208

Szkolenie w weekend kadry zarządzającej – jak je zrekompensować

Pytanie: Czy pracodawca może wymagać od pracowników zatrudnionych w nienormowanym czasie pracy (kadra zarządzająca), aby stawili się na 2-dniowe warsztaty rozwojowe/szkoleniowe w weekend (sobota + niedziela)? Jeśli tak, to jak to trzeba później rozliczyć?

Świąteczne świadczenia dla pracowników – sprawdź skutki w PIT

Jak co roku, pod koniec grudnia wielu pracodawców ponosi wydatki związane z tradycją świąt Bożego Narodzenia i zakończeniem roku, organizując spotkania z udziałem załogi. Chodzi tutaj np. o firmowe Wigilie, imprezy mikołajkowe dla dzieci pracowników, czy spotkania podsumowujące mijający rok. Takie okolicznościowe imprezy na ogół połączone są konsumpcją różnego rodzaju produktów spożywczych, w tym „świątecznych” dań i napojów. Sprawdź, jak rozliczać podatek PIT od świadczeń świątecznych w grudniu 2023 roku.

Regularne wyjazdy pracownika do oddziału pracodawcy – czy to podróż służbowa

Pytanie: Pracownik pracuje u nas w siedzibie. Od kolejnego miesiąca 2, 3 razy w tygodniu będzie również świadczył pracę w naszym oddziale (20 km od siedziby). Czy w takim przypadku wyjazdy do oddziału można traktować jako podróże służbowe? Jeżeli nie, to jakie dokumenty należy przygotować dla pracownika?

numer specjalny - 64

Kadra kierownicza w firmie – odrębne zasady zatrudniania

Wyższa kadra zarządzająca (jeśli jest zatrudniona na podstawie stosunku pracy) ma kilka odrębnych zasad związanych z obowiązujących ich czasem pracy – innych niż w przypadku „zwykłych” pracowników. Najwięcej tych odrębności odnosi się do osób zarządzających zakładem, lecz jedna istotna dotyczy też kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych. Ale odrębności kodeksowe to nie wszystko. W numerze wyjaśniamy także inne kwestie związane z zatrudnianiem i zwalnianiem wyższej kadry, a także ich odpowiedzialnością.

207

Zmniejszenie etatu bez zmniejszenia obowiązków – czy jest możliwe

Pytanie: Czy możliwa i zgodna z prawem jest redukcja etatu na stanowisku jednoosobowym (głównego księgowego) bez zmiany zakresu zadań i obowiązków?

Wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego po ciąży bliźniaczej

Pytanie: Pracownica urodziła bliźniaki. Ile jej przysługuje urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego (dzieci nie posiadają zaświadczenia, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”)?

Umowa zlecenia i składki ZUS – skutki błędnego oświadczenia zleceniobiorcy

Pytanie: Zatrudniam osobę na umowę zlecenia. Do każdej takiej umowy (odnawianej co roku) osoba ta dołączała pisemne oświadczenie, że jest zatrudniona u innego pracodawcy również na umowę zlecenia i osiąga co najmniej minimalne wynagrodzenie z tego tytułu. W związku z tym wnosi o niedokonywanie potrąceń z tytułu ubezpieczeń społecznych. Przypadkowo po kontakcie z pierwszym zakładem pracy okazało się, że w niektórych miesiącach osoba ta nie spełniała wskazanych wymogów, tzn. nie osiągała minimalnego wynagrodzenia, i powstał obowiązek opłacania składek. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Czy powinnam jak najszybciej skorygować składki ZUS i obciążyć pracownika z bieżącego wynagrodzenia niezapłaconymi składkami społecznymi?

206

Zmiana wysokości odpisu na ZFŚS w 2023 r. a wyrównywanie świadczeń urlopowych

W związku ze zmianą przepisów, od połowy 2023 r. odpis na ZFŚS powinien być ustalany od zwiększonej podstawy naliczenia odpisu. Czy ta zmiana ma wpływ na wysokość (i konieczność ewentualnych wyrównań) świadczeń urlopowych wypłaconych pracownikom przed 1 lipca 2023 r.?

Zajęcie komornicze przy umowie zlecenia – przykładowa lista płac

Pytanie: Pracownik zatrudniony na umowie zlecenia otrzymuje zajęcie komornicze. Umowa zlecenia sporządzona jest na rok. Jak obliczyć kwotę wolną od potrąceń z umowy zlecenia, gdzie wynagrodzenie jest zależne od liczby przepracowanych godzin ze stawką godzinową na poziomie minimalnym (od 1 lipca 2023 r. – 23,50 zł)?

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia dla byłego pracownika-emeryta – jak ją rozliczyć

Pytanie: Wypłacamy dodatkowe wynagrodzenia dla byłego pracownika emeryta za II kwartał 2023 r. Jakie składki ZUS powinniśmy odprowadzić – czy tylko emerytalną i rentową czy również chorobową i wypadkową? Co ze składką zdrowotną? Czy zastosować koszty uzyskania przychodu (pracownikowi przysługiwały podwyższone koszty uzyskania przychodu?

205

Urlop opiekuńczy – jakie dokumenty rozliczeniowe

Pytanie: Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie trzech dni urlopu opiekuńczego. Jak taki urlop wykazać w dokumentach rozliczeniowych oraz jak ustalić podstawę wymiaru składek za miesiąc, w którym pracownik będzie z niego korzystał?

Umowa terminowa po okresie próbnym – czy może być dłuższa niż pierwotnie zamierzono

Pytanie: Zatrudniamy dwóch pracowników na podstawie umowy o pracę na okres próbny. U obu pracowników w treści umowy na okres próbny został wskazany zamiar zatrudnienia na kolejną umowę na czas określony co najmniej 6 miesięcy, ale krócej niż 12 miesięcy. W przypadku pierwszego pracownika, który wykazuje się dużym zaangażowaniem i pracowitością, kierownik chciałby zaproponować umowę na czas określony (po okresie próbnym) na okres 24 miesięcy. Czy jest taka możliwość, że po okresie próbnym trwającym 2 miesiące możemy zaproponować pracownikowi umowę na czas określony na 24 miesiące? Czy jednak musimy sztywno trzymać się zamiaru zatrudnienia pracownika w przedziale powyżej 6, ale krócej niż 12 miesięcy? Drugi z pracowników niestety nie spełnia oczekiwań i pracodawca nie będzie chciał zawrzeć z nim kolejnej umowy. Czy w tym przypadku pracodawca powinien wykonać dodatkowe kroki, np. uzasadnić, dlaczego umowa na czas określony nie zostanie zawarta na okres powyżej 6 miesięcy, a krócej niż 12 miesięcy?

Rezygnacja z funkcji członka zarządu – czy skutkuje automatycznym rozwiązaniem umowy o pracę

Pytanie: Członek zarządu w spółce zakomunikował ustnie, że nie chciałby już dłużej pełnić tej funkcji, ale nie złożył oficjalnej rezygnacji ani wypowiedzenia. Czy Spółka w tej sytuacji mogłaby wypowiedzieć temu członkowi zarządu umowę o pracę? Jeśli tak, to co musiałaby wskazać w uzasadnieniu wypowiedzenia?

numer specjalny - 63

Jak prawidłowo ustalać podstawę wymiaru zasiłków – zasady, przykłady, tabele

Podstawę wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego ustala się w jednakowy sposób do wszystkich zasiłków, tj. chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas choroby określonego w art. 92 kp.

204

Wniosek urlopowy złożony po wypłaceniu ekwiwalentu – jak postąpić

Pytanie: Po wypłaceniu pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 3 dni dostaliśmy spóźniony i nierozliczony wcześniej wniosek o urlop wypoczynkowy właśnie na te 3 dni. Czy należy porównując wysokość należnego wynagrodzenia urlopowego i wypłaconego już ekwiwalentu, zażądać zwrotu różnicy od pracownika? Jakie jest rekomendowane postępowanie w tym przypadku?

Urlop szkoleniowy, opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej – czy zmniejszą podstawę nagrody rocznej

Pytanie: Czy urlop w wymiarze 28 dni na przygotowanie rozprawy doktorskiej, udzielony pracownikowi samorządowemu na podstawie art. 196 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, urlop z powodu siły wyższej, urlop opiekuńczy pomniejszają podstawę wymiaru trzynastego wynagrodzenia za rok, w którym taki urlop został udzielony?

Tytuł naukowy w świadectwie pracy

Pytanie: Pracownik złożył wniosek o sprostowanie świadectwa pracy poprzez umieszczenie przed imieniem i nazwiskiem tytułu naukowego doktora. Czy w świadectwie pracy nauczyciela zamieszcza się tytuł naukowy?

203

Zakończenie zlecenia w trakcie miesiąca – co ze składką na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Pytanie: Współpracowaliśmy z osobą fizyczną na umowę zlecenia. Zleceniobiorca był wynagradzany w sposób godzinowy, a wynagrodzenie było wypłacane z przesunięciem. Zleceniobiorca podlegał dobrowolnej składce chorobowej, jednakże w trakcie bieżącego miesiąca złożył rezygnację. Jak będzie wyglądała kwestia rozliczeń ZUS? Czy mam naliczyć składkę chorobową od pełnej kwoty otrzymanego wynagrodzenia czy też składki tej nie naliczać?

Zmiany „na grosze” wymagają zmian w umowie

Wprowadzenie w układzie zbiorowym pracy (lub protokole dodatkowym) mniej korzystnych dla pracowników warunków nabywania i ustalania wysokości niektórych składników wynagrodzenia za pracę wymaga wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy. I to nawet wtedy, gdyby przysługujące konkretnemu pracownikowi wynagrodzenie, obliczone według nowych zasad, nie uległo obniżeniu.

Zmiana godzin w grafiku – jak poinformować o niej pracowników

Pytanie: W jakiej formie przekazać pracownikowi zmianę godzin w grafiku (godziny przyjścia i wyjścia) na okres wakacji dla pracowników obsługi w szkole?

202

Zakończenie okresu próbnego dłuższego niż 2 miesiące – na jaki okres zawrzeć umowę o pracę na czas określony

Pytanie: Do tej pory preferowaliśmy w naszej firmie zatrudnienie na okres próbny w postaci niepełnych 3 miesięcy. Przykładowo: zatrudnienie nowego pracownika odbywało się 9 stycznia, a koniec okresu próbnego wyznaczaliśmy na 31 marca. Teraz po zmianach, w przypadku planowanego zatrudnienia od 5 czerwca 2023 r. chcielibyśmy wyznaczyć koniec okresu próbnego na 31 sierpnia. Jaki w tym przypadku powinniśmy wskazać okres zamiaru zawarcia umowy na czas określony? Czy mimo tego, że okres próbny wynosi niecałe 3 miesiące, powinniśmy zaplanować zatrudnienie na czas określony na 12 miesięcy, czy jednak możemy wskazać krótszy okres? Czy gdybyśmy analogicznie zatrudnienie rozpoczęli 5 czerwca, a koniec okresu próbnego wyznaczyli na 31 lipca, czy w tym przypadku, mimo że nie są to pełne 2 miesiące, powinniśmy również wskazać zamiar zatrudnienia na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy, czy możemy wskazać krótszy okres?

Wyrównanie wynagrodzenia nauczyciela w związku z przedłużeniem umowy do dnia porodu

Pytanie: Nauczycielka miała być zatrudniona do 23 czerwca, przy czym jej umowa została przedłużona do dnia porodu. Kiedy wypłacić nauczycielowi wyrównanie wynagrodzenia za czerwiec?

Pracownik powołany na ćwiczenia wojskowe – jak rozliczyć nieobecność i wynagrodzenie

Pytanie: Pracownik otrzymał kartę powołania do wojska w celu odbycia 2-tygodniowych ćwiczeń. Jak rozliczyć nieobecność pracownika za ten okres? Jakie z tego tytułu pracodawca ma obowiązki? Jak należy obliczyć wynagrodzenie za ten okres?

numer specjalny - 62

Dokumentacja pracownicza po zmianach w prawie pracy z 2023 roku

Najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy (obowiązująca od 26 kwietnia 2023 r.) przyznała pracownikom wiele nowych uprawnień związanych z czasem pracy, zwolnieniami od pracy (tj. zwolnienie od pracy w związku siłą wyższą i urlop opiekuńczy) czy rodzicielstwem (elastyczna organizacja pracy). Zmiany te wpłynęły również na dokumentację pracowniczą.

201

Odwołanie stanu zagrożenie epidemicznego – skutki dla płac

Od 1 lipca 2023 r. zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to ustanie przepisów covidowych (niektóre z nich będą jeszcze przez pewien czas obowiązywały). W wielu przypadkach nie ma już powrotu do stanu sprzed epidemii z uwagi na zmienioną rzeczywistość zarówno tę faktyczną jak i prawną.

Konsekwencje podwyższenia wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2023 r.

Minimalna płaca od 1 stycznia 2023 wynosi 3.490 zł brutto, a od 1 lipca 2023 r. wynosi 3.600 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa wynosi z kolei 22,80 zł, a od 1 lipca 2023 r. – 23,50 zł. Obejrzyj poradę video i dowiedz się, jakie są konsekwencje podwyżki płacy minimalnej od 1 lipca 2023 r.

Zaświadczenie CFR-1 – czy pracownik z Ukrainy powinien je przedstawić

Pytanie: Zatrudniliśmy na umowę o pracę obywatela Ukrainy, który posiada kartę na pobyt stały z pozwoleniem na pracę oraz miejscem zamieszkania. Czy taki pracownik ma obowiązek przedstawić nam zaświadczenie CFR-1 – certyfikat rezydencji wystawiony przez urząd skarbowy?

200

Zwrot kosztów energii elektrycznej w sytuacji posiadania instalacji fotowoltaicznej przez pracownika

Pytanie: Zatrudniamy pracownika, który wykonuje pracę zdalną w swoim miejscu zamieszkania. Ustalam odpłatność za energię elektryczną za laptopa i Internet i urządzenie wielofunkcyjne. Problem jest w tym, że pracownik ma fotowoltaikę i nie płaci za prąd. Czy w takiej sytuacji mam obowiązek zwrotu pieniędzy za prąd za poszczególne urządzenia?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego od 26 kwietnia 2023 r. – 3 różne wysokości

Pytanie: Nasza pracownica od 2 sierpnia 2022 r. do 3 maja 2023 r. jest na ZUS ZLA w związku z ciążą – jeszcze nie urodziła. Dnia 28 kwietnia 2023 r. przekroczyła okres zasiłkowy 270 dni – płatne 100%. Od 29 kwietnia 2023 r. wprowadziłam jako zasiłek macierzyński – 100%. Czy postąpiłam właściwie? Czy powinnam wprowadzić jako zasiłek macierzyński 70% – nie otrzymałam jeszcze pisma od pracownicy. Czy prawidłowo będzie liczenie zasiłku macierzyńskiego 100%, czy pracownica powinna wnioskować o świadczenie rehabilitacyjne do dnia porodu? Jeśli powinna mieć świadczenie rehabilitacyjne, to w jakiej wysokości – 100%?

Ustalanie limitu zwolnienia z PIT dla wycieczki dofinansowywanej ze środków ZFŚS

Pytanie: Jaką kwotę należy doliczyć do limitu zwolnienia z PIT w przypadku wycieczki dofinansowywanej ze środków ZFŚS. Przykładowo koszt wycieczki na osobę wyniósł 1.000 zł, ale jednemu pracownikowi zakład pracy dofinansowuje 95%, a drugiemu 90% (w zależności od dochodu przypadającego na członka rodziny). Czy do limitu wliczamy kwotę 1.000 zł, czy kwotę pomniejszoną o dopłatę pracownika np. pracownika, któremu dofinansowano koszt w 90% wliczamy 900 zł?

199

Wniosek o stałą pracę zdalną – czy pracodawca może odmówić jego przyjęcia

Pytanie: Pracodawca zdecydował się na wprowadzenie tylko okazjonalnej pracy zdalnej na podstawie art. 6733 Kodeksu pracy w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Czy pracodawca jest zobowiązany wyrazić zgodę na wniosek pracownika, sprawującego opiekę nad dzieckiem na pracę zdalną na podstawie art. 6719 § 6 Kodeksu pracy po wykorzystaniu przez pracownika 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej w danym roku kalendarzowym, czyli na 25 dzień? Czy też może takiej zgody odmówić, ponieważ wprowadził tylko okazjonalną pracę zdalną? Czy odmowa w takiej sytuacji musi być dokonana zgodnie z art. 6719 § 6 Kodeksu pracy?

Urlop opiekuńczy – skąd wiadomo, że jest nieodpłatny?

Pytanie: Zwracam się z prośbą o interpretację art. 1731 Kodeksu pracy, dotyczącego nowego urlopu opiekuńczego, który przysługuje w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, wymagającej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Proszę o wskazówkę, który przepis określa, że urlop ten jest nieodpłatny (nie znalazłam takiej informacji w nowych przepisach)?

Podwyżka inflacyjna a maksymalna kwota przewidziana dla kategorii zaszeregowania

Pytanie: Pracodawca chce przyznać pracownikom tzw. podwyżkę inflacyjną w wysokości 7,8% wynagrodzenia, a więc zgodną z kwotą inflacji określoną w ustawie budżetowej. Sytuacja taka spowoduje w niektórych przypadkach, że wynagrodzenia pracowników znajdą się powyżej maksymalnej kwoty przewidzianej dla danej kategorii zaszeregowania. Pracodawca nie może podwyższyć maksymalnych stawek wynagrodzeń, gdyż są one określane w drodze rozporządzenia przez Ministra Zdrowia. Co więc można zrobić w takim przypadku, aby nie stosować różnych stawek dodatku inflacyjnego dla poszczególnych grup pracowników? Jakie konsekwencje powodowałoby przyznanie pracownikom stawek zaszeregowania powyżej maksymalnych kwot przewidzianych dla danej kategorii zaszeregowania?

numer specjalny - 61

Praca w godzinach nadliczbowych: powierzanie i rekompensowanie

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownik zobowiązany jest świadczyć ją na polecenie lub za aprobatą pracodawcy, może być jednak powierzana jedynie w szczególnych okolicznościach. Polecenie pracownikowi pracy w nadgodzinach może mieć formę zarówno ustną, jak i pisemną, jednak do celów dowodowych zaleca się, aby przybierało formę pisemną. Sposobem rekompensaty jest natomiast wypłacenie stosownego dodatku do wynagrodzenia albo udzielenie czasu wolnego.

198

Elastyczna organizacja pracy – nowe rozwiązania po nowelizacji Kodeksu pracy z 2023 roku

Dzięki znowelizowanym przepisom Kodeksu pracy rodzice i opiekunowie dzieci do lat 8 uzyskają formalne uprawnienie do wnioskowania o zastosowanie względem nich elastycznej organizacji pracy. Sprawdźmy, na czym polegają nowe rozwiązania i jak je stosować w praktyce.

Umowy terminowe: 7 kluczowych zmian w Kodeksie pracy

Pracodawca będzie zobowiązany wskazywać przyczynę wypowiedzenia także przy wypowiadaniu umów terminowych. Ale to nie jedyna zmiana, którą wprowadzi już przyjęta, duża nowelizacja Kodeksu pracy.

Nowe zasady udzielania urlopu rodzicielskiego i ojcowskiego – jak będą funkcjonowały w praktyce?

Wydłużony wymiar urlopu rodzicielskiego oraz zasada, zgodnie z którą po 9 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie przysługiwało każdemu z rodziców, bez możliwości przeniesienia na drugiego z nich. Dodatkowo zmiany w zasiłku macierzyńskim oraz mniej czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. W jaki sposób nowe zasady dotyczące urlopu rodzicielskiego i ojcowskiego będą funkcjonowały w praktyce? Sprawdźmy.

197

Zwolnienie z opłacania składek na FP po urlopach związanych z rodzicielstwem

Pytanie: Komu przysługuje zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby powracające z urlopów związanych z rodzicielstwem?

Zakwaterowanie zleceniobiorcy – czy jest wliczane do podstawy wymiaru składek

Pytanie: Zleceniobiorcy będą od lutego mają możliwość korzystać z zakwaterowania. Czy świadczenie w naturze w postaci zakwaterowania zleceniobiorcy w lokalu mieszkalnym, który jest własnością płatnika, stanowi podstawę do naliczania składek ZUS?

Wynagrodzenie w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego za niepełny miesiąc pracy – jak je uwzględnić

Pytanie: Od 24 stycznia do 10 lutego 2023 r. nasza pracownica opiekowała się chorym dzieckiem. W okresie 12 miesięcy poprzedzających opiekę w każdym miesiącu pracownica nie przepracowała pełnego miesiąca z różnych powodów: choroby własnej, opieki nad dzieckiem, urlopu wypoczynkowego i bezpłatnego. Jak w tej sytuacji należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego?

196

Zgłoszenie cudzoziemca do urzędu pracy – czy możliwe z datą wsteczną

Pytanie: Zatrudniłam obywatela Ukrainy 17 października 2022 r. i nie wiedziałam, że fakt ten muszę zgłosić też do Urzędu Pracy. W tej chwili mam kontrolę z Państwowej Inspekcji Pracy, która twierdzi, że zatrudniłam taką osobę nielegalnie. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy taką osobę mogę zgłosić wstecz i napisać czynny żal?

Zasiłek chorobowy po poronieniu – w jakiej wysokości wypłacać

Pytanie: Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim do 29 stycznia 2023 r. Zwolnienie wystawione jest z kodem B (ciąża). 23 stycznia pracownica podczas rozmowy telefonicznej poinformowała, że wraca do pracy po zakończeniu zwolnienia, ponieważ poroniła. Jak potraktować to zwolnienie? Czy wypłacić za cały okres 100% chorobowego na podstawie zwolnienia, czy żądać od pracownicy zaświadczenia o dacie poronienia i za okres po tym dniu wypłacić 80% chorobowego?

PPK: czy w 2023 roku konieczna jest powtórna deklaracja o dodatkowej wpłacie

Pytanie: Moja wątpliwość dotyczy przypadku opłacania wpłaty na PPK w podwyższonej wysokości przez pracownika. Czy w związku z mijającym terminem 4-letnim, tj. do końca lutego 2023 r. pracownik, który opłacał składkę PPK w zwiększonej wysokości ponownie ma zadeklarować podwyższenie składki na nowy okres? Czy jeśli nie złoży deklaracji to składkę obniżamy do wysokości podstawowej?

numer specjalny - 60

Nowe przepisy o pracy zdalnej – od kwietnia 2023 roku w Kodeksie pracy

Dotychczas przepisy antycovidowe przewidywały oficjalnie tylko jeden rodzaj pracy zdalnej, wykonywanej w drodze polecenia pracodawcy. Jednak uchwalona nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca m.in. pracy zdalnej wprowadza od kwietnia 2023 roku kilka różnych rodzajów takiej pracy. Jakie będą to rodzaje – i na jakich zasadach każdy z nich będzie stosowany? Od czego rozpocząć przygotowania do wprowadzenia nowej pracy zdalnej?

195

Wynagrodzenie chorobowe po urlopie bezpłatnym – jak ustalić podstawę wymiaru

Pytanie: Pracownik przebywający na rocznym urlopie bezpłatnym do 30 listopada 2022 r. otrzymał zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 28 listopada do 15 grudnia 2022 r. Czy w tym przypadku pracownikowi w ogóle przysługuje wynagrodzenie za czas choroby ze względu na to, że przez tak długi okres nie były opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe? Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę wymiaru, ponieważ w ostatnich 12 miesiącach nie miał przecież żadnego wynagrodzenia?

Śmierć pracownika a rozliczenie wpłat na PPK

Pytanie: Moje pytanie dotyczy rozliczenia pracownika będącego uczestnikiem PPK w związku z jego śmiercią. Dotyczy jego wynagrodzenia za przepracowany krótki czas grudnia i odprawy pośmiertnej. Wiem, że są one bez składek a opodatkowane tylko właśnie wynagrodzenie. Czy od wynagrodzenia naliczyć również tu składki PPK? W mojej ocenie nie skoro nie ma składek a poprzednie płace zostały już rozliczone.

Praca w porze nocnej codziennie przez pół godziny – czy to dopuszczalne

Pytanie: Pora nocna obejmuje czas od 22.00 do 6.00. Generalnie pracownicy rozpoczynają pracę najwcześniej o 6.00, jednak jedna osoba z firmy na podstawie indywidualnych ustaleń przychodzi do pracy na 5.30 (pracownik otwiera bramę, by umożliwić wjazd na teren firmy dostawcom). Czy dopuszczalne jest wykonywanie pracy przez tę osobę codziennie częściowo w porze nocnej?

194

Jak ustalić odsetki od zaległych składek przy różnych stopach procentowych

Pytanie: Muszę naliczyć odsetki od zaległych składek. Z uwagi na to, że dług powstał w 2021 roku, w okresie objętym obliczeniem obowiązywały różne stawki tychże odsetek. Jak w takiej sytuacji obliczyć łączną ich kwotę, którą muszę uregulować?

Zatrudnienie byłego zastępcy – czy nabór jest konieczny

Pytanie: Mamy osobę zatrudnioną na zastępstwo za pracownicę będącą na urlopie rodzicielskim. Jest to stanowisko urzędnicze (inspektor) w jednostce samorządowej. Gdy wróci osoba zastępowana pewnie będzie przesunięta na inne stanowisko. Niemniej jej powrót sprawi, że umowa zastępcy rozwiąże się. Chcemy, aby dotychczasowy zastępca nadal pracował na tym stanowisku. Czy musimy organizować nabór?

Udzielenie pracownikom urlopu w tym samym czasie z przyczyn leżących po stronie pracodawcy

Pytanie: Pracodawca chciałaby, aby w 2023 roku wszyscy pracownicy wybrali 2-tygodniowy urlop wypoczynkowy w tym samym terminie (po to, aby w tym czasie można było zamknąć firmę). Czy oficjalnie jest taka możliwość, aby to pracodawca zdecydował o terminie urlopu wypoczynkowego pracownika?