Zmiana danych ubezpieczonego

W trakcie zatrudnienia pracownicy często zwracają się do swych pracodawców o zmianę określonych danych w kartotece pracownika. Dotyczy to takich danych jak: nazwisko, adres. Czasami też zachodzi konieczność zgłoszenia dziecka bądź innego członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego albo np. zgłoszenia niepełnosprawności pracownika lub rozpoczęcia pobierana przez niego renty albo emerytury. Na jakim druku powinniśmy dokonać zmiany nazwiska pracownika i w jakim terminie przesłać do ZUS? Jakie dokumenty przekazać, gdy zmianie ulegną inne dane bądź też pojawią się okoliczności mające wpływ na kartotekę pracownika w ZUS? Zachęcam do zapoznania się z poniższymi wskazówkami.

Używanie przez pracownika samochodu służbowego – jak poprawnie rozliczyć przychód

Pytanie: Na okres jesienno-zimowy umożliwiamy niektórym pracownikom wykorzystywanie samochodu służbowego także do celów prywatnych. Naliczamy z tego tytułu ryczałt stanowiący przychód ze stosunku pracy. W związku z pojawiającymi się rozbieżnościami mamy problem z rozliczeniem paliwa w czasie jazd prywatnych. Czy koszty paliwa zawierają się w naliczanym pracownikom ryczałcie?

Śmierć zleceniobiorcy - komu wpłacić wynagrodzenie

Pytanie: Mam pytanie o wypłatę z umowy zlecenia po śmierci zleceniobiorcy. Umowa była zawarta na dłuższy okres i określała wypłatę wynagrodzenia w cyklach miesięcznych. Czy niewypłacone wynagrodzenie zleceniobiorcy to prawo majątkowe wchodzące do spadku? Czy od dokonywanej spadkobiercom wypłaty zleceniodawca powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy?

Okulary korygujące przed terminem badań okresowych

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie kwestii związanej z refundacją kosztówza okulary korygujące do pracy przy komputerze. Pracownik, który maaktualne zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o tym, że musi używaćokularów do pracy przy komputerze, stwierdził, iż wzrok mu się pogorszyłi chciałby kupić nowe okulary. Czy refundacja kosztów za okulary możebyć zwolniona z podatku i składek na podstawie tego zaświadczenia, czy też konieczne jest nowe zaświadczenie? Dodam, że w firmie obowiązuje zarządzenie dotyczące bhp, z którego wynika, że pracownikowi przysługuje zwrot za okulary w sytuacji pogorszenia wzroku.

Jak wyliczać wynagrodzenie z tytułu urlopu dla pielęgniarki

Pytanie: Jedna z pielęgniarek wybiera się w grudniu na zaległy urlop. Pracuję od niedawna i nie jestem do końca pewna według jakich zasad powinnam naliczy jej wynagrodzenie urlopowe. Dodam, iż pracownica pracuje w systemie równoważnym w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Czy pracownik powinien otrzymać całość wynagrodzenia za wadliwie wykonywaną pracę

Pytanie: Pracownik działu logistyki podczas załadunku wyrobów gotowych na samochód przez swoją nieuwagę zniszczył dwie palety wyrobów. W związku z tym musiał zostać po godzinach swojej pracy i naprawić zniszczone palety. Czy w takim przypadku pracodawca zobowiązany jest zapłacić godziny nadliczbowe, jeżeli była to ewidentna wina pracownika?

Zmienione wzory dokumentów w egzekucji należności pieniężnych

Na skutek ostatnich zmian w zakresie sposobu prowadzenia egzekucji, pracodawcy otrzymujący zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia za pracę mogą spodziewać się dokumentów o zajęciu według nowych wzorów. Sprawdź, co uległo zmianie.

Wysokość świadczeń pochodnych od minimalnej płacy w 2017 roku

Od nowego roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2.000 zł. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia zmianie ulegną różne świadczenia pracownicze. Przeczytaj tekst i sprawdź, ile trzeba będzie wypłacić pracownikowi za pracę w nocy. Upewnij się także, ile wyniesie odprawa pieniężna dla pracownika oraz świadczenie pieniężne z tytułu umowy praktykanckiej.

Wydruki z PUE ZUS = papierowe zaświadczeniom

Wydruki zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek, generowane za pomocą Platformy Elektronicznej ZUS, będą równoważne wystawianym przez Zakład papierowym zaświadczeniom. Upewnij się komu i w jakim zakresie zmiana przyniesie korzyści.