Student-zleceniobiorca na rencie rodzinnej nie musi obawiać się o zawieszenie świadczenia

Pytanie: Czy student poniżej 26 roku życia, który ma ustalone prawo do renty rodzinnej, może stracić prawo do tej renty z tytułu przekroczenia limitów przychodów, jeżeli jest zatrudniony na umowę zlecenia?

SN: Pracodawca nie musi uzasadniać odstąpienia od zakazu konkurencji

Pracodawca nie musi motywować swojej decyzji o odstąpieniu od zakazu konkurencji – wynika z najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego. Może on zwolnić pracownika z obowiązku powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej nawet ze skutkiem natychmiastowym, bez konieczności wskazywania przyczyny.

Skorygowany wymiar etatu pracownika należy wykazać w raporcie

Pytanie: Zgłosiłam pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. W zgłoszeniu zaznaczyłam 001/001 etatu, a powinnam 003/004. Wysłałam imienne raporty miesięczne już za dwa miesiące. Czy muszę te raporty korygować łącznie z deklaracją rozliczeniową, czy wystarczy zrobić korektę ZUS ZUA?

Rozliczenia podatkowe: papierowy PIT trzeba będzie złożyć szybciej

Od nowego roku regułą stanie się przekazywanie przez płatników PIT administracji podatkowej deklaracji i informacji o dochodach podatników w formie elektronicznej. Mali płatnicy, choć zachowają możliwość złożenia dokumentów w formie papierowej, to będą mieć znacznie mniej czasu na ich przygotowanie.

Raport ZUS RCA z kodem 12 40 XX składa pracodawca wypłacający zasiłki

Pytanie: Od początku roku nie naliczaliśmy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby, które korzystały z urlopów ojcowskich. Czy w takiej sytuacji należy złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych, czy też składki za ojców możemy wykazać na bieżąco, składając dodatkowo oprócz raportu ZUS RCA raport ZUS RSA z kodem 12 40 i kodem świadczenia przerwy 350?

Przy ustalaniu kwoty wsparcia z funduszu trzeba kierować się kryteriami socjalnymi

Pytanie: Pracodawca planuje przyznać pracownikom środki z ZFŚS ma święta. Ci określają swoją sytuację materialną na podstawie oświadczeń za poprzedni rok. W listopadzie br. zatrudniliśmy nowego pracownika. Czy kwota przyznania pomocy socjalnej dla nowego pracownika musi być taka sama jak dla podwładnego, który pracuje od początku roku?

PIT-11 i roczne karty wynagrodzeń przechowuje się poza aktami

Pytanie: Poprzednia kadrowa zajęcia komornicze pracowników wpinała do części B akt osobowych, natomiast w części C umieszczała roczną kartę wynagrodzeń pracownika i PIT-11. Czy powinnam wypiąć z akt roczną kartę wynagrodzeń pracownika i PIT-11 i przechowywać te dokumenty w osobnym segregatorze? Czy zajęcia komornicze powinny być przechowywane w części B akt osobowych? Jaki jest okres przechowywania PIT-11, rocznej karty wynagrodzeń i zajęć komorniczych?

Od 1 kwietnia 2015 r. zmiany w badaniach lekarskich pracowników

Pracownik, który w ciągu 30 dni podejmie pracę u innego pracodawcy, nie będzie musiał poddawać się wstępnym badaniom lekarskim, jeśli warunki pracy będą podobne jak te w poprzednim zakładzie.

O kwalifikacji składkowo-podatkowej decyduje moment wypłaty

Pytanie: Od 1 października 2012 r. do 30 września 2014 r. pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym. W tym okresie zawarliśmy z nim umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Umowa przewidywała wykonanie dzieła do 31 lipca 2014 r. (termin przeniesienia praw autorskich określono na 2 stycznia 2014 r.). Z przyczyn od nas niezależnych wypłata z tytułu zawartej umowy nastąpiła dopiero w listopadzie. Czy oznacza to, że umowa ta podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu? Data wykonania dzieła przypada wprawdzie na okres przebywania na urlopie bezpłatnym (osoba ta w tym czasie nie posiadała statusu pracownika do celów ubezpieczeniowych). Termin wypłaty przypada już jednak po powrocie pracownika z urlopu bezpłatnego.