Czy ZUS może sprawdzać podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy – nowe orzecznictwo

Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął uchwałę w 29 listopada 2023 r. (sygn. akt III UZP 3/23), w której uznał, że ZUS ma prawo podważyć podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy, w przypadku, gdy ten będąc w początkowym okresie prowadzenia działalności, zadeklarował bardzo wysoką podstawę wymiaru, pomimo tego, że jego przychody były dużo niższe. Co to oznacza dla przedsiębiorców – o tym w poradzie video.

Zaprzestanie pracy zdalnej – czy potrzebny jest aneks do umowy

Zarówno pracownik, jak i pracodawca (ten drugi poza pewnymi wyjątkami) może złożyć wiążący drugą stronę wniosek o zaprzestanie pracy zdalnej i powrót do pracy stacjonarnej. Czy jednak strony muszą wówczas sporządzić aneks zmieniający umowę (choćby w zakresie miejsca pracy). I czy trzeba wówczas zaktualizować informację dla pracownika. Na te pytania odpowiedziała inspekcja pracy w swoim niedawnym stanowisku.

Świadczenia chorobowe i opiekuńcze – nowe limity na przełomie roku

Od 1 stycznia 2024 r. pracownicy nabywają prawo do nowego limitu dni, za które może być wypłacane wynagrodzenie chorobowe. Płatnicy powinni również zwrócić szczególną uwagę w sytuacji wypłaty zasiłku opiekuńczego na przełomie roku.

Sporządzenie dokumentu po kontroli czy audycie – czy może być w ramach umowy o dzieło

W przypadku, gdy kontrola, audyt czy lustracja kończy się sporządzeniem określonego dokumentu, zwłaszcza urzędowego, dokument ten jest przedmiotem umowy o dzieło.

Przekroczenie progu PIT i składek ZUS w 2023 r. – jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika

Dochody pracowników są opodatkowane na zasadach ogólnych czyli według skali podatkowej. W trakcie roku może u pracownika dojść do przekroczenia górnego przedziału skali i przejścia na wyższą stawkę podatku, choć przepisy przewidują tu pewną preferencję. Poza ewentualnością przekroczenia progu podatkowego może także wystąpić inne przekroczenie – tzw. limitu trzydziestokrotności przy rozliczaniu składek na ZUS. W tej dziedzinie pracodawca jako płatnik musi w odpowiednim momencie zaprzestać naliczania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Pracownik donosi orzeczenie o niepełnosprawności – niezbędna aktualizacja informacji

Kiedy pracownik dostarcza nam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, to wymagane są zmiany informacji o warunkach zatrudnienia. Inne w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności, a inne – w przypadku znacznego czy umiarkowanego stopnia. Co wówczas trzeba zmienić i w jaki sposób?

Nie musi być zamiaru mobbingu, aby on wystąpił

Jeśli tylko mobbing w zakładzie zostanie udowodniony, pracodawca zawsze poniesie za niego odpowiedzialność. Także wtedy, gdy zachowania sprawcy mobbingu są nieumyślne. Kwestia zawinienia sprawcy nie ma bowiem znaczenia dla ustalenia odpowiedzialności zakładu. Zachowania sprawcy nie muszą też być ukierunkowane na osiągnięcie określonych celów, wystarczy, że ich obiektem był poszkodowany pracownik.

Jak planować czas pracy pracowników w grudniu 2023 r.

W grudniu 2023 r. wielu pracowników będzie mogło korzystać z długiego świątecznego weekendu. Jednak grudniowy układ dni kalendarzowych nie dla wszystkich będzie korzystny. Wigilia przypadająca w tym roku w niedzielę dla pracowników zatrudnionych w handlu będzie bowiem dniem pracującym.

Emerytury pomostowe od 1 stycznia 2024 r.

Emerytury pomostowe będą przysługiwać także tym osobom, które nie posiadają stażu pracy w warunkach szczególnych przed 1 stycznia 1999 r. Tak wynika z nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych, która wejdzie w życie od stycznia 2024 r.

Domaganie się przywrócenia do pracy – nie jest nadużyciem prawa

Załóżmy, że były pracownik jest w sporze sądowym z pracodawcą i sąd przyznaje rację temu pierwszemu. Jednak wbrew żądaniu pracownika nie przywraca go do pracy, a przyznaje mu „tylko” odszkodowanie – argumentując, że przywrócenie jest niecelowe ze względu na konflikt między stronami. Jednak okazuje się, że to za słaby powód – wszak strony w sporze sądowym zawsze są w konflikcie interesów.