WYDANIE ONLINE

Od nowego roku do jednego okresu zasiłkowego będą wliczane wszystkie okresy niezdolności do pracy przypadające przed przerwą wynosząca 60 dni, bez znaczenia czy niezdolności do pracy została spowodowana tą samą czy inną chorobą. Skrócony o połowę zostanie okres zasiłkowy po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Wprowadzone zostaną również inne zmiany zasiłkowe. Przewidziano też przepisy przejściowe dla świadczeń pobieranych na przełomie roku 2021 i 2022.

czytaj więcej »

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw wprowadzi korzystne zmiany dla pracujących w Polsce obcokrajowców oraz zatrudniających ich pracodawców. Nowe regulacje, które mają wejść w życie w początkach 2022 roku.

czytaj więcej »

Z początkiem 2022 roku ulegają zmianie reguły obejmowania i ustawania ubezpieczeń dobrowolnych. Nieterminowe opłacenie składek nie będzie skutkowało ustaniem tych ubezpieczeń.

czytaj więcej »

Począwszy od 1 grudnia 2021 r. drogą elektroniczną można wysłać informację PIT-11 za rok 2021 tylko w wersji 27, natomiast informację PIT- 40A/11A za rok 2021 jedynie w wersji 20.

czytaj więcej »

Inspekcja pracy będzie mogła sprawdzić, czy pracodawca prawidłowo prowadzi wykaz stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

czytaj więcej »

Zgodnie z zapowiedziami ZUS w II połowie stycznia 2022 roku pojawi się specjalny kalkulator, który ułatwi ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także samą składkę.

czytaj więcej »

Dyżur pozazakładowy – w Polsce kwalifikowany jako dyżur domowy – nie jest czasem pracy. Nie powoduje on konieczności dokonywania rekompensat, o ile pracownik w tym czasie nie był poważnie ograniczany w aktywności prywatnej.

czytaj więcej »

Czy ekwiwalent związany z pracą zdalną korzysta z przedmiotowego zwolnienia od podatku i stanowi przychód pracownika? Odpowiedź przynosi interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2022 r. zaczyna obowiązywać tzw. Polski Ład, a wraz z nim sporo rewolucyjnych zmian w systemie podatkowym. Zmiany dotyczą również pracowników i zleceniobiorców. W związku z tym, że koniec roku zbliża się wielkimi krokami pracodawcom nasuwa się wiele wątpliwości związanych z wypłatami na przełomie roku.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy ocena roczna jest dokumentem kadrowym? Czy zwalniając pracownika możemy powoływać się na ostatnią ocenę, ewentualnie – do ilu lat wstecz możemy analizować oceny roczne, jeśli nosimy się z zamiarem zwolnienia danej osoby? Co w przypadku gdy dotychczasowe oceny roczne były pozytywne?

czytaj więcej »

Pytanie: Z pracownikiem zawarto umowę na niepełny etat na czas określony od 8 kwietnia do 7 października 2021 r. Równolegle pracodawca zawarł z nim umowę na czas określony (również na niepełny etat) na inne stanowisko – od 1 sierpnia 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r. Czy w przypadku gdy ta pierwsza umowa uległa przedłużeniu, np. do 31 grudnia 2021 r., to będzie wliczana do limitu i będzie to już 3. umowa? Czy w takiej sytuacji mają znaczenie terminy, na jakie zawierana jest równoległa umowa? Czy dla wyliczenia limitu umów ma znaczenie to, czy terminy pierwszej i równoległej umowy pokrywają się, czy też są rozbieżne?

czytaj więcej »

Pytanie: OPS zatrudnia 13 pracowników, w tym 1 osobę z lekkim stopniem niepełnosprawności. Czy w takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do składania deklaracji oraz dokonywania wpłat na PFRON? Czy może starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia z PFRON?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica przebywająca na zasiłku macierzyńskim ma otrzymać dodatek świąteczny. Dodatek będzie tylko opodatkowany (bez składek na ubezpieczenia społeczne). Czy stosować koszty uzyskania przy obliczaniu podatku? Czy pracownikowi, który cały miesiąc przebywał na zasiłku chorobowym należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne? Czy stosować koszty uzyskania przychodu przy wyliczaniu podatku?

czytaj więcej »