Potrącenie zaliczki z ostatniej pensji pracownika bez jego zgody

Pytanie: Podjęliśmy decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem. Na okres do zakończenia umowy został on zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Problem dotyczy pobranych zaliczek na poczet wydatków w podróży służbowej, których kwoty przewyższają miesięczne dochody pracownika. Czy w przypadku, gdyby pracownik nie rozliczył się z nami dobrowolnie, możemy pobrać zaległość z ostatniego wynagrodzenia, bez jego zgody wyrażonej na piśmie? Jeśli tak, to do jakiej kwoty?

Okresy nieskładkowe w świadectwie pracy

Pytanie: Pracownik był zatrudniony u nas od 1 maja 1970 r. do 31 stycznia 2018 r. Czy w świadectwie pracy należy mu wykazać okresy nieskładkowez całego tego okresu zatrudnienia? Czy tylko za okres od 14 listopada 1991 r.?

Od 1 kwietnia – wyższa pensja zasadnicza dla nauczycieli

Począwszy od 1 kwietnia 2018 r. wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli ulegną zwiększeniu o 5,35%. Przewiduje to projekt rozporządzenia MEN*. Sprawdźmy szczegóły zmian.

Niekaralność pracowników pod lupą instytucji finansowych

Pracodawcy działający w sektorze finansowym będą mieli prawo wymagać od zatrudnianych osób złożenia oświadczenia o niekaralności lub przedłożenia w tym zakresie informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Poznaj założenia nowych regulacji.

Kto skorzysta na zmianie stóp procentowych składki wypadkowej

Od 1 kwietnia 2018 r., tj. począwszy od nowego roku składkowego dla poszczególnych grup działalności obowiązują nowe kategorie ryzyka. Wprowadza je nowe rozporządzenie*, którego szczegóły warto poznać.

Krótka przerwa w urlopie wychowawczym a urlop wypoczynkowy

W przypadku gdy pracownik przebywa przez cały rok na urlopie wychowawczym, nie nabywa urlopu wypoczynkowego za ten rok. Jeżeli jednak przerwie urlop wychowawczy na chwilę na początku roku – choćby tylko na dzień wolny 1 stycznia – nabywa pełny urlop wypoczynkowy za ten rok. Nawet, jeśli w praktyce nie przepracuje w tym roku ani 1 dnia. Prześledźmy tę tematykę na przykładach.

Korzystne zmiany w podatkach dochodowych tuż, tuż…

Rząd doprecyzował m.in. przepisy dotyczące 50% kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Wkrótce czeka nas kolejna nowelizacja ustaw o podatku dochodowym*. Sprawdź szczegóły.

Jak poprawnie ustalić podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

Pytanie: Po wyczerpaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego pracownikowi przyznano świadczenie rehabilitacyjne na okres od 12 marca do 7 września br. Jak wyliczyć takie świadczenie i ile wynosi ? Czy przyjąć podstawę wymiaru taką jak dla zasiłku chorobowego ? Wynagrodzenie pracownika to 8 200 zł ,więc podstawa zasiłku wynosiła 7 075,78 zł.

Inna organizacja pracy dla części załogi

Pytanie: W naszej firmie rozważamy uruchomieniepracy w soboty i niedziele, gdyż albo musielibyśmy zainwestować w nową,dodatkową linię (duży koszt inwestycji i czas), albo wprowadzić stałą zmianęweekendową – prawdopodobnie soboty i niedziele. To drugie możliwe jest:a) jako tzw. system 4-brygadowy (ale to by dotyczyło tylko części zakładu) albob) wdrażając zmianę weekendową – dodatkowych ludzi, którzy pracowaliby tylko w weekendy na tej konkretnej linii.Mam dwa pytania związane z koniecznością uruchomienia linii w weekendy:1. Czy rzeczywiście system 4-brygadowy musi obowiązywać całą firmę, czy też możliwe jest wprowadzenie go tylko w jakimś jej obszarze, np. na danej linii produkcyjnej czy montażowej?2. Czy to prawda, że polskie prawo pracy nie zezwala na zatrudnienie zmiany czysto weekendowej na określonych, odrębnych zasadach?

Ekwiwalent dla nauczyciela a liczba dni urlopu wykorzystanych w naturze

Pytanie: Nauczycielka szkoły podstawowej była zatrudniona na zastępstwo od 1 września 2016 r. maksymalnie do 31 sierpnia 2018 r. Od czerwca 2017 roku była tam nauczycielem kontraktowym. Jednocześnie od 1 września 2017 r. została zatrudniona jako nauczyciel techniki – stażysta (z uwagi na brak kwalifikacji). Jednak z końcem grudnia 2017 roku rozwiązała za porozumieniem obie te umowy. Mamy wątpliwości, czy prawidłowo ustaliliśmy ekwiwalent za niewykorzystany urlop,, który przysługiwał jej z drugiej umowy. Prosimy zatem o wyliczenie.