Czy wynagrodzenie za dyżur uwzględniać w wynagrodzeniu urlopowym

Zdarza się, że pracodawca wypłacający pracownikowi za czas pełnienia pojedynczego określoną kwotę, ma wątpliwości, czy stanowi ona podstawę do wyliczenia wynagrodzenia urlopowego. Upewnij się, jak regulują tę kwestię obowiązujące przepisy.

Czy po zmianach pracodawca może kontrolować wyrywkowo trzeźwość pracowników

Kwestie związane z dopuszczalnością i sposobem prowadzenia wyrywkowych kontroli stanu trzeźwości pracowników nadal wzbudzają wątpliwości wśród pracodawców i pracowników. Twierdzą oni, iż kwestia ta, mimo niedawnych zmian w Kodeksie pracy dotyczących ochrony danych osobowych, nadal pozostała nierozwiązana. Czy mają rację? Sprawdź.

Czy do wynagrodzenia za urlop wlicza się wynagrodzenie za przestój

Pytanie: W maju, czerwcu i lipcu pracownicy otrzymujący wynagrodzenie akordowe mieli wypłacone wynagrodzenie za czas przestoju (po kilka dni w poszczególnych miesiącach). Przestój nastąpił z przyczyn niezależnych od pracowników. W okresie od 22 lipca do 16 sierpnia wszyscy pracownicy naszego zakładu wybierali urlop (wewnętrzne uregulowanie, za zgodą załogi). Proszę informację, czy do wynagrodzenia za czas urlopu wlicza się wynagrodzenie za czas przestoju, jak również nieprzepracowane godziny z tego tytułu? Przykładowo, jeżeli pracownik przepracował o kilkadziesiąt godzin mniej, niż wynikało to z nominalnego czasu pracy, to jaką podstawę godzin należy przyjąć do obliczenia wynagrodzenia urlopowego?

Co musi zapewnić pracodawca po uzyskaniu stopnia niepełnosprawności przez pracownika

Przyznanie pracownikowi stopnia niepełnosprawności nakłada na pracodawcę szereg obowiązków związanych z koniecznością zapewnienia dodatkowych uprawnień pracowniczych przysługujących osobom niepełnosprawnym. Zakres tych uprawnień uzależniony jest od posiadanego stopnia niepełnosprawności, a ich realizacja wciąż budzi wątpliwości pracodawców. Sprawdźmy zatem, jak to zagadnienie regulują przepisy i poznajmy opinię eksperta.

Bez OFE od 2020 roku

Zgodnie z zapowiedziami* rządu na początku 2020 r. wejdą w życie przepisy prowadzące do likwidacji otwartych funduszy emerytalnych. W myśl nowych rozwiązań środki zgromadzone w OFE, w zależności od tego, jakiego wyboru dokona uczestnik, trafią na jego indywidualny rachunek w IKE albo zasilą konto w ZUS. Dowiedz się więcej.