„Mały ZUS plus” od 2020 roku. Co przyniesie najmniejszym przedsiębiorcom?

Mały ZUS plus obniży składki przedsiębiorcom, którzy już obecnie korzystają z Małego ZUS-u, a także poszerzy grono tych, którzy będą mogli płacić niższe składki. Takie są plany Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Ustalenie wyższej diety z tytułu delegacji – czy nadal obowiązuje wyłączenie z podstawy wymiaru składek

Pytanie: Podnieśliśmy do 40 zł obowiązującą w firmie wysokość diety z tytułu krajowej podróży służbowej. Czy kwota ta nadal będzie objęta wyłączeniem z podstawy wymiaru składek?

Urlop wychowawczy – kiedy nie zmniejszy przysługującego wypoczynku

Pytanie: Pracownica złożyła wniosek o udzielenie je po urlopie rodzicielskim całego urlopu wypoczynkowego (zaległego i bieżącego). Jednocześnie na resztę roku złożyła wniosek o urlop wychowawczy. Czy wiedząc już o urlopie wychowawczym zmniejszamy proporcjonalnie urlop wypoczynkowy?

Również w systemie zadaniowym pracownik musi wykazać, że pracował w nadgodzinach

Gdy z umowy o pracę wynika obowiązek uzyskania zgody pracodawcy na pracę w nadgodzinach, a pracownik jest zatrudniony w systemie zadaniowym i nie może wykazać faktycznie przepracowanych nadgodzin, należności z tego tytułu mu nie przysługują. Ciężar udowodnienia zbyt wielu zadań i nadgodzin w przypadku zadaniowego czasu pracy spoczywa przede wszystkim na pracowniku. Sprawdź szczegóły.

Przedłużamy starą umowę, a nie zawieramy nowej – jak wpływa to na czas przechowywania akt

Wśród pracodawców nie raz pojawiają się wątpliwości co do tego, przez jaki okres czasu należy przechowywać akta osobowe pracownika, którego umowa o pracę została aneksowana po wejściu w życie nowych przepisów w sprawie dokumentacji pracowniczej. Jak do tego problemu odniosło się ministerstwo pracy?

Pracownik wraca po chorobie. Czy skorzystamy z jego badań w drugim miejscu pracy?

Pytanie: Proszę o informacje, czy pracownik, który jest zatrudniony w dwóch miejscach pracy, po długotrwałym zwolnieniu lekarskim musi być kierowany na badania kontrolne z obu miejsc zatrudnienia? Czy może wystarczy, że zrobi badania kontrolne w podstawowym miejscu zatrudnienia, a do drugiego dostarczy kopie zaświadczenia?

Pracownik może uzyskać od pracodawcy dodatkowe odszkodowanie w związku z wypadkiem

Pracownik może uzyskać od ZUS i z ubezpieczenia prywatnego OC pracodawcy odszkodowanie. Nie wyklucza to zasadności dodatkowych roszczeń o uzupełniające odszkodowanie i zadośćuczynienie kierowanych bezpośrednio do pracodawcy z tytułu wypadku przy pracy, który spowodował u pracownika poważny uszczerbek na zdrowiu.

Pracodawca w sądzie pracy – co nowego od 7 listopada

Od 7 listopada 2019 r. doszło do dużych zmian w zakresie rozpoznawania spraw cywilnych. Nie ominęły one też sądów pracy. Pracodawcy powinni być świadomi tych zmian, ponieważ niewiedza o nich może mieć bardzo negatywne skutki procesowe. Dotyczy to szczególnie udziału w posiedzeniu przygotowawczym. Sprawdźmy, na jakie zmiany powinien być przygotowany pracodawca.

Odcinki z wypłaty – czy można je trzymać w aktach

Pytanie: Czy w aktach osobowych od stycznia 2019 r. każdemu pracownikowi trzeba umieszczać odcinek z wypłaty?

Od kiedy pracownik może uzyskać rentę, gdy odmówiono mu świadczenia rehabilitacyjnego

W przypadku, gdy pracownik nie uzyskał prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, powinien mieć prawo do renty za okres, w którym ubiegał się o przyznanie mu tego świadczenia, a niezdolność do pracy już istniała. Podstawę do tego przynosi najnowsze orzeczenie TK.