Nocleg dla przedstawiciela handlowego czasem bez podatku

Sfinansowanie przez pracodawcę kosztów noclegów dla pracowników mobilnych w przypadkach, gdy ich wyjazdy nie stanową podróży służbowej, powoduje u nich powstanie przychodu ze stosunku pracy. Przychód ten do określonej przepisami wysokości korzysta jednak ze zwolnienia od podatku.

Nawet jeśli wyjazd nie będzie podróżą służbową, równowartość diety jest wolna od składek

Pracownik zatrudniony za granicą u polskiego pracodawcy nie odbywa podróży służbowej, wobec czego nie przysługują mu należności z tym związane, ale jego sytuacja faktyczna wykazuje podobieństwo do przebywania w takiej podróży. Jego przychód stanowiący równowartość diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju nie jest zatem oskładkowany.

Jeśli pracownik płacił kartą kredytową, potrącenie z pensji nie wymaga jego zgody

Pobranie przez pracownika zaliczek w postaci skorzystania z karty płatniczej (karty kredytowej) należącej do pracodawcy pozwala na potrącenie z wynagrodzenia pracownika nierozliczonych zaliczek bez jego zgody.

Dojazdy do pracy służbowym samochodem nie są nieodpłatnym świadczeniem

Przejazdy pracownika samochodem służbowym z oraz do miejsca wykonywania pracy – o ile nie służą osobistym celom podwładnego, lecz są wykonywane w ramach realizacji zadań służbowych – nie stanowią nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ich wartości nie można zatem uważać za przychód zatrudnionego ze stosunku pracy.

Dieta ujemna podlega opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy

Nadwyżka kosztów wyżywienia ponad kwotę diety określonej w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie podróży służbowych stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu, od którego pracodawca, jako płatnik, jest obowiązany pobrać zaliczkę na podatek.

Czas dojazdu do klienta to dla handlowca efektywny czas pracy

„Pozostawanie w dyspozycji” w rozumieniu art. 128 § 1 Kodeksu pracy wymaga przebywania (fizycznej obecności) w zakładzie pracy lub innym miejscu, które w zamyśle pracodawcy jest wyznaczone (przeznaczone) do wykonywania pracy. Jeśli podróż służbowa wiąże się z fizyczną obecnością w miejscu wykonywania pracy (na określonym obszarze geograficznym), to pracownik pozostaje przez ten czas w dyspozycji pracodawcy.