Zasady dokonywania potrąceń przy wypłacie różnych składników wynagrodzenia

Pracownik może otrzymywać, poza wynagrodzeniem za pracę, również inne świadczenia ze stosunku pracy, np. odprawę emerytalno-rentową, odprawę z tytułu zwolnień grupowych czy nagrodę jubileuszową. Powstają wówczas wątpliwości, czy w celu ustalenia granicy potrącenia i kwoty wolnej od potrąceń sumować te świadczenia, czy dla każdego z nich ustalać odrębne limity. Przepisy nie regulują jednak wprost tej kwestii. Sprawdźmy które stanowisko jest najbardziej właściwe do zastosowania w praktyce.

Urlop bezpłatny z przerwami na dni wolne

Pytanie: Pracownik pracuje od poniedziałku do piątku. Złożył wniosek o urlop bezpłatny na swoje dni pracy, wpisując: 29–30 kwietnia 2019 r., 2 i 6 maja 2019 r. We wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego pracownik pominął swoje dni wolne od pracy. Udzieliliśmy urlopu tylko na wnioskowane przez pracownika dni, a teraz mamy wątpliwości, czy postąpiliśmy zgodnie z przepisami. Prosimy zatem o odpowiedź : czy udzielenie urlopu tylko na wnioskowane dni było prawidłowe (faktycznie pracownik był nieobecny w pracy od 29 kwietnia do 6 maja – 8 dni kalendarzowych), czy na podstawie wniosku w ewidencji należało zaznaczyć tylko 4 dni?

Uczestnictwo pracowników w konkursach - kwestie uzyskania przychodu, składek i podatku

Konkursy, akcje promocyjne, to przedsięwzięcia, które firmy chętnie organizują w celu wspierania sprzedaży, zwiększenia obrotów, zachęcenia i zmotywowania współpracowników do aktywniejszej pracy itp. Konkurs kojarzy się z rywalizacją, a potem wygraną nagrodą przez uczestnika, który był najlepszy zgodnie z rozstrzygnięciem organizatora. Wygrana może mieć różną postać, od drobnych gadżetów (koszulki, długopisy, smycze), przez sprzęt elektroniczny i AGD, po vouchery na pobyty w hotelach czy wycieczki. Jednak bez względu na formę, nagroda nie jest obojętna pod względem podatkowym. Firma przygotowująca konkurs musi mieć na uwadze konieczność rozliczenia zwycięzców z urzędem skarbowym. Sprawdźmy zatem jak tego dokonać zgodnie z przepisami.

Szkolenie wyjazdowe w ewidencji czasu pracy

Pytanie: Pracownik otrzymał od pracodawcy polecenie wyjazdu służbowego (tzw. delegację) na szkolenie dotyczące podnoszenia jego kompetencji i wiedzy w związku z wykonywaną pracą. Udał się na to szkolenie do innej miejscowości i wykazał w delegacji godziny wyjazdu 8.00 i powrotu 17.00 (normalne godziny pracy to 7.30 – 15.30). Czy takie szkolenie jest czasem pracy i należy je wykazać w ewidencji czasu pracy (i w jakich godzinach)? Czy w ewidencji należy dodatkowo zaznaczać tę delegację jakimś symbolem? Jak ujmować taki dzień w liście obecności (prowadzonej w formie papierowej)?

Składka na PPK od pracodawcy – czy to przychód pracownika

Od lipca, jako pierwsi, PPK tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 250 osób. W związku z tym pojawia się wątpliwość, czy 1,5% składka naliczona przez pracodawcę na PPK, stanowi dla pracownika przychód, od którego należy naliczyć podatek dochodowy i pomniejszyć o ten podatek wynagrodzenie pracownika? Czy ewentualnie są jeszcze inne koszty, które z tytułu PPK pracodawca powinien ująć w rozliczeniu z pracownikiem? Sprawdźmy obowiązującą interpretację przepisów.

Skutki składkowe przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę

ZUS przypomina, że raz ustaloną stopę składki płatnik ma obowiązek stosować w całym roku składkowym. Czy jednak ma znaczenie fakt, że w trakcie roku składkowego nastąpiła zmiana rodzaju działalności płatnika czy liczba zgłaszanych osób do ubezpieczenia wypadkowego albo zmiana w jego strukturze organizacyjnej? Upewnij się, jakie stanowisko prezentuje Zakład w tej kwestii.

Oskładkowanie zwrotu za nocleg poniesiony przez pracownika

Czasami zdarza się, że pracownik, w ramach obowiązków służbowych, przebywa długą drogę i nie jest w stanie fizycznie wrócić do domu. Wówczas ponosi koszty noclegu, które zwraca mu pracodawca. Czy od takiego zwrotu należy naliczyć i odprowadzić składki ZUS? Poznaj stanowisko Zakładu w takiej sprawie.

Opuszczenie stanowiska pracy z powodu problemów zdrowotnych a wynagrodzenie

Pytanie: Pracownik świadczył pracę na nocnej zmianie, od godz. 22.00 do 6.00 rano. Około godz. 3.00 nad ranem pracownik źle się poczuł i przełożony wezwał karetkę pogotowia. Lekarz stwierdził wysokie nadciśnienie i zabronił wykonywania pracy. Pracownik od godz. 3.00. do 6.00 rano odpoczywał w zakładzie. Czy w takiej sytuacji za czas nieświadczenia pracy należy się pracownikowi wynagrodzenie z dodatkiem nocnym? Czy pracownik powinien ten czas odpracować?

Odszkodowanie z tytułu braku oferty ponownego zatrudnienia

Czy wypłata odszkodowania rekompensującego pracownikowi rozwiązanie stosunku pracy podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? Warto poznać stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tej kwestii.