Cztery przypadki dokumentowania prawa rodziców do zasiłku macierzyńskiego

Ustalanie uprawnień do zasiłków macierzyńskich oraz wypłatę tego świadczenia realizuje pracodawca albo ZUS. Dokonuje tego nie tylko na rzecz pracowników, ale również innych ubezpieczonych, np. zleceniobiorców. Niejednokrotnie płatnicy spotykają się w praktyce z przypadkami wnioskowania o zasiłki w specyficznych sytuacjach i mają wątpliwości, jakie dokumenty powinien przedstawić ubiegający się o zasiłek, aby go otrzymać.Mając na względzie problemy płatników zachęcamy do skorzystania ze wskazówek i rad zawartych w opracowaniu.

Awaria w pracy w Święto Niepodległości - jak rozliczyć dodatkową pracę

Pytanie: W niedzielę 11 listopada, z powodu awarii w jednym z pomieszczeń sanitarnych zakładu, kilku pracowników musiało przyjść do pracy. Jak finansowo/czasowo rozliczyć pracę w listopadzie na przykładzie jednego z pracowników, który jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy (poniedziałek - piątek, po 8 godzin, 1-miesięczny okres rozliczeniowy). Otrzymuje wynagrodzenie w stawce miesięcznej w wysokości 4 160 zł oraz stałą premię kwotową - 300 zł miesięcznie (nie ulega obniżeniu za dni choroby co jednak nie wynika przepisów lecz z praktyki). W święto pracował 5 godzin. Chcieliśmy mu udzielić czasu wolnego, ale ma zwolnienie lekarskie na okres od 15 do 30 listopada.

4 części dokumentacji pracowniczej od nowego roku

Resort pracy planuje* zmianę sposobu podziału dokumentów gromadzonych w aktach osobowych. Nowością będzie m.in. wyodrębniona część akt, w której zebrane zostaną dokumenty związane z odpowiedzialnością porządkową lub dyscyplinarną. Sprawdź szczegóły proponowanych zmian.