WYDANIE ONLINE

Wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podwyższenie progu dochodowego do 120 tys. zł – to podstawowe założenia projektu zmian podatkowych zaprezentowanego w ramach tzw. Polskiego Ładu. Nowe przepisy to też brak możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku. Sprawdźmy, jaki wpływ zaproponowane zmiany mogą mieć na rozliczenia płacowe od przyszłego roku.

czytaj więcej »

Wśród planowanych rozwiązań Polskiego Ładu znalazły się także takie, które dotyczą przeciwdziałania „szarej strefie”. Zakładają one wprowadzenie kolejnych negatywnych konsekwencji nielegalnego zatrudnienia i wypłacania nieewidencjonowanych wynagrodzeń, które mają zostać poniesione przez pracodawcę.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2022 r. członkowie zarządu, w tym prezesi, objęci zostaną 9% składką zdrowotną, a składka ta nie będzie mogła zostać odliczona od podatku – przewiduje projekt zmian w ramach Polskiego Ładu.

czytaj więcej »

Dotychczas kwestia tego, czy Państwowa Inspekcja Pracy powinna zawiadamiać o kontroli czy też nie, była dyskusyjna. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo przedsiębiorców ma ostatecznie umożliwić PIP przeprowadzenie kontroli bez uprzedzenia.

czytaj więcej »

Państwowa Inspekcja Pracy podkreśliła w wydanym stanowisku, że uważa za celowe i zasadne jak najszersze poddawanie się pracowników szczepieniom przeciwko COVID-19. Zaznaczyła jednocześnie, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów prawa poddanie się tym szczepieniom ma charakter dobrowolny.

czytaj więcej »

Trwają prace nad modyfikacją przepisów o pracowniczych planach kapitałowych. Chodzi o zmianę sposobu doręczenia pisemnych wezwań pracodawcom, którzy pomimo takiego obowiązku nie zawarli umowy o zarządzanie PPK.

czytaj więcej »

Od 3 sierpnia 2021 r. obowiązują nowe reguły podziału należności z tytułu składek, objętych danym tytułem wykonawczym w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym.

czytaj więcej »

Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy osobie szczególnie chronionej w przypadku, gdy nie może dłużej zatrudniać jej z powodu faktycznej likwidacji jej stanowiska. Ale nie wystarczy tu sama formalna likwidacja. Jeśli więc np. taki pracownik mógłby dalej wykonywać swoje czynności ale np. pod inną nazwą, w innym zespole, w innym miejscu – wówczas szczególna ochrona już „działa” (i np. trzeba uzyskać zgodę związku na wypowiedzenie zmieniające).

czytaj więcej »

Zastąpienie likwidowanego stanowiska pracy innym, nowoutworzonym, może być oceniane jako próba obejścia przepisów o ochronie trwałości zatrudnienia. A wówczas wypowiedzenie umowy z powodu likwidacji stanowiska może „upaść” przed sądem.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca zamierza wprowadzić do obecnie obowiązującego regulaminu wynagradzania zapis umożliwiający swoim pracownikom zakup kart Multisport lub innych wybranych przez przedsiębiorcę, umożliwiających dostęp do usług rekreacyjno-sportowych, po cenach niższych niż detaliczne. Różnica między wartością płaconą przez pracownika a wartością detaliczną będzie pokrywana przez przedsiębiorcę. Sprawdź, jak oskładkować to świadczenie.

czytaj więcej »

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego niektórym pracodawcom mają przybywają obowiązki. Zatrudniając pracowników młodocianych pracodawca na szczególnych zasadach powinien naliczyć wynagrodzenie tych pracowników.

czytaj więcej »

Pytanie: W firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy pokrywający się z kwartałem. Czy dla pracownika zatrudnionego na czas określony do 31 sierpnia można sporządzić harmonogram czasu pracy na 3 miesiące (do końca września), jeżeli nie chcemy przedłużać z nim umowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca wyraził zgodę na dofinasowanie studiów pracownika. Nie zawarto jednak umowy o kształcenie między pracodawcą i pracownikiem. Nie ma też pisemnego skierowania na te studia. Czy w tej sytuacji kwota dofinansowania podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

czytaj więcej »

Pytanie: W naszej firmie zwiększyliśmy obowiązującą w firmie wysokość diety z tytułu krajowej podróży służbowej. Czy kwota ta nadal będzie objęta wyłączeniem z podstawy wymiaru składek?

czytaj więcej »