Pomniejszanie ryczałtu za używanie służbowego auta o dni nieobecności

Pytanie: Pracownik korzysta z auta służbowego (pojemność poniżej 1600 cm3) do celów prywatnych i z tego tytułu ma potrącany ryczałt w wysokości 250 zł. Moje pytanie dotyczy miesiąca, który ma 31 dni, a pracownik 15 dni nie korzystał z samochodu służbowego. W jaki sposób należy ustalić wówczas wysokość ryczałtu? Czy stawkę dzienną należy pomnożyć przez liczbę dni, w których pracownik korzystał z auta, i odliczyć od pensji (ryczałt w wysokości 133,28 zł)? Czy też od kwoty ryczałtu należy odjąć stawkę dzienną pomnożoną przez liczbę dni nieobecności pracownika (wówczas ryczałt wynosi 125,01 zł)?

Polecanie pracownikom dyżurów w wolne soboty, niedziele i święta

Pytanie: Proszę o pomoc w ustaleniu dyżurów domowych dla pracowników w dni wolne od pracy. Zgodnie z zapisem w zakładowym układzie zbiorowym pracy za każdą godzinę pełnienia dyżuru domowego w dni wolne od pracy, tj. soboty oraz niedziele i święta, pracownik otrzymuje dodatek. Jak ustalić dyżury domowe na te dni, aby nie pozbawić pracowników prawa do nieprzerwanego odpoczynku dobowego oraz tygodniowego? Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy od 7.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku. Chcemy polecić pełnienie dyżuru dwóm osobom w sobotę i dwóm w niedzielę, podobnie w święta. Czy można polecić tym samym pracownikom pełnienie dyżuru we wszystkie dni wolne występujące w danym miesiącu?

Podstawa wymiaru składek pracowników delegowanych nie może być wyższa od ich przychodów

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców. Uznał za niekonstytucyjny przepis, który wyznacza minimalną podstawę wymiaru składek takich pracowników na poziomie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Oskładkowanie pakietu medycznego finansowanego przez pracodawcę

Pytanie: Czy dodatkowy pakiet medyczny w 100% finansowany przez pracodawcę podlega oskładkowaniu składkami do ZUS?

Odpowiedni zapis o płacy minimalnej zwolni z corocznego aneksowania umów

Pytanie: Mamy pracowników, którzy mają wpisaną w umowie kwotę płacy minimalnej. W związku z tym co roku otrzymują aneks wyrównujący zarobki do nowo ogłoszonego wynagrodzenia minimalnego. Jest to dość uciążliwe. Czy mogę więc w aneksach wpisać, że przysługuje co miesiąc wynagrodzenie w wysokości „obecnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę”? Czy taki zapis zwalnia nas z corocznego informowania pracowników o zmianie wynagrodzenia minimalnego? Czy pracownicy otrzymujący wynagrodzenie przekraczające minimum krajowe powinni również być poinformowani o nowej płacy minimalnej? Mam jeszcze pytanie o osobę zatrudnioną na 1/2 etatu. Czy wpisanie jej w umowie w punkcie dotyczącym wynagrodzenia „1/2 obecnie obowiązującego minimum krajowego” będzie prawidłowe?

Odejście pracownika z firmy – kilka ubezpieczeniowych obowiązków pracodawcy

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy, jako płatnika składek, po ustaniu stosunku pracy jest wyrejestrowanie z poszczególnych ubezpieczeń byłego już pracownika. Nie jest to jednak jedyny obowiązek wobec ZUS nałożony na pracodawców w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.

Nowe zasady oskładkowania umów zlecenia

Od 1 stycznia 2016 r. zleceniobiorca, który jednocześnie wykonuje kilka umów zleceń, z każdej umowy podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Ta zasada nie ma zastosowania wówczas, gdy łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania umów zleceń lub innych tytułów wynosi co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia.

Jak ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego na przełomie roku dla pracownika, który ukończył 50 lat

STAN FAKTYCZNY: W grudniu 2015 roku pracownik skończy 50 lat. Dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 21 grudnia 2015 r. do 31 stycznia 2016 r. W 2015 jeszcze nie wykorzystał limitu 33 dni choroby. Dotąd jego zwolnienia objęły 12 dni. Ostatnia niezdolność była we wrześniu 2015 roku. Jak rozliczyć okres choroby na przełomie roku: czy za wszystkie dni ustalić wynagrodzenie chorobowe, czy za część zasiłek? Jak obliczyć podstawę wymiaru świadczenia chorobowego, jeżeli pracownik jest zatrudniony na pół etatu, z wynagrodzeniem minimalnym odpowiednio do wymiaru czasu pracy − czy przyjąć podstawę obliczoną przy poprzednim zwolnieniu?

Czy dodatek stażowy zwiększy płacę minimalną

Dodatek stażowy jest jednym ze składników, który może uzupełnić otrzymywane wynagrodzenie zasadnicze do poziomu wynagrodzenia minimalnego. Rozwiązaniem tym czuje się pokrzywdzonych wielu pracowników z wieloletnim stażem, w sytuacji gdy wypracowany dodatek gwarantuje im jedynie wyrównanie poborów do poziomu wynagrodzenia minimalnego. Dlatego też resort pracy zauważa potrzebę modyfikacji obecnego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ma to zapewnić jego bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt.