Czy obniżenie wymiaru czasu pracy można zastosować wobec pracownika na wypowiedzeniu

Pytanie: Czy porozumienie z przedstawicielami załogi dotyczące skrócenia czasu pracy z tarczy antykryzysowej, powiązane ze zmniejszeniem wynagrodzenia, obejmuje również pracownika, któremu jeszcze przed zawarciem porozumienia wypowiedziano umowę o pracę i obecnie przebywa on na 3-miesięcznym wypowiedzeniu? Co z odprawą – czy również może być obniżona? Dodam, że zwolnienie dotyczy pracownika w firmie zatrudniającej ponad 100 osób, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę i zwolnionego w trybie indywidualnym. Rozwiązanie umowy następuje z powodów leżących po stronie pracodawcy.

Czy można żądać od pracownika oświadczenia w kwestiach związanych z COVID-19

Pytanie: Czy pracodawca ma prawo żądać od pracownika przy jego zatrudnianiu (albo i od pracowników już zatrudnionych) oświadczenia o tym, czy pracownik chorował na COVID-19, miał kontakt z osobą zakażoną lub przechodził kwarantannę (z podaniem dat)? Motywujemy to względami bezpieczeństwa.

Czy można cofnąć zwolnienie z obowiązku pracy

Załóżmy, że pracownik jest w okresie wypowiedzenia i zwalniamy go z obowiązku świadczenia pracy. Czy możemy bez zgody pracownika cofnąć takie oświadczenie? Na przykład po to, aby udzielić urlopu?

Co z urlopem wychowawczym, gdy dziecko rozpoczyna uczęszczanie do przedszkola

Pytanie: Pracownicy sprawującej opiekę nad bliźniętami w marcu 2017 r. udzieliliśmy urlopu wychowawczego na okres do 29 sierpnia 2021 r. Dzieci z dniem 1 września 2020 r. rozpoczną uczęszczanie do przedszkola. Czy pracownica powinna wrócić do pracy z dniem 1 września 2020 r. i przerwać urlop wychowawczy?

Co z ryczałtem za używanie prywatnego auta, gdy pracownik wykonuje pracę z domu

Pytanie: Czy w przypadku polecenia pracy zdalnej z powodu COVID-19 przysługuje pracownikowi nadal ryczałt za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych, jeśli faktycznie samochodu prywatnego do celów służbowych z powodu pracy zdalnej nie używa?