Przepisy antykryzysowe mogą przynieść redukcję etatów w administracji

Wprowadzenie przepisów wspierających przedsiębiorców oznacza także zwiększone ryzyko zwolnień w administracji państwowej. Jeżeli w urzędzie lub jednostce administracji państwowej mają być przeprowadzone redukcje zatrudnienia spowodowane epidemią koronawirusa, kierownik urzędu lub jednostki musi przeprowadzić stosowne konsultacje ze związkami zawodowymi.

Jednostki budżetowe mogą skorzystać ze zwolnienia z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej

Pytanie: Czy jednostki budżetowe (gminny ośrodek pomocy społecznej) mogą skorzystać ze zwolnienia ZUS? Zatrudniamy 7 pracowników na cały etat i 3 pracowników na umowę zlecenia?

Jak wprowadzić i zastosować „antykryzysowy” wydłużony okres rozliczeniowy

Szczególny czas może wymagać szczególnych rozwiązań dotyczących czasu pracy. Jednym z możliwych rozwiązań jest wprowadzenie dłuższego okresu rozliczeniowego, który może być połączony ze stosowaniem systemu równoważnego. Jak korzystnie stosować taki długi okres rozliczeniowy? Jak go wprowadzać i w czym może on pomóc?

Jak ustalić podstawę wymiaru dodatkowego zasiłku po urlopie wychowawczym

Pytanie: Pracownica wraca do pracy po urlopie wychowawczym, który trwał od 19 kwietnia 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r. Od 1 maja 2020 r. wystąpiła o zmianę etatu na 3/4 i równocześnie złożyła wniosek o zasiłek opiekuńczy w związku z COVID-19 od 1 do 24 maja 2020 r. Jak w jej sytuacji ustalić podstawę wymiaru zasiłku? Jakie informacje podaję na druku Z-3 – czy wyłącznie wskazuję miesiąc maj 2020 i kwotę wynikająca z umowy o pracę obniżoną proporcjonalnie czy 12 poprzedzających miesięcy?

Jak stosować koszty, gdy są dwie równoległe umowy o pracę

Pytanie: Mam pytanie odnośnie kosztów uzyskania przychodów pracownika zatrudnionego na dwóch etatach w jednej firmie. W naszej firmie jest pracownik zatrudniony na 1 etat na stanowisku asystenta i 1/4 etatu na stanowisku kierowcy. Czy koszty naliczamy z obu stosunków pracy? Czy na wniosek pracownika możemy naliczać z 1 etatu?

Jak pracujący zdalnie może korzystać z dokumentacji papierowej – wskazówki UODO

W okresie pandemii wielu pracodawców decyduje się na organizację pracy zdalnej. To nie wyklucza jednak możliwości pracy z dokumentacją papierową. Powstają wątpliwości, jak pracujący zdalnie powinni obchodzić się z papierową dokumentacją zawierającą dane osobowe. Wskazówki w tym zakresie przynosi stanowisko urzędu ochrony danych osobowych.

Jak obliczyć wynagrodzenie za miesiąc z przestojem i obniżonym wymiarem czasu pracy

Może być tak, że w związku z „odmrażaniem” działalności zakładu pracy pracownicy przez część miesiąca będą zatrudnieni w ramach przestoju ekonomicznego, a przez kolejną część – wykonywali pracę w obniżonym wymiarze. Jak wtedy ustalić i rozliczyć ich wynagrodzenie?

Dodatkowe składniki wynagrodzenia zawieszone w okresie epidemii – co z podstawą wymiaru

Pytanie: Moje wątpliwości dotyczą uwzględnienia dodatkowych składników wynagrodzenia, tj. prowizji za wyniki sprzedaży pracownika czy premii uzależnionej od wyników pracy pracownika. Czy składniki, które w okresie epidemii zostały zawieszone, powinny być uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku przy naliczeniu wynagrodzenia, zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego (wypłacanego już przed wybuchem epidemii)? Czy należy przeliczyć na nowo podstawę wymiaru zasiłku dla osób przebywających na zasiłku macierzyńskim, którzy mieli uwzględnioną prowizję w podstawie wymiaru?

Czy z inkasentami należy zawierać dodatkowe umowy i zgłaszać do ubezpieczeń

Pytanie: Rada miejska uchwałą powierzyła wykonanie inkasa opłaty targowej inkasentom z imienia i nazwiska. W uchwale określiła, że wysokość inkasa wyniesie 10% od inkasowanej kwoty. Jeden z inkasentów jest naszym pracownikiem, a drugi osobą u nas niezatrudnioną. Inkasenci nie prowadzą działalności gospodarczej i są zatrudnieniu na umowę o pracę. Czy z tymi osobami powinna zostać zawarta umowa zlecenie? Jak powinna być oskładkowana i opodatkowana? Czy pobieranie inkasa powinno mieć formą wynagrodzenia agencyjno-prowizyjnego? Czy wynagrodzenie to jest obciążone składkami do ZUS i podatkiem? Czy pobieranie inkasa powinno mieć inną formę wynagrodzenia niż umowa zlecenia i wynagrodzenie agencyjno-prowizyjne. Jeżeli tak, to jakie i czy obciążone będzie wtedy składkami do ZUS i podatkiem?

Czy student może otrzymać świadczenie postojowe

Pytanie: Mamy różne opinie w naszej organizacji co do tego czy studentom na umowach cywilnoprawnych należy się postojowe. Uprzejmie proszę o interpretację.