Dodatek mieszkaniowy dla pracownika oddelegowanego do pracy za granicę

Pytanie: Przez cały sierpień pracownik wykonywał pracę w Czechach, na zasadzie oddelegowania. Jego wynagrodzenie za pracę wynosi 2 000 euro, do tego otrzymuje dodatek mieszkaniowy na cele zakwaterowania na miejscu, w wysokości 300 euro. Jak rozliczyć na liście płac ten przychód ? Czy można zastosować zwolnienie z podatku w przypadku świadczenia mieszkaniowego ? Ile wynoszą składki na ZUS ? Wynagrodzenia są płatne z dołu, na koniec miesiąca.

Czy drugi urlop wychowawczy obniża wymiar urlopu wypoczynkowego

Pytanie: Proszę o informację ile przysługuje urlopu wypoczynkowego pracownikowi w sytuacji gdy: pracownik z prawem do urlopu 26 dni i zaległym urlopem z 2016 r. w wysokości 6 dni - od 1 stycznia 2017 r. do 12 maja 2017 r. przebywał na urlopie wychowawczym. Następni wrócił do pracy 13 maja 2017 r. (sobota pracująca) a od 15 maja do 26 maja 2017 r. korzystał z urlopu wypoczynkowego. Będąc na urlopie wypoczynkowym złożył ponownie wniosek o urlop wychowawczy od 27 maja 2017 r. do 17 października 2017 r. Ile pozostaje pracownikowi urlopu na dzień powrotu do pracy tj. 18 października 2017 r.?

Choroba pracownika- przyczyną przerwania urlopu wypoczynkowego

Są przypadki, gdy mimo że pracownik rozpoczął już korzystanie z urlopu, urlop ten zostaje przerwany. Kodeks pracy wymienia 4 sytuacje, które przerywają urlop już rozpoczęty: czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby, odosobnienie w związku z chorobą zakaźną, odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy, urlop macierzyński, urlop ojcowski, urlop rodzicielski. Jeśli w czasie urlopu wystąpi któreś z tych wymienionych zdarzeń (usprawiedliwionych nieobecności), pracodawca musi udzielić niewykorzystanego urlopu w terminie późniejszym, uzgodnionym z pracownikiem (choć ostateczna decyzja w tej kwestii zawsze należy do pracodawcy). Przypomnijmy obowiązujące zasady w przypadku choroby pracownika.

Zmiany w ustalaniu wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu dla pracownika tymczasowego

Nowe reguły obliczania wynagrodzenia za urlop oraz ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy mają zapewnić pracownikom tymczasowym porównywalne traktowanie z pracownikami „własnymi” pracodawcy użytkownika, przy zachowaniu odrębności wynikających ze specyfiki pracy tymczasowej. Przeczytaj, na czym polegają znaczące zmiany w tym zakresie.

Raport pokontrolny NIK o badaniach profilaktycznych pracowników

Brakuje rozwiązań, które pozwoliłyby na skuteczną kontrolę lekarzy medycyny pracy i pracodawców w celu zapewnienia pracownikom odpowiednich badań profilaktycznych – uważa Najwyższa Izba Kontroli. Przeczytaj na jakie 3 zasadnicze problemy wskazuje NIK w wydanym raporcie pokontrolnym i jakie postuluje zmiany w przepisach.

Przerwa w bezrobociu nie oznacza utraty prawa do świadczenia przedemerytalnego

Czy osoba bezrobotna ma prawo do świadczenia przedemerytalnego, jeżeli po przerwie w statusie bezrobotnego ponownie się zarejestruje i w sposób nieprzerwany będzie pobierać stosowne świadczenia dla bezrobotnych (np. zasiłek) przez wskazany w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych okres 180 dni, a także spełnia pozostałe warunki ustawowe (wiek, staż pracy, przyczyna zwolnienia leżąca po stronie pracodawcy)? Czy długość przerwy ma w tym wypadku znaczenie prawne,? Czy pierwotna przyczyna zwolnienia nadal pozostaje istotna prawnie? Upewnij się co na ten temat mówi ZUS a co Sąd Najwyższy.

Potrącenia z zasiłków według nowych zasad

Od 1 lipca 2017 r. świadczenia z ubezpieczenia społecznego są wolne od egzekucji i potrąceń w części odpowiadającej 75% kwoty najniższej emerytury lub renty – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi. Nowe przepisy stosujemy nie tylko do postępowań wszczynanych począwszy od 1 lipca 2017 r., ale również do zobowiązań istniejących w tym dniu. Sprawdź szczegóły.

ZUS podzieli składki na indywidualnym rachunku według określonego algorytmu

Od początku 2018 r. płatnik będzie wpłacał należności z tytułu składek na pojedynczy – określony indywidualnie – numer rachunku bankowego. W jaki sposób ZUS podzieli wpłaty na poszczególne fundusze? Otóż zastosuje specjalny algorytm, który przewidują przepisy nowego rozporządzenia, będącego aktualnie w fazie projektu. Poznaj szczegóły proponowanych rozwiązań.