Niedługo zmiany w wynagrodzeniach samorządowców

Zakłada się, że w połowie 2017 r. nastąpi nowelizacja rozporządzenia RM w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych*. Celem zmian jest nie tylko ujednolicenie tabeli. Sprawdź, co jeszcze przewiduje projekt.

Kod tytułu ubezpieczeń, gdy pracownik – członek rady nadzorczej przechodzi na emeryturę

Pytanie: Od kwietnia 2016 osoba która rozliczam była równocześnie pracownikiem i członkiem Rady Nadzorczej. Została zgłoszona do ZUS z kodem 011000 i 224100. Z dniem 3 kwietnia 2017 r. osoba ta przechodzi na emeryturę, pozostając nadal członkiem Rady Nadzorczej. Czy należy zmienić kod ubezpieczenia dot. Rady Nadzorczej ?

Jak rozliczyć z ZUS i fiskusem świadczenia po zmarłym pracowniku

Pytanie: Pracownica- wdowa zmarła w połowie miesiąca . Miała do wypłaty zasiłek chorobowy, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz posiadała zajęcie komornicze . Rodzina po zmarłej dostarczyła akt poświadczenia dziedziczenia .Spadek po pracownicy nabyła trójka jej pełnoletnich dzieci - każde po 1/3 spadku. Jak mamy rozliczyć niewypłacone zmarłej pracownicy świadczenia? Co z komornikiem i z PIT –em?

Jak rozliczać ekwiwalenty pieniężne wypłacane za używanie prywatnego majątku pracownika

Przyznając pracownikowi ekwiwalent, pracodawca musi pamiętać, iż powinien zachodzić racjonalny związek pomiędzy wysokością ekwiwalentu (wyrażoną w pieniądzu) a wartością świadczenia, którą ekwiwalent ma zastępować. Czy pozwoli to skorzystać ze zwolnień składkowo-podatkowych? Poznaj stanowisko eksperta.

Do 31 maja – pierwsza wpłata na ZFŚS w 2017 roku

Od 1 stycznia 2017 r. zmieniły się zasady tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wzrosła bowiem liczba pracowników, od której zależy czy powołanie funduszu jest obowiązkiem czy wyborem pracodawcy. Poza tym, po raz pierwszy od kilku lat wzrosła wysokość odpisów, a tym samym również zwiększeń. Firmy, które posiadają fundusz ze względu na wymaganą liczbę zatrudnionych muszą do końca maja przekazać na rachunek socjalny część rocznej kwoty tj. stanowiącą 75% równowartości odpisów. Poznaj obowiązujące w tym roku zasady wyliczania odpisów i sprawdź ich wysokość.

Data rozwiązania umowy o pracę w świadectwie pracy

Pytanie: Zwalniamy pracownika bez wypowiedzenia umowy z jego winy z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (art.52§1 pkt 1 kp). Aktualnie przebywa on na długim zwolnieniu lekarskim Wysłaliśmy mu wypowiedzenie wpisując rozwiązanie umowy z dniem doręczenia, oczywiście za potwierdzeniem odbioru. Czy w świadectwie pracy możemy wpisać datę rozwiązania : dzień odbioru wypowiedzenia przez pracownika? Kiedy należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop oraz wynagrodzenie za przepracowane dni w kwietniu?

Członkostwo w związku zawodowym bez wiedzy pracodawcy a potrącanie składek

Pytanie: Pracownicy socjalni w mops przedstawili wniosek o potrącenia z wynagrodzenia składki członkowskiej na rzecz międzyzakładowego związku zawodowego pracowników socjalnych . Związek ten nie jest utworzony w ramach mops. Pracodawca nie otrzymał żadnej informacji o deklaracji członkostwa od Związku Pracowników Socjalnych, posiada jedynie wnioski pracowników o dokonywanie potracenia. Czy w takiej sytuacji można potrącić składkę z wynagrodzenia czy dodatkowo należy zwrócić się do związku zawodowego o potwierdzenie członkostwa.

Czy wynagrodzenie finansowane z dotacji trzeba oskładkować

Jeżeli emeryt prowadzi przedszkole lub szkołę a jego wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji dyrektora jest finansowane z dotacji, osoba, która go rozlicza powinna sprawdzić, czy od takiej pensji trzeba odprowadzać składki. Traktują o tym najnowsze wyjaśnienia ZUS.