Przedłużenie okresu powierzenia innej pracy po 1 stycznia

Pytanie: Pracownik z recepcji przeszedł do działu marketingu i pełni obowiązki marketingowca. 31 grudnia 2016 r. skończył się trzeci miesiąc pełnienia tej funkcji. Czy może dalej pełnić obowiązki marketingowca, czy powinien już od 1 stycznia 2017 r. być na etacie marketingowca. Jeżeli może jeszcze pełnić obowiązki, to przez jaki okres czasu?

Podstawa zasiłku chorobowego i macierzyńskiego dla przedsiębiorczej kobiety

Pytanie: Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą przez 2 lata korzystała z tzw. małego ZUS, nie była zgłoszona i nie opłacała składki na ubezpieczenie chorobowe. Aktualnie musi zmienić kod tytułu ubezpieczenia z 05 70 na 05 10 i zamierza zgłosić się również do ubezpieczenia chorobowego. W jaki sposób zostanie obliczona podstawa ewentualnego zasiłku macierzyńskiego oraz chorobowego, jeżeli kobieta zajdzie w ciążę będąc już objęta ubezpieczeniem chorobowym? Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego i chorobowego (chorobowego przy założeniu, że będzie w ciąży)? Co w sytuacji, gdy podwyższy podstawę ubezpieczenia?

Okulary dla pracownika

Przyjmuje się, że pracodawca nie może ograniczać częstotliwości finansowania okularów korygujących wzrok, jeśli lekarz zaleci ich stosowanie lub wymianę na inne. Wolno natomiast ustalić w przepisach zakładowych limit kwotowy finansowania - pod warunkiem jednak, że uwzględnia on ceny rynkowe okularów o odpowiednich parametrach. Sprawdź, jak zgodnie z prawem zapewnić podwładnemu szkła w 2017 roku.

Ochrona działacza związkowego zależy od sumy okresów ochronnych

Jeżeli ochronę pracownika –działacza związkowego, po zakończeniu przezeń funkcji związkowej, ustalono na podstawie kilku następujących po sobie uchwał związku zawodowego, którego jest członkiem, to okresy ochronne wynikające z tych uchwał się sumują i od tej sumy okresów ustalić należy dodatkową ochronę wynikającą z art. 32 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych. Co to oznacza dla pracodawcy? Poznaj najnowszy wyrok Sądu Najwyższego z 23 listopada 2016 r. sygn. akt II PK 311/15, dotyczący tego zagadnienia.

Kiedy i komu wypłacić trzynastkę za 2016 rok

W pierwszym kwartale każdego nowego roku w jednostkach sfery budżetowej trwa akcja naliczania i wypłacania trzynastek za miniony rok. Sprawdź zatem komu ona przysługuje, jak ustalać jej podstawę wymiaru i kiedy wypłacić.

Jak obliczać miesięczne zaliczki na podatek w 2017 r.

Pytanie: Od nowego roku zmieniła się wysokość kwoty wolnej od podatku. Czy pracodawca musi ustalać jakie dochody osiąga pracownik i stosować odpowiednią kwotę zmniejszającą przy obliczaniu zaliczek ? W jakiej wysokości odliczać teraz tę kwotę, czy nadal jest to 46,33 zł ?

Dowóz przez kierowcę służbowym autem do miejsca zagranicznej delegacji a ryczałt na jazdy miejscowe

Pytanie: Pracownik otrzymał polecenie tygodniowego wyjazdu służbowego do Bratysławy. Jako środek transportu określono samochód służbowy, którym nasz kierowca zawiózł pracownika na miejsce i po tygodniu po niego przyjechał. Z rozporządzenia o podróżach służbowych wynika, że ryczałt na jazdy miejscowe nie przysługuje pracownikowi, który odbywa podróż samochodem. Dlatego też postanowiliśmy nie naliczać ryczałtów. Pracownik jednak domaga się ich wypłaty, wskazując, że ponosił koszty takich przejazdów. Kto ma rację?

Czy w 2017 r. można zawierać bezpłatne umowy zlecenia?

Zatrudniasz zleceniobiorców? Pamiętaj, że od tego roku osoby wykonujące usługi, do których stosuje się przepisy o zleceniu, muszą otrzymywać co najmniej 13 zł za godzinę wykonywania umownych zadań. Czy jednak dotyczy to tylko umów płatnych, a bezpłatne można nadal stosować? Poznaj stanowisko resortu pracy.

Czy uwzględnić premię świąteczną w zaświadczeniu o zarobkach

Pytanie: W grudniu wypłaciliśmy pracownikom jednorazowo premię świąteczną. Czy w zaświadczeniu o wysokości średniego wynagrodzenia wystawionym na żądanie pracownika za okres trzech miesięcy, np. od 1 października do 31 grudnia 2016 r. powinnam wliczyć to świadczenie?