WYDANIE ONLINE

Obowiązująca od 26 kwietnia 2023 r. nowelizacja przyznała pracownikom prawo do nowego uprawnienia – urlopu opiekuńczego. Kiedy i na jakich zasadach należy udzielać pracownikom tego urlopu? Sprawdź wyjaśnienia i przykłady.

czytaj więcej »

W związku z obowiązującą od 26 kwietnia 2023 r. nowelizacją Kodeksu pracy poszerzony został katalog dokumentów zamieszczanych w aktach osobowych, a także dołączanych do dokumentacji związanej z ewidencjonowaniem czasu pracy. Sprawdź, jakie to są nowe dokumenty i do której części dokumentacji pracowniczej powinny zostać dołączone.

czytaj więcej »

Prawdopodobnie z dniem 1 lipca 2023 r. formalnie zostanie zniesiony w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, ogłoszony z powodu COVID-19. Ma to istotne znaczenie – wraz z ustaniem stanu zagrożenia epidemicznego lub w pełen czas po jego odwołaniu uchylone zostaną szczególne rozwiązania antycovidowe, z których dotychczas korzystali pracownicy i pracodawcy.

czytaj więcej »

Rząd przygotował projekt ustawy, który znowelizuje Kodeks postępowania cywilnego wprowadzając obowiązkowe mediacje w sporach z zakresu prawa pracy. Sprawdźmy jakie propozycje zmian zaproponowano w projekcie nowelizacji.

czytaj więcej »

Utrata zaufania może być argumentem uzasadniającym wypowiedzenie umowy o pracę. Jednak może ona wystąpić tylko wtedy, gdy pracodawca ocenia bieżące czynności pracownika, a nie te, które zostały dokonane w przeszłości i nie były wcześniej kwestionowane przez przełożonych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji zmian personalnych w organach zarządzających, czy na stanowiskach kierowniczych, którym zwalniany pracownik podlega.

czytaj więcej »

Wniosek pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego o obniżenie wymiaru czasu pracy zasadniczo wiąże pracodawcę. Występują jednak sytuacje, w których można odmówić jego uwzględnienia. Samo złożenie wniosku – bez formalnej akceptacji ze strony pracodawcy – nie uprawnia zatem pracownika do korzystania z obniżonego wymiaru czasupracy.

czytaj więcej »

Nowe przepisy Kodeksu pracy dopuszczają elektroniczną postać wniosków składanych przez pracowników wykonujących pracę zdalną. Pojawiło się pytanie, czy taką postać dokumentów można zastosować także do wniosków i deklaracji składanych przez pracownika zdalnego na podstawie przepisów PPK.

czytaj więcej »

26 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, mająca na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw europejskich: tzw. dyrektywy work-life balance oraz dyrektywy ws. przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy. Ustawa wprowadziła szereg zmian w kodeksie pracy, w tym m.in. dotyczących obowiązków informacyjnych pracodawcy. Nowe przepisy znacząco rozszerzyły obowiązki informacyjne pracodawcy względem pracowników, w tym również dotyczące czasu pracy pracowników.

czytaj więcej »

Za miesiąc, w którym pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym powinien on otrzymać wynagrodzenie zbliżone do tego, jakie zwykle uzyskuje za cały miesiąc pracy. Taka zasada wynika z art. 172 Kodeksu pracy, zgodnie z którym za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Czy zmiany w przepisach wprowadzone w 2023 r. wpływają na ustalanie wynagrodzenia i ekwiwalentu za czas urlopu? Sprawdźmy.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nowa informacja o warunkach zatrudnienia powinna zawierać informacje o urlopie opiekuńczym, zwolnieniu z tytułu siły wyższej, urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim czy też urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem z artykułu 188 Kodeksu pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Zgodnie z nowym przepisem art. 9413 Kodeksu pracy szkolenia zapewniane przez pracodawcę, niezbędne do wykonywania określonego rodzaju pracy na danym stanowisku, które odbywają się poza normalnymi godzinami pracy są wliczane do czasu pracy. Czy przepis ten ma zastosowanie również do konferencji naukowych, eventów, warsztatów, kongresów, spotkań z okazji jubileuszów itp.?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak należy obecnie traktować (po zmianie Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej od 7 kwietnia 2023 r.) gotowość do pracy pracownika wynikająca z art. 1515 w przypadku pracownika, który pracuje zdalnie w pełnym wymiarze w miejscu swojego zamieszkania. Dyżury/gotowość do pracy jest pełniona poza normalnymi godzinami pracy i nie dotyczy pracy w godzinach nadliczbowych. Czy czas dyżuru/gotowości do pracy pełnionego w miejscu zamieszkania pracownika, podczas którego nie była wykonywana praca - nie wlicza się do czasu pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik 20 kwietnia 2023 r., przed nowelizacją przepisów, złożył wniosek na 7 dni o udzielenie urlopu ojcowskiego od 24 lipca 2023 r. na dziecko urodzone 18 września 2021 r. Czy należy pracownikowi udzielić urlop ojcowski według starych zasad, czyli do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy, czy zgodnie z nowymi przepisami pracownikowi nie należy się taki urlop?

czytaj więcej »

Pytanie: Jaką kwotę należy doliczyć do limitu zwolnienia z PIT w przypadku wycieczki dofinansowywanej ze środków ZFŚS. Przykładowo koszt wycieczki na osobę wyniósł 1.000 zł, ale jednemu pracownikowi zakład pracy dofinansowuje 95%, a drugiemu 90% (w zależności od dochodu przypadającego na członka rodziny). Czy do limitu wliczamy kwotę 1.000 zł, czy kwotę pomniejszoną o dopłatę pracownika np. pracownika, któremu dofinansowano koszt w 90% wliczamy 900 zł?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy pracownika, który wykonuje pracę zdalną w swoim miejscu zamieszkania. Ustalam odpłatność za energię elektryczną za laptopa i Internet i urządzenie wielofunkcyjne. Problem jest w tym, że pracownik ma fotowoltaikę i nie płaci za prąd. Czy w takiej sytuacji mam obowiązek zwrotu pieniędzy za prąd za poszczególne urządzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasza pracownica od 2 sierpnia 2022 r. do 3 maja 2023 r. jest na ZUS ZLA w związku z ciążą – jeszcze nie urodziła. Dnia 28 kwietnia 2023 r. przekroczyła okres zasiłkowy 270 dni – płatne 100%. Od 29 kwietnia 2023 r. wprowadziłam jako zasiłek macierzyński – 100%. Czy postąpiłam właściwie? Czy powinnam wprowadzić jako zasiłek macierzyński 70% – nie otrzymałam jeszcze pisma od pracownicy. Czy prawidłowo będzie liczenie zasiłku macierzyńskiego 100%, czy pracownica powinna wnioskować o świadczenie rehabilitacyjne do dnia porodu? Jeśli powinna mieć świadczenie rehabilitacyjne, to w jakiej wysokości – 100%?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy osoba, która zakończyła pobieranie zasiłku macierzyńskiego przed 26 kwietnia 2023 r. ma prawo do przeliczenia pobieranego w tym okresie zasiłku macierzyńskiego do nowej wysokości?

czytaj więcej »

Nowe przepisy Kodeksu pracy wprowadzone w 2023 roku wymusiły zmianę przepisów związanych z treścią świadectwa pracy, a także przygotowanie dokumentacji pracowniczej według nowych zasad. Obejrzyj szkolenie wideo, aby dowiedzieć się, jak nowelizacje Kodeksu pracy z 2023 r. wpłynęły na treść świadectwa pracy i prowadzenie dokumentacji pracowniczej.

czytaj więcej »

Jakie formularze ZUS uległy zmianie w związku ze zmianą przepisów o uprawnieniach rodzicielskich. I jak należy je wypełniać? Obejrzyj wideoporadę.

czytaj więcej »

Możliwość wnioskowania o pracę zdalną otrzymali rodzice dziecka do lat 4, a następnie – kilka tygodni później – rodzice dzieci do lat 8. Czy uprawnienie dotyczące rodziców dzieci do lat 4 zostało rozciągnięte na rodziców dzieci do lat 8 bez żadnej różnicy? Dowiedz się z wideoporady.

czytaj więcej »