Obniżenie zasiłku macierzyńskiego – kiedy i na jakich zasadach

W przypadku gdy pracownica lub pracownik łączą korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, kwota zasiłku macierzyńskiego ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownica lub pracownik pracuje w czasiekorzystania z urlopu rodzicielskiego. Jak to poprawnie wyliczyć? Sprawdź w tekście.

Nowy wykaz prac wzbronionych kobietom

Od 1 maja 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią. Przepisy tego aktu określają wykazy prac wzbronionych kobietom ciężarnym lub karmiącym dziecko piersią, a nie jak dotychczas – wszystkim kobietom. Upewnij się, co się jeszcze zmieniło.

Nocny przejazd osoby niepełnosprawnej w trakcie podróży służbowej a czas pracy

Pytanie: Czy przejazd osoby niepełnosprawnej w ramach odbywanej podróży służbowej może również przypadać w godzinach nocnych, zakładając, że pracownik podczas tego przejazdu nie wykonuje żadnych zadań?

Jak poprawnie potrącić zaliczkę z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego pracownika

Pytanie: Czy zaliczkę kosztową można potrącić z wynagrodzenia pracownika? Czy są jakieś ograniczenia co do minimalnej kwoty do wypłaty? Czy można dokonać potrącenia z wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku?

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop dla pracownika przebywającego na długotrwałym ZUS ZLA

Pytanie: W maju 2017 r. pracownikowi wypłacimy ekwiwalent za kilka dni niewykorzystanego urlopu z roku ubiegłego oraz za urlop bieżący. Jaki w tej sytuacji przyjąć współczynnik urlopowy oraz jak ustalić sam ekwiwalent, jeśli pracownik od grudnia przebywa na zwolnieniu lekarskim?

Dłuższa praca przy komputerze dla ciężarnych pracownic

Aktualnie obowiązuje wydłużony maksymalny dobowy czas pracy, w trakcie którego kobiety w ciąży mogą wykonywać pracę przed monitorem ekranowym. Sprawdź, co przewidują przepisy, aby zrekompensować niedogodności związane z tego typu pracą.

Decyzje ubezpieczeniowe w innym kraju UE wiążą polskie sądy

Ustalenia dotyczące możliwości objęcia ubezpieczeniami społecznymi w innym kraju UE, dokonane przez obcą instytucję ubezpieczeniową są dla ZUS i sądów polskich wiążące. Czy zainteresowany ubezpieczony może je kwestionować w Polsce, czy przed sądami lub organami innego państwa UE? Sprawdź szczegóły orzeczenia SN.

Co z wynagrodzeniem pracownika zatrudnionego na koniec miesiąca

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika od 29 kwietnia 2017 roku (sobota) z wynagrodzeniem 2.000 złotych miesięcznie. Jak powinniśmy obliczyć jego wynagrodzenie za ten miesiąc?

Choroba zleceniobiorcy w drugim miesiącu wykonywania umowy a podstawa wymiaru zasiłku

Pytanie: Od 8 maja do 31 sierpnia 2017 r. zleceniobiorca wykonuje w naszej firmie umowę zlecenia. Do końca kwietnia osoba ta pracowała na podstawie rocznej umowy o pracę na czas określony. Zleceniobiorcę zgłosiliśmy do ubezpieczenia chorobowego od razu, łącznie z ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi. Zgłoszenie w ZUS nastąpiło 9 maja. Wykonawca zlecenia zachorował 16 czerwca i otrzymał zwolnienie lekarskie do końca miesiąca. Zleceniobiorca ma określone wynagrodzenie w stawce godzinowej - 13 zł. Jak ustalić dla niego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego? Czy brać pod uwagę wynagrodzenie za maj czy za czerwiec ? Nasza firma jest płatnikiem zasiłków.