WYDANIE ONLINE

Pracodawcy, wprowadzając konkretne zapisy do regulaminu wynagradzania, powinni zadbać o to, by ich treść była zrozumiała i dogłębnie przemyślana. W przeciwnym razie mogą one być źródłem sporów i nieść za sobą skutki odmienne od zamierzonych. Sprawdź, jakie konkretne zapisy są niekorzystne i dowiedz się, jak powinny wyglądać.

czytaj więcej »

Bardzo często w regulaminie wynagradzania u pracodawców wysokość świadczenia urlopowego odpowiada wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS w danym roku i proporcjonalnie do wymiaru czasu pracownika. Sprawdź, czy wobec tego zmiana wysokości odpisu na ZFŚS od 1 lipca 2023 r. jest równoznaczna z wyrównaniem pracownikom świadczeń urlopowych wypłaconych przed tym dniem.

czytaj więcej »

Od 19 sierpnia 2023 r. zaczęła obowiązywać nowa ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Nowe regulacje dotyczą w szczególności wynagrodzeń kierowców i zakazu ich zatrudniania w innych firmach.

czytaj więcej »

Do 14 października 2023 r. nauczyciele otrzymają nagrody specjalne w kwocie 1125 zł brutto. W jakiej szkole wypłaca się takie nagrody, którzy nauczyciele mogą z nich skorzystać i czy nagrody te wpływają np. na wynagrodzenie urlopowe nauczycieli?

czytaj więcej »

Do tej pory sądy uznawały, że zarówno koszty zakwaterowania, jak i koszty transportu pracowników delegowanych stanowią przychód pracownika podlegający PIT. Dnia 1 sierpnia 2023 r. NSA wydał w tej sprawie precedensowy wyrok. Poznaj szczegóły i sprawdź skutki tego wyroku dla podatników.

czytaj więcej »

Czy jeśli cudzoziemiec uzyska czasowe zezwolenie na pobyt i pracę, oznacza to jeszcze, że jest on wyłączony z obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia w ZUS? Czy fakt uzyskania czasowego zezwolenia na pobyt i pracę wyklucza przyjęcie, że pobyt w Polsce nie ma charakteru stałego?

czytaj więcej »

Załóżmy, że wkrótce po zakończeniu poprzedniej pracodawca zawiera z pracownikiem kolejną umowę o pracę. Warunki zatrudnienia pracownika nie ulegają zmianie. Czy w takiej sytuacji pracodawca, mimo to, powinien wydać pracownikowi nową informację o warunkach zatrudnienia?

czytaj więcej »

Z dobrodziejstw elastycznej organizacji pracy mogą korzystać przede wszystkim rodzicie wychowujący dzieli do lat 4 i 8. Pracownicy wychowujący małe dzieci mogą natomiast łączyć pracę zawodową z obowiązkami rodzicielskimi czy ograniczyć swoją aktywność zawodową tylko do normalnych godzin pracy (np. poprzez niewyrażenie zgody na pracę nadliczbową).

czytaj więcej »

Zatrudnianie młodocianych, w sposób odrębny, regulują przepisy Kodeksu pracy oraz akty wykonawcze do niego. Ze względu na wiek osoby te podlegają szczególnej ochronie. Przyjęcie do pracy osoby w wieku poniżej 18. roku życia wiąże się dla pracodawcy z przestrzeganiem ograniczeń np. w zakresie czasu pracy, rodzajów pracy. Od pracowników dorosłych różnią ich m.in. zasady wynagradzania.

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie odnośnie zwolnienia dyscyplinarnego małoletniego pracownika. Uczeń praktycznej nauki zawodu porzucił praktykę. Od początku czerwca był nieobecny. Zgodnie z nowymi przepisami trzeba na świadectwie pracy wskazać powód zwolnienia. Czy jeszcze coś należy wręczyć pracownikowi? Jakieś oświadczenie?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy potwierdzenie otrzymania świadectwa pracy wysłanego drogą elektroniczną może również mieć miejsce jako potwierdzenie e-mailowe (tzn. pracownik nie wysyła potwierdzenia na papierze z odręcznym podpisem, a jedynie maila z potwierdzeniem otrzymania)?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik złożył wniosek o sprostowanie świadectwa pracy poprzez umieszczenie przed imieniem i nazwiskiem tytułu naukowego doktora. Czy w świadectwie pracy nauczyciela zamieszcza się tytuł naukowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy urlop w wymiarze 28 dni na przygotowanie rozprawy doktorskiej, udzielony pracownikowi samorządowemu na podstawie art. 196 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, urlop z powodu siły wyższej, urlop opiekuńczy pomniejszają podstawę wymiaru trzynastego wynagrodzenia za rok, w którym taki urlop został udzielony?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy w regulaminie zapis, że praca odbywa się od poniedziałku do piątku, ale jest też wskazane, że w razie powstania szczególnych potrzeb pracodawcy pracodawca może zlecić pracę w sobotę lub niedzielę i praca ta zostanie zrekompensowana według regulacji Kodeksu pracy. Czy takie zapisy pozwalają na planowanie w harmonogramach czasu pracy także pracy w soboty i niedziele?

czytaj więcej »

Pytanie: Po wypłaceniu pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 3 dni dostaliśmy spóźniony i nierozliczony wcześniej wniosek o urlop wypoczynkowy właśnie na te 3 dni. Czy należy porównując wysokość należnego wynagrodzenia urlopowego i wypłaconego już ekwiwalentu, zażądać zwrotu różnicy od pracownika? Jakie jest rekomendowane postępowanie w tym przypadku?

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie zasady stosowania autorskich kosztów uzyskania przychodów w przypadku pracy etatowej programisty zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami. W jakim przypadku koszty te mogą być stosowane? Czy i kiedy programista/informatyk jest twórcą i nabywa prawa do kosztów autorskich? Jakie warunki należy spełnić? Czy ewentualne koszty autorskie mogą dotyczyć całości wynagrodzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikowi księgowości, który pracuje przez część dnia przy komputerze, sfinansowaliśmy zakup okularów korekcyjnych. Kwotę tę wyłączyliśmy z podstawy wymiaru składek, co zakwestionowała aktualnie trwająca kontrola. Czy słusznie, a jeśli tak, to co w tej sytuacji powinniśmy zrobić?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy przy wypełnianiu deklaracji zgłoszeniowej ZCNA podawanie adresu członka rodziny jest obowiązkowe? Czytałam różne artykuły, z których wynika, że adresu nie trzeba podawać, jeśli jest taki sam, jak osoby ubezpieczonej, a należy podać, jeśli jest inny. Adres członka rodziny (dziecka) jest inny niż osoby ubezpieczonej (ojca). Zastanawiam się, czy ze względów praktycznych wykazywać ten inny adres i czy jest w ogóle taki obowiązek?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest na zwolnieniu lekarskim z tytułu opieki nad dzieckiem, które ma 3 lata. Pracownik wypełnił druk Z-15A, w którym napisał, że jego żona, matka dziecka przebywa na urlopie wychowawczym. W uwagach dodał, że łącznie pod opieką ma 5 dzieci do lat 14, żona z jednym z nich musiała pojechać na badania lekarskie i w związku z tym to on musiał zająć się chorym 3-letnim dzieckiem. Czy w takim przypadku należy mu się zasiłek chorobowy z tytułu opieki nad chorym dzieckiem? Mam duże wątpliwości, biorąc pod uwagę, że chore dziecko ma 3 lata, a żona pracownika jest na urlopie wychowawczym. Jeśli zasiłek mu nie przysługuje, to, jak potraktować te dni – czy jako nieobecność usprawiedliwioną niepłatną? Czy może wysłać zapytanie do ZUS?

czytaj więcej »