WYDANIE ONLINE

Do 31 marca 2021 r. część pracodawców musi złożyć zgłoszenie ZUS ZSWA za rok ubiegły.  Informacje podane w formularzu ZUS ZSWA wpłyną na przyszłe świadczenia emerytalne pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Skorzystaj ze wskazówek ZUS i uniknij korekt. I to zarówno wtedy, gdy wypełniasz ZUS ZSWA odręcznie, jak i wtedy gdy wysyłasz go za pomocą programu Płatnik.

czytaj więcej »

Od początku kwietnia 2021 roku dla 24 grup działalności zaczną obowiązywać  nowe stopy procentowe składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.

czytaj więcej »

Rząd w ramach Tarczy antykryzysowej 8.0 zdecydował o przedłużeniu i poszerzeniu obowiązywania niektórych form wsparcia, które przewiduje tarcza branżowa. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać m.in. ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, czy świadczenia postojowego lub ponownego świadczenia postojowego, niezależnie od otrzymania tego rodzaju pomocy w przeszłości. Z pomocy będą mogły skorzystać także firmy, które wykażą spadek przychodów w stosunku do września 2020 roku.

czytaj więcej »

Już w 2021 r. zarówno przedsiębiorcy (od października), jak i pracodawcy publiczni (od lipca) muszą posiadać adres do doręczeń elektronicznych. Obowiązek w tym zakresie wprowadzają - uchwalone jeszcze w listopadzie 2020 r. - przepisy o doręczeniach elektronicznych. Sprawdź, co nowe rozwiązania oznaczają dla pracodawców.

czytaj więcej »

ZUS chce odciążyć płatników i przejąć od nich obowiązki ubezpieczeniowe. Kluczową zmianą, zapowiedzianą przez ZUS ma być wprowadzenie Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego. To dzięki niemu ZUS będzie miał możliwość przejęcia na siebie obowiązku comiesięcznego rozliczania składek opłacanych przez płatników.

czytaj więcej »

Podanie nieprawdziwych informacji dotyczących wyjazdu zagranicznego i przyczyny skierowania na kwarantannę w związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem, stanowi wyjątkowo ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne pracownika, który okłamał pracodawcę.

czytaj więcej »

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niekonstytucyjność przepisów, stanowiących podstawę wydania przez ZUS decyzji emerytalnej, stanowi nową okoliczność, o której mowa w art. 114 ust. 1 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, uzasadniającą ponowne wszczęcie postępowania i przeliczenie świadczenia.

czytaj więcej »

Obecnie bardzo często pracownicy wykonują pracę zdalną w związku z występowaniem zagrożenia epidemicznego. W takiej sytuacji otrzymany zwrot kosztów zakupu niezbędnego do pracy sprzętu nie skutkuje powstaniem po ich stronie przychodu ze stosunku pracy.

czytaj więcej »

Sporządzając grafik czasu pracy w systemie równoważnym należy pamiętać m.in. o maksymalnym dobowym wymiarze czasu pracy, dniach wolnych, odpoczynkach, dobie pracowniczej. Ponadto przed rozpoczęciem tworzenia grafików należy sprawdzić regulacje wewnątrzzakładowe w zakresie zapisów dotyczących zasad tworzenia i przekazywania pracownikom indywidualnych rozkładów czasu pracy. Sprawdź, jak poprawnie zaplanować pracę pracownikom w tym systemie.

czytaj więcej »

Nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale również zasiłki z ubezpieczenia społecznego podlegają egzekucji sądowej (komorniczej) bądź administracyjnej. Pracodawca, który jest w danym roku kalendarzowym płatnikiem zasiłków dokonuje potrąceń na podstawie tytułu wykonawczego. Jeżeli zajęcie obejmuje zarówno wynagrodzenie jak i zasiłki, to jest ono podstawą do dokonywania potrąceń zarówno z wynagrodzenia za pracę, jak i z zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Sprawdź, jak dokonywać potrąceń ze świadczeń zasiłkowych od 1 marca 2021 r.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można stosować rozbudowany kwestionariusz osobowy dla pracownika, w którym zbierane będą dane osobowe dotyczące adresu zamieszkania (którego podanie wynika z Kodeksu pracy) oraz adresu zameldowania i adresu do korespondencji (wykorzystywanych do zgłoszenia pracownika w ZUS. Czy taki kwestionariusz mógłby być przechowywany w aktach osobowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca posiada regulamin wynagradzania, chciałby jednak uregulować poza regulaminem premie pracowników. Premie zostałyby wprowadzone zarządzeniem, wycofanie się z nich nie skutkowałoby więc koniecznością zmiany regulaminu. Wychodzimy z założenia, że byłby to dodatkowy składnik wynagrodzenia, premie byłyby tylko in plus w stosunku do tego, co pracownicy otrzymują obecnie, więc nie byłoby to działanie na niekorzyść pracowników. Moglibyśmy zaś łatwiej reagować na ewentualne zmiany rynkowe, zmieniając wysokość premii lub z nich nawet czasowo albo na stałe rezygnując. Czy takie działanie jest dopuszczalne?

czytaj więcej »

Pytanie: Do końca poprzedniego roku. w zakładzie pracy obowiązywała premia kwartalna, która wypłacana jest ostatniego dnia roboczego kwartału oraz pomniejszana za nieobecności w pracy (chorobę). Premię tę przyjmuje się do podstawy chorobowego. Od 1 stycznia 2021 r. nastąpiła zmiana premii – premia będzie miesięczna (wypłacana ostatniego dnia roboczego miesiąca) oraz również pomniejszana za nieobecności. W jaki sposób należy przyjąć premię do podstawy chorobowego, np. za luty 2021 roku? Czy przyjąć 12 miesięcy wstecz? Czy przyjąć 12 miesięcy bez podziału na kwartały i wliczyć te, które zostały wypłacone?

czytaj więcej »