Czy uzupełnia się podstawę zasiłkową pracownika oddelegowanego do pracy za granicą

Pytanie: Nasza firma od tego roku będzie delegować pracowników do pracy za granicą. Czy utrzymana jest zasada ,że nie uzupełnia się już przychodu przyjmowanego do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych należnych pracownikowi oddelegowanemu do pracy za granicą, w przypadku gdy z przyczyn usprawiedliwionych był on nieobecny w pracy przezczęść miesiąca?

Czy szkolenie odbyte poza miejscem pracy zliczamy do czasu pracy pracownika?

Pytanie: W naszej jednostce samorządowej zatrudniliśmy na ¾ etatu pracownika po studiach na stanowisku referenta. Aktualnie skierowaliśmy go na 3-miesięczny kurs doszkalający do miejscowości oddalonej o 25 km od urzędu. Osoba tapracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 14:00. Kurs odbywa się w poniedziałki i środy w godzinach od 15:30 do 19:30. Czy czas szkolenia powinniśmy wliczyć do czasu pracy zatrudnionego?

Czy dodatek za wysługę zwiększy minimalne wynagrodzenie?

Ministerstwo pracy planuje zmiany polegające na etapowym wyłączaniu poszczególnych składników wynagrodzenia z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jednym z rozwiązań branych pod uwagę jest wyłączenie z kategorii minimalnego wynagrodzenia dodatku stażowego.

Czy choroba pracownika rozliczającego ZUS w firmie uzasadnia przełożenie kontroli?

Pytanie: Otrzymaliśmy z ZUS zawiadomienie o planowanej kontroli. Czyz uwagi na to, że pracownik zajmujący się rozliczeniami z ZUS przebywa nadługotrwałym zwolnieniu powypadkowym, możemy wnioskować o zmianęjej terminu?

7 problemów z PIT -11

Płatnik przekazuje informację PIT-11 wyłącznie wtedy, gdy nie dokonuje rocznego obliczenia podatku za podatnika. Jeżeli wystawia za podatnika PIT-40 lub PIT-40A, to nie wysyła jeszcze dodatkowo PIT-11. Jakie problemy i wątpliwości z przygotowaniem tego dokumentu mają pracodawcy – prezentujemy w tekście.

28 lutego 2018 r. – ostatni dzień na złożenie dokumentów przez zarobkujących emerytów/rencistów

Po zakończeniu roku kalendarzowego przedsiębiorczy emeryt/rencista i jego płatnik, w terminie do końca lutego następnego roku muszą złożyć kolejny dokument, tym razem o łącznym przychodzie osiągniętym w całym poprzednim roku. Uzyskane informacje pozwolą ZUS na sprawdzenie, czy dane świadczenie powinno ulec zmniejszeniu albo zawieszeniu. Sprawdź, jak poprawnie przygotować zaświadczenie i komu je wystawić.