ZUS ma prawo badać ważność zapisów umowy o pracę

Kompetencje ZUS do badania zarówno tytułu zawarcia umowy o pracę, jak i ważności jej poszczególnych postanowień np. wymiaru czasu pracy czy wysokości wynagrodzenia, potwierdza orzecznictwo.

Wyższy limit kosztów delegacji możliwy dla pracownika z zagranicy

Cudzoziemiec podróżujący służbowo po terenie Polski może mieć określony wyższy limit diety z tytułu podróży służbowej objętej zwolnieniem podatkowym niż polski pracownik – wskazał dyrektor warszawskiej izby skarbowej w interpretacji z 12 kwietnia 2016 r. (nr IPPB4/4511-53/16-4/MP). O jego wysokości decydują zagraniczne przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne na kolejny okres – czy trzeba waloryzować podstawę

Pytanie: Do 8 stycznia 2016 r. pracownik wykorzystał pełen okres zasiłkowy. Następnie ZUS przyznał mu świadczenie rehabilitacyjne na okres od 9 stycznia do 7 kwietnia 2016 r. w wysokości 90% podstawy wymiaru, a od 8 kwietnia do 6 czerwca 2016 r. – 75% podstawy wymiaru. Czy należy dokonać waloryzacji tego świadczenia?

Świadczenia dla pracowników ze środków obrotowych firmy, przeksięgowanych na konto ZFŚS

Pytanie: Pracodawca prowadzi ZFŚS. W ramach prowadzonej działalności socjalnej dokonuje świadczeń na rzecz pracowników. Zdarza się, że świadczenia te wypłaca ze środków obrotowych, a następnie przeksięgowuje między rachunkiem głównym pracodawcy a rachunkiem ZFŚS. Czy takie postępowanie ma wpływ na zwolnienie od podatku?

Składki na FGŚP za syna - pracownika

Pytanie: Przedsiębiorcazatrudnia w swojej firmie od 2004 roku syna na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Za syna odprowadza składki w pełnej wysokości z kodem 01 10 00, tak jak za pozostałych pracowników, również na FGŚP. Syn przedsiębiorcy ma inny niż ojciec adres zameldowania i nie prowadzi z nim wspólnego gospodarstwa domowego. Proszę o wyjaśnienie, czy składki naliczałam prawidłowo. Jeżeli nie, to czy muszę przygotować korektę tylko deklaracji ZUS DRA, czy też wszystkich dokumentów, tzn. ZUS DRA I ZUS RCA?

Ryczałt za jazdy miejscowe dla zleceniobiorcy

Pytanie: W ramach umowy zlecenia zatrudniliśmy spedytora, który nie ma żadnej umowy u innego pracodawcy. Z tego tytułu opłacamy wszystkie składki ZUS i dobrowolną składkę chorobową. Zleceniobiorcy został przyznany miesięczny ryczałt samochodowy (limit 500 km miesięcznie według stawki 0,8358 zł/km). Czy kwotę ryczałtu powinniśmy doliczyć do podstawy wymiaru składek ZUS, czy tylko do podstawy opodatkowania? Jak liczyć koszty uzyskania przychodu (20%): czy od sumy za umowę zlecenia i ryczałtu, czy tylko od samej wartości umowy zlecenia?

Przejazdy służbowe taksówką w ramach jednej miejscowości

Pytanie: W związku z tym, że nie dysponujemy samochodem służbowym, kierownicy działów mają zgodę na korzystanie z taksówek w przypadku konieczności pilnego dojazdu do oddziałów firmy znajdujących się w tej samej miejscowości co siedziba główna, będąca miejscem pracy tych osób. Czy takie świadczenie podlega oskładkowaniu?

Przedwstępna umowa o pracę

Zawieranie przedwstępnej umowy o pracę nie budzi większych wątpliwości. Niemniej jednak w szczegółowych kwestiach związanych z praktycznym zastosowaniem tej umowy pojawiają się rozmaite problemy. Dotyczy to zarówno ustalenia prawidłowej regulacji prawnej zmodyfikowanej zasadami prawa pracy, treści i formy takiej umowy, jak i ewentualnych roszczeń, które mogą być z niej wywodzone.

Programy komputerowe jako utwory a podwyższone koszty uzyskania przychodów

Pytanie: Firma zatrudnia programistów na podstawie umowy o pracę, którzy piszą różne programy na potrzeby firmy. Pracodawca przy zmianie umowy o pracę i odpowiednim umotywowaniu chciałby zastosować częściowe wynagrodzenie z 50 % kosztami uzyskania. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?