Sąd a nie pracodawca ustala rentę wyrównawczą

Pytanie: Wypłacamy rentę wyrównawczą pracownikowi, który był zatrudniony jako magazynier. Od kilku lat pobiera rentę wyrównawczą i ma zakaz pracy na rynku. Jednak mamy dylemat, czy prawidłowo nali­czamy rentę, porównując jej wysokość do wynagrodzenia magazyniera, który jest zatrudniony na podobnym stanowisku. W jaki sposób naliczać rentę wyrównawczą, jeśli w ogóle zlikwidujemy stanowisko magazyniera?

Rekompensata za utracone wynagrodzenia zawsze z zaliczką

Pytanie: Wypłacamy członkom izby gospodarczej (i organom izby), którzy nie są pracownikami, ryczałt stanowiący rekompensatę za utracone wynagrodzenie (nie przekracza on 200 zł). Czy należy go opo­datkować ryczałtem, czy potrącić zaliczkę na podatek? Z osobami tymi nie są zawierane umowy cywilnoprawne.

Niektóre firmy same ustalają stopę procentową składek wypadkowych

Składki wypadkowe od wypłat dokonanych po 31 marca 2013 r. powinny być naliczone według stopy procentowej obowiązującej w roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2013 r. Wysokość tej stopy część płatników musi ustalić we własnym zakresie, dla części zaś ustali ją ZUS, przesyłając im zawiadomienie.