WYDANIE ONLINE

Przeprowadzane aktualnie kontrole ZUS ujawniają, iż niejednokrotnie w okresie epidemii pracodawcy popełnili wiele błędów w wypłacie świadczeń chorobowych. Do tego przyczynił się bezsprzecznie fakt, że obok ustawy chorobowej, obowiązywały przepisy specustawy.

czytaj więcej »

Resort finansów udostępnił nowy wzór informacji PIT-11(29) za 2022 rok. Formularz ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r.

czytaj więcej »

Polski Ład 2.0. wprowadził nową ulgę, dla osób, które pobierają zasiłki macierzyński. Od 1 lipca 2022 r. niektórym ubezpieczonym należy stosować zwolnienie podatkowe przy naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od pobieranego zasiłku macierzyńskiego do kwoty 85.828 zł w skali roku. Aby skorzystać ze zwolnienia, trzeba złożyć oświadczenie ZPO lub wniosek ZPM. Sprawdź przykłady liczbowe i skorzystaj ze wskazówek, jak wypełnić wniosek.

czytaj więcej »

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii wywołanej przez COVID-19, w przypadku czterech istotnych zwolnień przedmiotowych dotyczących pracowników podwyższono ich limity. Po odwołaniu stanu epidemii w 2022 r. dwa z nich obowiązują do końca 2022 r., a dwa inne – do końca 2023 r.

czytaj więcej »

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego nie musi być wykorzystany bezpośrednio po dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie, gdyż termin rozpoczęcia tego urlopu nie jest uregulowany bezpośrednio przepisami prawa pracy, a pracownik korzystający z tego urlopu ma swobodę decyzji co do terminu rozpoczęcia jego wykorzystania – w ramach określonych przez przepisy Kodeksu pracy.

czytaj więcej »

Wypłata zryczałtowanego ekwiwalentu z tytułu refundacji poniesionych kosztów podczas wykonywania pracy zdalnej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, na rzecz pracowników pracujących zdalnie nie stanowi dla nich przychodu ze stosunku pracy.

czytaj więcej »

Przepisy Kodeksu pracy nie dają zbyt wielu wskazówek odnośnie zasad odpracowywania przez pracowników zwolnienia od pracy w celach prywatnych. Z tego względu w praktyce kadrowej pojawiają się różne wątpliwości. Czy odpracowanie wyjścia prywatnego może nastąpić np. przed terminem wyjścia lub już po nim, ale w innym okresie rozliczeniowym?

czytaj więcej »

Od 28 lipca 2022 r. obowiązują nowe, wyższe stawki diety z tytułu krajowej podróży służbowej. Dieta wynosi obecnie 38 zł za dobę podróży. Poza samą dietą zmieniły się też inne należności w formie zryczałtowanej, obliczane na bazie diety m.in. ryczałt za noclegi czy przejazdy miejscowe.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik biurowy X pracuje od 8.00 do 16.00 w siedzibie firmy w Opalenicy. 30 maja o 3:30 swoim prywatnym samochodem przejechał do Świebodzina gdzie spotkał się z pracownikiem Y (Świebodzin to jego miejsce zamieszkania i pracy), który jest w firmie przedstawicielem handlowym na zadaniowym systemie czasu pracy. Obaj o godzinie 4:30 samochodem służbowym pracownika Y (on też był kierowcą) udali się do Niemiec. Na miejsce dojechali o godz. 10:30 i pracowali do 16:30. Wyjechali do Świebodzina o godz. 17:00, gdzie dotarli o 22:30. Następnie pracownik X do Opalenicy dotarł o godzinie 23:30. Jak rozliczyć nadgodziny?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca planuje likwidację stanowiska pracy pracownika, któremu aktualnie kończy się okres ochrony przedemerytalnej (wiek 65 lat ukończy 31 sierpnia 2022 roku). W jakim najwcześniejszym terminie pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie w związku z likwidacją stanowiska pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Jakich formalności należy dopełnić, aby objąć pracownika mobilnego (przedstawiciela techniczno-handlowego) zadaniowym systemem czasu pracy? Czy należy zawrzeć porozumienie stron w tym zakresie i jakie elementy powinny się w nim znaleźć?

czytaj więcej »

Pytanie: Ryczałt samochodowy jest wypłacany systematycznie co miesiąc na podstawie umowy o używaniu samochodu prywatnego do celów służbowych w jazdach lokalnych. Czy taki ryczałt wlicza się do podstawy wynagrodzenia za urlop i ekwiwalentu urlopowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik pobiera rentę rodzinną, która została przyznana dziecku. Czy powinien składać PIT-2?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy zatrudnionego na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego ucznia, który ma 16 lat. Chcielibyśmy na okres wakacyjny zatrudnić go na zupełnie inne stanowisko niezwiązane z przygotowaniem zawodowym na podstawie umowy zlecenie. Czy umowę zlecenie należy oskładkować, czy należy zgłosić go do ZUS i z jakim kodem?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica do 31 lipca 2022 r. przebywała na jednej z części urlopu wychowawczego. Od 1 sierpnia 2022 r. wpłynęło zwolnienie lekarskie z kodem B – ciąża. Czy zatem od 1 czerwca 2022 r. jesteśmy zobowiązani do wypłaty wynagrodzenia chorobowego, mimo że pracownica nie wróciła do pracy po urlopie wychowawczym?

czytaj więcej »