Zawieszona emerytura wypłacona w pełnej wysokości

Pytanie: ZUS ustalił prawo do emerytury 65-letniej pracownicy w lipcu 2015 roku. Wypłata emerytury była jednak zawieszona, ponieważ pracownica nie rozwiązała stosunku pracy. Pracownica złożyła wypowiedzenie i zakończy pracę 23 grudnia. Czy za grudzień otrzyma emeryturę w pełnej miesięcznej wysokości?

W informacji pracownika zadaniowego również podaje się normy w godzinach

Pytanie: W informacji o warunkach zatrudnienia należy powiadomić pracownika m.in. o normie czas pracy. Jak opisać tę normę w informacji pracownika zatrudnionego w systemie zadaniowym? Czy opisuje się ją wymiarem zadań?

Umowa zlecenia z przedsiębiorcą, który opłaca składki od preferencyjnej podstawy wymiaru

Pytanie: Mamy podpisaną umowę zlecenia z osobą, która jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą i składki za siebie opłaca od 30% minimalnego wynagrodzenia. W naszej firmie ma zlecenie niezwiązane z działalnością i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości 2.000 zł. Czy od 1 stycznia 2016 r. w dalszym ciągu jesteśmy zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za tego zleceniobiorcę?

Tryb powoływania zastępcy dyrektora instytucji kultury

Pytanie: Jesteśmy samorządową jednostką kultury. Proszę o informację, w jaki sposób może nastąpić powołanie w naszej jednostce zastępcy dyrektora?

Sposób powołania się na zakres obowiązków określony przy poprzedniej umowie

Pytanie: W umowach o pracę zawartych na czas określony do 31 grudnia 2015 r. zakres obowiązków pracownika określał załącznik do umowy stanowiący jej integralną część. Od 1 stycznia 2016 r. z pracownikami zostaną zawarte umowy na czas nieokreślony, ale stanowiska i obowiązki pozostaną niezmienione. Czy zakresy obowiązków należy ponownie dołączyć do nowych umów jako załącznik, czy zamiast tego można w umowie umieścić zapis, że zakres obowiązków pozostaje niezmieniony – jak w umowie zawartej na czas określony?

Praca w weekend w delegacji uprawnia do dni wolnych, przejazd – nie

Pytanie: Wysyłam dwóch pracowników w delegację (piątek, sobota, niedziela). Podwładni pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00. Jadą na targi w piątek o 8.00 rano, do wieczora. Pracują w sobotę od 10.00 do 18.00 i w niedzielę między 9.00 a 18.00, po czym wracają do domu (jeden z pracowników prowadzi auto służbowe – 2 godziny drogi do domu). Jak rozliczyć taką delegację? Ile wolnego należy im się za te dni?

Potrącenia ze świadczeń chorobowych z tytułu spłaty pożyczki z ZFŚS

Pytanie: Pracownik spłaca pożyczkę mieszkaniową udzieloną z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Raty pożyczki potrącane są co miesiąc z wynagrodzenia. Od 15 grudnia pracownik choruje i przewidywany okres niezdolności do pracy wyniesie ok. 2–3 miesięcy. Pracownik przysłał pismo, w którym prosi o niedokonywanie potrąceń z wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego z tytułu pożyczki.

Po zmianach urlop ojcowski można wykorzystać w zwiększonym wymiarze

Pytanie: W grudniu 2014 roku pracownikowi urodziło się dziecko. Do końca 2015 roku nie skorzystał z przysługującego mu urlopu ojcowskiego. Czy w takiej sytuacji niewykorzystany przez pracownika w ubiegłym roku urlop może być wykorzystany obecnie – już po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia?

PIP sprawdzi przestrzeganie przepisów o zatrudnianiu terminowym

Kontrola stosowania nowych przepisów o umowach na czas określony będzie jednym z zadań inspekcji pracy w 2016 roku. Oprócz tego PIP bacznie przyjrzy się prawidłowości zawierania umów cywilnoprawnych, problematyce zawierania i rozwiązywania stosunku pracy oraz czasu pracy.

Odsetki od zaległości podatkowych – zmiany od 2016 roku

Rok 2016 nie przynosi zmian w zakresie ustalania podstawowej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Modyfikacji ulega natomiast wysokość i zasady zastosowania odsetek obniżonych.