób opracowania tej informacji po zmianach budzi nieraz wątpliwości praktyczne, o odniesienie się do których zwróciliśmy się do specjalistów Głównego Inspektoratu Pracy. Poznaj 5 wyjaśnień PIP dotyczących sporządzania informacji o warunkach zatrudnienia.

czytaj więcej »

Prawo do przerwy w pracy jest uprawnieniem pracowniczym. Niektóre z przerw pracodawca musi zapewniać pracownikom, inne tylko może. Do uprawnień dyrektywnych pracodawcy należy również zobowiązanie pracowników do ich wykorzystywania w określonym czasie, a w niektórych przypadkach nawet w określony sposób. Nie zawsze bowiem przerwa w pracy oznacza przerwę od pracy.

czytaj więcej »

Minimalną płacę brutto dla pracownika pełnoetatowego w 2023 roku ustalono na poziomie 3.490 zł na okres od 1 stycznia do 30 czerwca oraz na poziomie 3.600 zł na okres od 1 lipca do 31 grudnia. Oznacza to, ze od 1 lipca 2023 r. zmieniły się kwoty wolne od potrąceń. Sprawdź, jak prawidłowo ustalać ich wysokość na listach płac.

czytaj więcej »

Pytanie: Do tej pory preferowaliśmy w naszej firmie zatrudnienie na okres próbny w postaci niepełnych 3 miesięcy. Przykładowo: zatrudnienie nowego pracownika odbywało się 9 stycznia, a koniec okresu próbnego wyznaczaliśmy na 31 marca. Teraz po zmianach, w przypadku planowanego zatrudnienia od 5 czerwca 2023 r. chcielibyśmy wyznaczyć koniec okresu próbnego na 31 sierpnia. Jaki w tym przypadku powinniśmy wskazać okres zamiaru zawarcia umowy na czas określony? Czy mimo tego, że okres próbny wynosi niecałe 3 miesiące, powinniśmy zaplanować zatrudnienie na czas określony na 12 miesięcy, czy jednak możemy wskazać krótszy okres? Czy gdybyśmy analogicznie zatrudnienie rozpoczęli 5 czerwca, a koniec okresu próbnego wyznaczyli na 31 lipca, czy w tym przypadku, mimo że nie są to pełne 2 miesiące, powinniśmy również wskazać zamiar zatrudnienia na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy, czy możemy wskazać krótszy okres?

czytaj więcej »

Pytanie: Obywatelka Ukrainy, którą zatrudniamy wystąpiła z wnioskiem o zwolnienie od pracy na dziecko z art. 188 kp. Jednak dziecko pracownicy przebywa na terytorium Ukrainy. Czy wobec tego można udzielić jej tego zwolnienia?

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą, w której mój syn jest osobą współpracującą. Odprowadzam za niego składki ZUS jak za przedsiębiorcę. Do tej pory był osobą współpracującą bez umowy i bez wynagrodzenia. Chcę przygotować mu umowę o pracę. Czy takiego pracownika obowiązuje minimalne wynagrodzenie za pracę? Czy taki pracownik musi posiadać badania lekarskie? Czy musi odbyć szkolenie bhp?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownicy przychodzą do pracy, na tzw. bazę, na godz. 6.00, a wyjeżdżają z bazy ok. 6.30 i jadą na budowę ok. 1,5 godz. Od której godziny liczymy im pracę: od 6.00 czy od tej godziny, o której są na budowie? I czy tam sama sytuacja dotyczy umów o pracę i umów zlecenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do 18. roku z ZFŚS dotyczy wypoczynku i krajowego i zagranicznego? Obecnie mamy zapis w regulaminie ZFŚS , że dopłaty te dotyczą tylko wypoczynku krajowego, jednak coraz więcej dzieci wyjeżdża na obozy zagraniczne więc chcielibyśmy zmienić ten zapis.

czytaj więcej »

Pytanie: W czerwcu 2023 roku w podróż służbową zagraniczną pojechała prezes firmy. W delegację zagraniczną pojechało też dwóch naszych pracowników z działu administracji: Pracownica administracji pojechała z dwojgiem małoletnich dzieci, a pracownik logistyki z jednym małoletnim dzieckiem. Koszty delegacji w całości pokryła firma. Czy mam jakąś kwotę dopisać do wypłaty pracowników i opodatkować czy oskładkować i opodatkować? Na fakturze za delegacje jest wyszczególnione, kto był uczestnikiem delegacji i proporcjonalnie policzona kwota.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik otrzymał kartę powołania do wojska w celu odbycia 2-tygodniowych ćwiczeń. Jak rozliczyć nieobecność pracownika za ten okres? Jakie z tego tytułu pracodawca ma obowiązki? Jak należy obliczyć wynagrodzenie za ten okres?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w deklaracji PFRON w liczbie osób wykazuje się stan osób na ostatni dzień miesiąca, czy średnią liczbę osób za dany miesiąc? Pracownik, na 0,5 etatu zatrudniony w połowie miesiąca w etatach wykazany zostanie 0,25 etatu, natomiast w osobach jako 0,5 osoby czy jako 1 osoba?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka miała być zatrudniona do 23 czerwca, przy czym jej umowa została przedłużona do dnia porodu. Kiedy wypłacić nauczycielowi wyrównanie wynagrodzenia za czerwiec?

czytaj więcej »

Pytanie: W połowie przyszłego miesiąca chcemy podpisać umowę o pracę na czas określony z 23-letnim studentem zatrudnionym już u nas na podstawie umowy zlecenia. W jaki sposób wykazać tę zmianę w dokumentach rozliczeniowych oraz jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc?

czytaj więcej »