Ustalanie dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych

Pytanie: Pracownik pracuje przy dozorze mienia w systemie równoważnym po 12 godz. Jest wynagradzany stałą miesięczną kwotą zasadniczą w wysokości 2100,00 zł brutto. Okazało się, że nominalny czas pracy tego pracownika od stycznia do kwietnia br. wynosił 664 godziny, natomiast przepracował on 672 godz. W jaki sposób i w jakiej wysokości należało dokonać obliczeń za przekroczone 8 godzin pracy?

Urlop uzupełniający i delegacja dla dyrektora szkoły

Pytanie: Kiedy dyrektor szkoły może dostać urlop uzupełniający? Czy można odmówić dyrektorowi szkoły delegacji kiedy chce wyjechać z dziećmi kiedy organizatorem nie jest szkoła i nie wszystkie dzieci są z tej szkoły.

Rozliczenie wyżywienia pracownika podczas 2 -dniowego szkolenia

Pytanie: Wysyłam pracowników na 2-dniowe szkolenia. Po powrocie pracownikowi zwracane są diety oraz koszt noclegu. W przypadku noclegu zagwarantowane jest także śniadanie wobec czego należne diety pomniejszane są o 25% (7,50zł). Nie rodzi to obowiązku podatkowego gdyż na fakturze widnieje jedynie pozycja "Usługa hotelowa". Co jednak zrobić w sytuacji gdy na fakturze zatytułowanej "usługa hotelowa" doliczony jest także koszt kolacji pracownika? W jaki sposób rozliczyć taką fakturę? Czy wiedząc, ze pracownik zjadł kolację wystarczy odliczyć kolejne 25% (7,50zł). Koszt kolacji na pewno przewyższa 7,50zł i czy nie powstaje wówczas obowiązek opodatkowania różnicy, która jest trudna do ustalenia w przypadku umieszczenia jej na fakturze w jednej pozycji nazwanej usługa hotelowa? Proszę o informację w jaki sposób rozliczyć taką "kolację" z faktury"

Rozliczanie czasu pracy kierowcy

Pytanie: Firma zatrudniła pracownika na stanowisku elektromechanik - kierowca. Pracownik pracuje w warsztacie remontowym od godziny 06.00 do 14.00. Ze względu na potrzeby firmy pracownik jednak więcej czasu spędza prowadząc pojazd samochodowy. Jest to samochód dostawczy o dopuszczalnej ładowności 1150 kg. Pracownik wraca z trasy czasami o godzinie 19.00 a czasami później. Za dodatkowe godziny pracownik otrzymuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy oprócz podstawowej listy obecności i zestawienia nadgodzin należy jeszcze dodatkowo ewidencjonować czas pracy, np. zapisując dodatkowo godzinę wyjazdu z firmy i powrotu oraz przejechane kilometry. Jakie są dobowe i tygodniowe ograniczenia czasu pracy takiego kierowcy. Dotychczas odbywa się to w ten sposób, że kierowca podaje godzinę powrotu i to jest podstawa ustalenia nadgodzin. Czy można wprowadzić dla takiego kierowcy ryczałt za pracę w nadgodzinach i czy wtedy nie ma potrzeby prowadzenia ewidencji jego czasu pracy. Kierowca pokonuje czasami trasę wynoszącą np. około 300 km. Jakie przepisy regulują sposób rozliczania pracy takiego kierowcy. Pojazd nie ma tachografu.

Podstawa wymiaru ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Pytanie: Pracownik przebywał i przebywa nadal na zwolnieniu lekarskim ponad 182 dni. Obecnie ma nieobecność usprawiedliwioną niepłatną. W związku ze. zwolnieniem wypłacamy ekwiwalent. Zgodnie z umową pracownik otrzymuje płacę .zasadniczą oraz premię regulaminową do 25% pensji zasadniczej. W 100% ją potrącamy za nieobecność spowodowaną chorobą i nieobecnościami usprawiedliwionymi niepłatnymi. Pracownik przez ostatnie.3 miesiące nie otrzymał premii, ponieważ był na zwolnieniu lub miał nieobecność usprawiedliwioną niepłatną. Czy do podstawy ekwiwalentu nie należy obok zasadniczej stawki uwzględnić również premii regulaminowej po uzupełnieniu pomimo że pracownik nie świadczył pracy? Takiej jakby otrzymał, gdyby był w pracy (25 % wynagrodzenia zasadniczego).Czy uzupełnienia ekwiwalentu dokonujemy także wtedy, gdy pracownik nie świadczył pracy?

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników

Jednym z obowiązków pracodawcy jest ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Bynajmniej nie oznacza to, że każdy pracodawca musi wysłać pracownika na szkolenie czy ufundować mu studia podyplomowe. Trzeba jednak pamiętać, że wykwalifikowany pracownik to dla firmy dodatkowa korzyść, więc w miarę możliwości warto inwestować w proces rozwoju podwładnych. Firma może sama kierować na różnego rodzaju formy dokształcania albo przynajmniej wspierać pracownika, który we własnym zakresie podejmuje naukę np. poprzez udzielenie mu urlopu bezpłatnego czy zwolnienia z dnia pracy na udział w zajęciach. Ponieważ nowy rok szkolny i studencki za pasem przypomnijmy, jakie świadczenia może, a jakie musi zapewnić pracodawca kształcącemu się pracownikowi.

Okresowe aneksy do umów ze zmianą stanowiska i wynagrodzenia

Pytanie: Chcemy z kandydatami na brygadzistów podpisać roczny aneks/porozumienie do umowy o pracę na nowe stanowisko i z dodatkiem funkcyjnym. Rok jest potrzebny po to, abyśmy mogli zobaczyć którzy kandydaci poradzili sobie w nowej roli. Umowy o pracę są zawarte na czas nieokreślony. Czy możliwe jest zawieranie z pracownikiem okresowych aneksów do umów ze zmianą stanowiska i wynagrodzenia / z dodatkiem? Czy musimy zrobić to na czas nieokreślony?

Niewłaściwe ubezpieczenia lub ich brak przy umowie zlecenia

Zleceniodawca, który popełnił błąd przy ustalaniu obowiązku ubezpieczeń społecznych ze zlecenia, musi go w odpowiedni sposób skorygować. Nie ma tu znaczenia, czy błąd ten powstał z jego winy, czy też nie. Na 4 przykładowych błędach z praktyki wskazujemy jak tego poprawnie dokonać.

Jak poprawnie przechowywać dokumenty pracownika

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie gdzie wpinać dokumenty pracownika: 1. kartę obiegową przyjęcia i zwolnienia – w części A i C ? Dotychczasowa kadrowa wkładała do części B. W której części akt wpiąć podanie o pracę - pierwsze zawsze do A, a kolejne ? W firmie jest zwyczaj że po każdej umowie na okres próbny lub czas określony, a przed podpisaniem następnej składa się takie podanie. Do tej pory kadrowa wkładała do części B. Gdzie umieścić szkolenie BHP pierwsze przed zatrudnieniem i kolejne w trakcie zatrudnienia, badanie lekarskie pierwsze wstępne i kolejne okresowe, porozumienie dotyczące wykorzystania urlopu w trakcie kolejnego zatrudnienia, oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem, świadectwo ukończenia studiów i kursów trwających w trakcie zatrudnienia? Czy można trzymać w części B : ZUS ZUA, ZUS ZWUA, PIT 2, oświadczenie pracownika dla celów stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, dyspozycję przelewania wynagrodzenia na konto, oświadczenie o pobieraniu emerytury lub renty, wniosek o wypłatę nagrody jubileuszowej, oświadczenia o nie stosowaniu ulgi podatkowej( renta rodzinna), oświadczenie o zamiarze rozliczania się z małżonkiem, PIT 12? Jeśli nie to gdzie i jak przechowywać takie dokumenty?

Jak poprawnie naliczyć i wypłacić wynagrodzenie dla zleceniobiorcy - cudzoziemca

Z punktu widzenia naliczenia podatku dochodowego od wynagrodzenia zleceniobiorcy - cudzoziemca ważne jest miejsce jego zamieszkania w rozumieniu przepisów podatkowych, a więc to, czy jest on polskim rezydentem, czyteż nie. Przy rozliczeniach składkowych, decydujące znaczenie ma przede wszystkim miejsce wykonywania przez obcokrajowca zlecenia. Jeśli zatrudniasz w firmie cudzoziemca – zleceniobiorcę lub masz zamiar zatrudnić, przeczytaj artykuł i upewnij się, jak go rozliczyć z ZUS i urzędem skarbowym.