Więcej czasu na odwołanie do sądu pracy dla pracowników

Jednym z założeń pakietu „100 zmian dla firm” jest wydłużenie i ujednolicenie terminów odwołań do sądu pracy. Sprawdź, kiedy planuje się wprowadzenie nowych rozwiązań.

W 2017 roku - odpisy na ZFŚS bez zmian

Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2017 r. pozostaną na dotychczasowym poziomie. Tak wynika z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017, przedłożonego przez ministra rozwoju i finansów*.

Przeniesienie służbowe pracownika korpusu służby cywilnej

Pytanie: Czy można przenieść na mocy art. 64 ustawy o służbie cywilnej pracownika zatrudnionego w korpusie służby cywilnej na czas określony na jego wniosek do tożsamej placówki w innej miejscowości?

Pracownik bezzasadnie rozwiązał stosunek pracy bez wypowiedzenia - co może zrobić pracodawca

Pytanie: Pracownik złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia, podając jako przyczynę znalezienie nowej lepszej pracy. Od tego momentu nie przychodzi do pracy. Czy ze względu na to, że rozwiązanie umowy w tym trybie jest bezzasadne, możemy zwolnić pracownika w trybie dyscyplinarnym z powodu jego nieobecności w pracy? Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji? Czy możemy odpowiedzieć pracownikowi, że takie rozwiązanie umowy jest nieuzasadnione i wezwać go do zapłaty odszkodowania? Czy w sprawie odszkodowania należy wystąpić do sądu? A co ze świadectwem pracy? Jaką wpisać podstawę prawną zakończenia stosunku pracy? Czy można w świadectwie pracy wpisać art. 55 kp z dodatkową informacją, że było bezzasadne?

O 40 lat krótsze przechowywanie dokumentacji pracowniczej

Zaledwie 10 lat a nie 50 od dnia zwolnienia pracownika pracodawca będzie musiał przechowywać jego akta osobowe i pozostałą dokumentację związaną ze stosunkiem pracy. Czy dodatkowo stanie się możliwe prowadzenie dokumentacji pracowniczej wyłącznie w formie elektronicznej? Kiedy przepisy wejdą w życie? Sprawdź już teraz.

Kwoty wolne od potrąceń w 2017 r.

Ustanowione w Kodeksie pracy kwoty wolne od potrąceń, zarówno przymusowych jak i dobrowolnych, jak co roku zmieniają się wraz z podwyżką wynagrodzenia minimalnego. W 2017 r. wyniesie ono 2 000 zł brutto i ta kwota przełoży się bezpośrednio na wysokość kwot wolnych. Już dziś warto wiedzieć, o ile wzrosną.

Jak wyliczyć wynagrodzenie, gdy umowa o pracę uległa rozwiązaniu w ciągu miesiąca

Pytanie:  Umowa o pracę pełnoetatowego pracownika otrzymującego co miesiąc stałe wynagrodzenie w wysokości 1.850,00 zł uległa rozwiązaniu z 11 października 2016 r. Nasz system płacowy wyliczył mu październikową pensję w kwocie 656,40 brutto. Czy ta wartośćjest prawidłowa? 

Jak poprawnie nałożyć karę porządkową

Nałożenie kary porządkowej tylko z pozoru jest czynnością prostą i niezłożoną. W rzeczywistości to kilkuetapowy proces, w którym każdy krok jest ważny i żadnego nie można pominąć. Niedochowanie rygorów prawa w procesie karania pracownika może skutkować wniesieniem przez niego sprzeciwu, a nawet skierowaniem sprawy do sądu. O czym musi pamiętać pracodawca, nakładając na pracownika karę porządkową? Jakie kroki powinien podjąć, aby nie narazić się na zarzut naruszenia prawa? I jak może zabezpieczyć się przed sprzeciwem pracownika? Zachęcam do skorzystania ze wskazówek.

Jak chroniona będzie minimalna stawka godzinowa w opinii resortu pracy

Jesteś zleceniodawcą i będziesz nim w 2017 roku? Czy Twoim zdaniem osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mogą liczyć na analogiczną do pracowników ochronę wynagrodzenia przed potrąceniami, zwłaszcza, gdy jest to świadczenie powtarzające się, mające na celu zapewnienie zleceniobiorcy utrzymania? Koniecznie przeczytaj opinię ministerstwa pracy na ten temat.

Co resort pracy uważa o obowiązku miesięcznej wypłaty z umowy zlecenia

Jak należy rozumieć obowiązek wypłaty minimalnej stawki godzinowej wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu? Czy np. w sytuacji, gdy zleceniobiorca rozpocznie wykonywanie umowy z dniem 1 lutego 2017 r., dopuszczalne będzie rozliczenie jego wynagrodzenia za ten miesiąc, w początkach miesiąca kolejnego? Warto już dziś poznać opinię ministerstwa pracy w tym zakresie.