Jak zapisać w regulaminie wynagradzania prawo do premii

Wynagrodzenie pracownika obejmuje wszystkie składniki pensji, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub niepieniężnej. Potwierdzenie zasad wynagradzania powinno mieć miejsce poprzez wprowadzenie ich do układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania. Na płacę z tytułu wykonywania określonej rodzajowo/ ilościowo pracy może się składać kilka pozycji. W praktyce, często oprócz płacy zasadniczej pracownik uzyskuje jeszcze premie lub nagrody. Sprawdźmy, jak je zapisać w przepisach płacowych.

Jak starać się o świadczenie przedemerytalne

Postępowanie o przyznanie świadczenia przedemerytalnego wszczyna się na wniosek osoby ubiegającej się o to świadczenie. Wniosek ten należy złożyć w oddziale (inspektoracie) ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie.

Jak bezbłędnie ustalić wynagrodzenie za pracę nadliczbową

Zgodnie z obowiązującymi zasadami wykonywanie obowiązków służbowych w godzinach nadliczbowych można pracownikowi zrekompensować w dwojaki sposób: poprzez udzielenie mu czasu wolnego (na jego wniosek lub z inicjatywy pracodawcy) albo przez wypłatę wynagrodzenia ze stosownym dodatkiem. Jak realizacja tej zasady wygląda w praktyce? Sprawdźmy.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop z poprzedniego roku - ze środków FGŚP

Nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy* ma umożliwić skuteczniejsze udzielanie pomocy finansowej pracownikom, którzy utracili zatrudnienie w związku z zaprzestaniem działalności firmy.

Dzień wolny za pracę w niedzielę

Pytanie: U pracodawcy w niektórych komórkach organizacyjnych obowiązuje zmianowa organizacja czasu pracy. W jednej z komórek praca odbywa się na 3 zmiany, w weekendy na 2 zmiany. Dodatkowo w komórce tej został wprowadzony równoważny czas pracy z możliwością wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Zmiany przedstawiają się następująco: poniedziałek-piątek I zmiana 7.00-15.00; II zmiana 14.00-22.00; III zmiana 22.00-6.00 sobota-niedziela I zmiana 10.00-22.00; II zmiana 22.00-10.00 Niedziela dla wszystkich komórek pracodawcy została określona jako 24 godziny od godziny 6 rano w niedzielę do godziny 6 rano w poniedziałek. Czy w przytoczonym układzie zmianowym podjęcie pracy przez pracowników na II zmianie w sobotę tj. od godziny 22.00 w sobotę do godziny 10.00 w niedzielę będzie oznaczało, że pracownicy Ci za 4 godziny przepracowane w niedzielę powinni otrzymać dodatkowy dzień wolny? Jeżeli tak, to czy ten dodatkowy dzień wolny może zostać udzielony po 11 godzinach odpoczynku dobowego czyli od godziny 21.00 w niedzielę do godziny 21 w poniedziałek obejmując tym samym część sobotniej doby pracowniczej? (lub po upływie doby sobotniej czyli od godziny 22.00 w niedzielę do godziny 22 w poniedziałek). I tym samym pracownik mógłby przyjść do pracy już na III zmianę w poniedziałek? (zgodnie z interpretacją dnia wolnego Komisji Prawnej GIP z dnia 12 września 2013 r.)

Czy można narzucić ubiór firmowy pracownikowi

Pracodawca zatrudniając pracownika w określonej branży ma prawo zobowiązać go do noszenia stroju firmowego. Czy dotyczy to również innych firm? Gdzie ustala się zasady dotyczące ubioru w firmie? Jak daleko można się posunąć w określaniu stroju? Co to znaczy „strój adekwatny do pracy” ?Czy wszyscy pracownicy muszą mieć takie same zasady dress code? Przeczytaj opracowanie i poznaj obowiązujące zasady.