Brak pisemnego potwierdzenia umowy o pracę z winy pracownika

Pytanie: Pracownik skończył pomyślnie okres próbny. Dnia 1 grudnia 2014 r. zaproponowaliśmy mu kolejną umowę – tym razem na czas nieokreślony. Pracodawca podpisał dokument i przekazał pracownikowi do podpisania. Ten jednak podpisanej umowy nie zwrócił, przez kilka dni świadczył pracę, a dziś się w pracy nie pojawił. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca? Chcieliśmy podpisać umowę. Samo dopuszczenie do pracy pierwszego dnia po okresie próbnym było nawiązaniem stosunku pracy, a teraz nie mamy żadnego dokumentu. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Preferencyjne pożyczki dla pracowników

Niewątpliwie nieoprocentowana lub niskooprocentowana pożyczka stanowi dla pracownika cenną pomoc w wielu sytuacjach życiowych, np. na zakup mieszkania czy jego remont. Pożyczki takiej pracodawca może udzielić nie tylko z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale także ze środków obrotowych. Warunki spłaty takiego zobowiązania będą dla pracownika zwykle dużo korzystniejsze od tych, które uzyskałby, ubiegając się o pożyczkę w komercyjnych instytucjach finansowych.

Od 1 stycznia 2015 r. więcej pracodawców może wykazać efekt zachęty

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o miesięczne dofinansowanie do ich wynagrodzeń ze środków PFRON. Od 1 stycznia 2015 r. istotna zmiana dotyczy sposobu ustalania efektu zachęty metodą ilościową, od którego zależy uzyskanie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Jak rozliczyć członka rady nadzorczej gdy otrzymuje on wynagrodzenie i zwrot kosztów z tytułu pełnionej funkcji

Pytanie: Członek rady nadzorczej spółki z o.o. otrzymuje wynagrodzenie za udział w posiedzeniach w wysokości 700 zł miesięcznie i w razie odbywania podróży zwrot kosztów przejazdów, noclegów. Do końca 2014 roku był zgłoszony tylko do ubezpieczenia zdrowotnego z tego tytułu. Jak będzie wyglądało rozliczenie podatkowo-składkowe tej osoby od 1 stycznia 2015 r., kiedy dojdą ubezpieczenia emerytalno-rentowe? Z jakim kodem ubezpieczenia zgłosić członka rady?

Jak rozliczać czas pracy, gdy pracownik obniża wymiar etatu w miejsce urlopu wychowawczego

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z tego urlopu. Z wnioskiem o obniżenie wymiaru występują przeważnie pracownicy zatrudnieni na cały etat, z czym wiąże się konieczność dostosowania umowy do nowych warunków zatrudnienia. Trzeba również pamiętać o koniecznych zmianach w rozkładach pracy takich osób oraz tym, że większości z nich nie będzie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w ramach przerywanego czasu pracy ani delegować poza stałe miejsce pracy bez ich zgody.