Podwyżka z wyrównaniem dla chorego pracownika – czy uwzględniać w podstawie wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: W czasie pobytu pracownika na zwolnieniu lekarskim przyznaliśmy mu podwyżkę z wyrównaniem od początku roku. Czy powinniśmy ją uwzględnić przy liczeniu wynagrodzenia chorobowego przysługującego z tytułu tego zwolnienia?

Orzeczenie innego profilaktyka wydane w okresie epidemii – jak długo zachowuje ważność

Pytanie: Dyrektor wysłał pracownika na badanie kontrolne do innego lekarza medycyny pracy, do placówki z którą nie mamy podpisanej umowy. Czy orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza medycyny pracy (który również posiada uprawnienia do przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich) straci moc po upływie 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii?

Od 1 czerwca 2020 r. obowiązują nowe wzory ZUS RCA, ZUS DRA, ZUS IMIR

Zmiany obejmują informację miesięczną i rozliczeniową dla osoby ubezpieczonej (ZUS IMIR), a także druki: ZUS RCA (imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach) oraz ZUS DRA (deklaracja rozliczeniowa).

Jakie wynagrodzenie po zakończeniu przestoju w firmie

Pytanie: Nasza firma (restauracja) jest na postojowym. Obniżyliśmy wynagrodzenie do najniższej krajowej. Po odmrożeniu gospodarki od czerwca będzie można organizować przyjęcia. Wezwaliśmy panie sprzątające do pracy na kilka dni. W jaki sposób powinny być one wynagrodzone za te dni (4 dni), mimo że od marca nie pracowały?

Jak w świadectwie pracy wykazać niepełny tydzień urlopu rodzicielskiego

Pytanie: Pracownica złożyła wniosek o urlop macierzyński oraz rodzicielski w pełnym wymiarze 52 tygodni, na okres od 22 czerwca 2019 r. do 19 czerwca 2020 r. Umowa o pracę została zawarta do 31 maja 2020 r. i do tego dnia pracownica wykorzysta 205 dni urlopu rodzicielskiego (29,2857… tygodni w jednej części). Jak w takim przypadku prawidłowo wykazać w świadectwie pracy wymiar wykorzystanego urlopu rodzicielskiego?

Jak ustalać podwyższenie kwot wolnych od potrąceń w związku z COVID-19

Obecnie o wysokości kwoty wolnej od potrąceń decydują nie tylko poziom ustawowej płacy minimalnej czy wymiar czasu pracy pracownika wskazany w umowie o pracę, ale także fakt, czy zatrudniony ma na swoim utrzymaniu nieosiągających dochodów członków rodziny. Jak w praktyce ustalać kwotę podwyższenia kwot wolnej?

Jak antykryzysowe obniżenie etatu wpływa na wymiar urlopu

Pytanie: W okresie od 20 kwietnia do 20 lipca 2020 r. pobieramy antykryzysowe dopłaty z FGŚP do pensji pracowników. Na ten okres obniżyliśmy pracownikom wynagrodzenie oraz czas pracy o 20%. O ile godzin obniżam z tego tytułu wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników posiadających normalnie np. 26 dni urlopu rocznie?

Informacja o wynagrodzeniu urlopowym – jak ją wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3

Pytanie: Mam pytanie dotyczące wypełnienia druku Z-3. Pracownik miał wypłaconą średnią urlopową, w której rubryce ją wykazujemy, wypełniając druk Z-3 do ZUS-u?

Data wypłaty świadczeń chorobowych – czy wpływa na liczenie 3 miesięcy w pobieraniu świadczeń

Pytanie: Pracownik chorował od 15 do 31 stycznia 2020 r. i wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe 30 stycznia. Następne zwolnienie otrzymał z tytułu opieki nad chorym dzieckiem od 30 kwietnia do 8 maja i zasiłek opiekuńczy za cały ten okres będzie wypłacony dopiero 30 maja. Czy dla zasiłku opiekuńczego należy ustalić nową podstawę wymiaru, czy przyjąć taką samą jak dla wynagrodzenia za czas choroby? Czy do obliczenia 3 miesięcy przerwy w celu ustalenia podstawy wymiaru kolejnego świadczenia ma znaczenie data wypłaty poprzedniego?