Zawieszenie działalności a zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego

Jeżeli przedsiębiorca nie jest w stanie prowadzić działalności, ze względu na orzeczoną niezdolność do pracy i chce zawiesić działalność gospodarczą, a z ZUS nie otrzymuje decyzji o przyznaniu renty, może mieć następujące wątpliwości: czy może zawiesić działalność i dobrowolnie odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne czy z zawieszeniem działalności należy poczekać na decyzję z ZUS, aż będą odprowadzane składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu przyznanej renty. Przeczytaj opracowanie i dowiedz się, co na ten temat sądzi ekspert.

Zatrudnianie zagranicznych naukowców i specjalistów

Mimo tego, że Polska jest dużym krajem czasem trudno jest znaleźć pracownika o odpowiednich kwalifikacjach, wobec czego trzeba posiłkować się zatrudnianiem cudzoziemców. Problem dotyczy przede wszystkim prostych prac niewymagających większych kwalifikacji (Polacy niechętnie podejmują takie prace). Jednakże trudności ze znalezieniem kandydata do pracy dotyczą także pracowników o wyższych kwalifikacjach (ograniczona podaż takich osób na polskim rynku pracy). W tym przypadku należy przestrzegać określonych procedur i zasad, zanim uda się sfinalizować zatrudnienie. Upewnij się zatem, jak pozyskać w firmie wykształconego cudzoziemca, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zasady udzielania urlopu rodzicielskiego ojcu dziecka wnioskowanego przez matkę tuż po porodzie

Pytanie: Pracownica złożyła w ciągu 21 dni po porodzie wniosek o pełny urlopmacierzyński i rodzicielski. Obecnie zamierza jednak złożyć rezygnację z końcowejczęści urlopu rodzicielskiego – dokładnie z 20 dni. Ponadto rozważa takżepołączenie w tym czasie urlopu rodzicielskiego z pracą na 1/2 etatu. W takimprzypadku:1. W jakim czasie ojciec dziecka powinien wykorzystać pozostały urlop rodzicielski?Czy jeśli ojciec go nie wykorzysta, ten urlop przepada?2. Czy wydłużamy urlop rodzicielski przy połączeniu z pracą na 1/2 etatu? Jeśli tak, to jak powinniśmy przeliczyć 20 dni i czy płatność za urlop rodzicielski przy połączeniu z pracą pozostaje na tym samym poziomie?

Urlop ojcowski na przełomie dwóch miesięcy

Pytanie: Pracownik przebywał na urlopie ojcowskim przypadającym na przełomie dwóch miesięcy kalendarzowych (lipiec – sierpień). Jak wykazać taki urlop w dokumentach ubezpieczeniowych? Jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłku macierzyńskiego a wypłata ta nastąpi w sierpniu.

Świadczenia rzeczowe w podstawie wymiaru zasiłków pracownika oddelegowanego

Pytanie: Czy świadczenia rzeczowe (bilety, zakwaterowanie, wyżywienie pokryte przez firmę delegującą) opodatkowane i oskładkowane należy wliczać do podstawy zasiłkowej pracownika oddelegowanego do pracy za granicą?

Od 1 września 2019 r. - wyższe wynagrodzenie pracowników młodocianych i refundacja dla pracodawców

Już od września ulegną zwiększeniu stawki minimalnych wynagrodzeń przysługujących pracownikom młodocianym odbywającym przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu. Pracodawcy zatrudniający pracowników młodocianych będę mogli z tego tytułu ubiegać się o zwiększoną refundację płac przysługujących tym osobom. Sprawdź szczegóły zmian.

Nowy okres wyczekiwania na zasiłki

Od 2020 r. okres wyczekiwania obejmie nie tylko prawo do zasiłku chorobowego. Zostanie on także znacznie wydłużony. Modyfikacji ulegną również zasady nabywania prawa do nowego okresu zasiłkowego. Dowiedz się szczegółów.

Kiedy ochronę traci przewodniczący związku zawodowego

Od przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej można i należy wymagać szczególnej staranności w przestrzeganiu dyscypliny pracy oraz sumiennego wykonywania obowiązków pracowniczych. Naruszanie tych obowiązków może prowadzić do uchylenia ochrony jego stosunku pracy na podstawie art. 8 kp. Na ten temat wypowiedział się Sąd Najwyższy. Sprawdź szczegóły uzasadnienia wydanego w sprawie postanowienia.

Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika korzystającego z wynajętego przez pracodawcę mieszkania

Pytanie: Pracodawca wynajmuje dla pracownika mieszkanie i opłaca wszystkie koszty. W jaki sposób należy rozliczyć wynagrodzenie pracownika, jeżeli kwota najmu to 1.200 zł plus pozostałe opłaty (Co, woda, energia elektryczna). Proszę pokazać na przykładzie.

Jak rozliczyć krajową i zagraniczną podróż służbową z częściowym wyżywieniem i wydatkami na komunikację

Pytanie: Jeden z pracowników, z wynagrodzeniem 4000 zł, w lipcu przebywał w podróży służbowej na terenie kraju. Wyjazd przypadł w okresie od 8 lipca (poniedziałek) do 12 lipca (piątek). Godzina wyjazdu to 6.40, a powrót – 14.10. Miał opłacony hotel, w cenie którego za dobę noclegu było wliczone i zapewnione śniadanie. Jak prawidłowo wyliczyć diety ? Czy jeżeli dieta nie zostanie pomniejszona o 25%, to nadwyżka podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu ? Z kolei drugi pracownik został delegowany samolotem w podróż służbową do Niemiec tj. do Berlina i Frankfurtu. Wylot do Berlina miał z Gdańska 8 lipca, o godzinie 9.45, a powrót był 12 lipca o 12.15. Pracownik miał 2 noclegi w Berlinie, ze śniadaniem i 2 noce we Frankfurcie, bez posiłku. Na miejscu poruszał się komunikacją miejscową (metro, kolej). Jak jego rozliczyć z delegacji ?