„Przejściowe” umowy terminowe - jak stosować nowe przepisy

Na podstawie nowych przepisów o umowach terminowych pracodawca będzie mógł zatrudniać pracownika na podstawie umów o pracę na czas określony przez maksymalnie 33 miesiące łącznie lub zawrzeć z nim nie więcej niż trzy takie umowy. Zatrudnienie ponad te limity (czasowy lub ilościowy) będzie oznaczało zatrudnienie na czas nieokreślony. Nowe limity znajdą częściowo zastosowanie także do umów terminowych, które zawarte zostaną przed dniem wejścia w życie ustawy.

Zatrudnienie zależy od badań wstępnych, a nie orzeczenia o niepełnosprawności

Pytanie: Planujemy zatrudnić osobę niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności do prac biurowych. Proszę o instruktaż dotyczący: badań profilaktycznych, przystosowania stanowiska pracy, konieczności wydania opinii PIP itp. Czy mam wymagać od pracownika kopii orzeczenia i czy w sytuacji, gdy w zostało w orzeczeniu określone, że osoba jest „trwale niezdolna do pracy”, można planować jej zatrudnienie? Co się z tym wiąże? Dodam, że nie jesteśmy zakładem pracy chronionej.

Zaświadczenie o zarobkach dla byłego pracownika przejętego zakładu

Pytanie: Zakład pracy został aportem przeniesiony na nowego pracodawcę. Jeżeli pracownik zwolnił się jeszcze wcześniej, to który pracodawca powinien wystawić zaświadczenie o zarobkach, o które aktualnie prosi były pracownik? Czy w takim przypadku wystawiam zaświadczenia za cały okres jako nowy pracodawca? Czy moim obowiązkiem jest wskazywać na zaświadczeniach daty przejścia i obu okresów zatrudnienia?

Wykonanie wstępnych badań lekarskich na urlopie macierzyńskim udzielonym przez innego pracodawcę

Pytanie:    Mamy przyjąć do pracy nowego pracownika, a więc musimy wydać mu skierowanie na wstępne badania lekarskie. Przyszły pracownik jest aktualnie na urlopie macierzyńskim, który skończy się za kilka dni. Czy można wykonać wstępne badania lekarskie w czasie jeszcze trwającego urlopu macierzyńskiego?

Ustalenie wysokości nagrody jubileuszowej, do której pracownik nabył prawo w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pytanie: Pracownica przebywająca na długotrwałym zwolnieniu lekarskim uzyskała prawo do nagrody jubileuszowej. Jak obliczyć wysokość tego świadczenia?

Składki od wynagrodzenia z tytułu przekazania praw autorskich

Pytanie: Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako informatyk (programista) ma zapis w umowie o pracę, że 50% wynagrodzenia będzie rozliczane jako honoraria autorskie z tytuł utworzenia dzieł w rozumieniu przepisów prawa autorskiego. Czy od wynagrodzenia z tytułu przekazania praw autorskich możemy nie naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Przejęcie zakładu nie może stanowić podstawy do zwolnienia

Pytanie: Nasz zakład przejmuje pracowników na podstawie art 231 Kodeksu pracy. Czy istnieje możliwość zwolnienia pracownika przejętego w trybie tego artykułu, jeśli nie minął rok od przejęcia?

Praca za granicą pracownika przebywającego na zasiłku chorobowym

Pytanie: Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim wyjechał do pracy do Niemiec. Czy na tej podstawie możemy wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego?

Podatek i składki od premii za realizację projektu wypłaconej byłym pracownikom

Pytanie: Pracodawca zamierza wypłacić byłym już pracownikom premię za zrealizowany projekt. Jak w takiej sytuacji należy naliczyć składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy (osoby te nie są już pracownikami spółki)? Co z kosztami uzyskania przychodów i kwotą wolną? Czy wypłaconą premię trzeba będzie wykazać w PIT-11?

Odprawa pieniężna dla pracownika zwolnionego z powodu niepodpisania umowy o zakazie konkurencji

Pytanie: Pracownik otrzymał od pracodawcy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Przyczynę wypowiedzenia stanowił brak pisemnej akceptacji przez pracownika umowy o zakazie konkurencji. Czy temu pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna (pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób)?