Porozumieniem ze związkami można zawiesić wypłatę określonych składników wynagrodzeń

Pracownicy objęci porozumieniem zawartym pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi, zawieszającym wypłaty określonych świadczeń lub składników płacowych tracą prawa i roszczenia do tych świadczeń z dniem wejścia w życie porozumienia.

PIT: podniesiono limity zwolnień na świadczenia socjalne

Na mocy tarczy antykryzysowej czasowo zostały podwyższone limity zwolnień przedmiotowych z PIT dla niektórych świadczeń o charakterze socjalnym, w tym zapomóg. Sprawdź, ich wysokość.

Jak naliczyć wynagrodzenie pracownika ze zwolnieniem ze składek w ramach tarczy antykryzysowej

Pytanie: Na okres od 1 kwietnia do 31 maja 2020 r. z powodu COVID-19 obniżyliśmy pracownikom pełnoetatowym wymiar czasu pracy o 30% ze zmniejszeniem wynagrodzenia, na podstawie art. 15zf tarczy antykryzysowej. Zostało z pracownikami zawarte porozumienie w tej sprawie. Złożyliśmy wniosek do ZUS o zwolnienie z opłacania składek za ubezpieczonych (zgłoszonych na dzień 29 lutego 2020 r. było 8 osób). Jak sporządzić listę płac za kwiecień́ na przykładzie pracownika, który był zatrudniony na pełen etat z wynagrodzeniem 2.800 zł i dodatkiem stażowym 10%, a został mu obniżony wymiar etatu z jednoczesnym zawieszeniem wypłaty dodatku? Czy fakt korzystania ze zwolnienia w ZUS wpływa na sposób rozliczania się z pracownikami? Co z częścią składek zwykle potrącanych z wynagrodzenia?

Jak naliczać odpisy na fundusz socjalny w 2020 r. – 7 przykładów liczbowych

Od 1 stycznia 2020 r. znacznie wzrosły odpisy i zwiększenia na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Do obliczenia odpisów przyjęto bowiem przeciętne wynagrodzenie z II półrocza 2018 r., które wynosiło 4.134,02 zł. Oto 7 przykładów liczbowych, jak naliczać odpisy na fundusz w 2020 r.

Interpretacje: Zasady udzielania ulg podatkowych w związku z koronawirusem – wyjaśnienia MF z 29 marca 2020 r.

Ministerstwo Finansów opracowało wytyczne dla urzędów skarbowych, jak mają postępować przy rozpatrywaniu wniosków o ulgi w zapłacie podatków, złożonych przez przedsiębiorców, którzy zostali poszkodowani w związku z epidemią koronawirusa. Zobacz, które wnioski będą rozpatrywane przez urzędników w pierwszej kolejności i w uproszczonym trybie.

Ile godzin powinien przepracować niepełnoetatowiec zatrudniony w trakcie miesiąca

Pytanie: Pracownik został zatrudniony na 1/4 etatu 6 marca 2020 r. Jak należy obliczyć, ile godzin powinien przepracować w marcu? Ile godzin powinien przepracować w ciągu 2 miesięcy, tj. w marcu i kwietniu 2020 r.?

Dopłata do wynagrodzeń a zleceniobiorcy i wynagrodzenia chorobowe pracowników

Pytanie: Czy dopłata do wynagrodzeń obejmie również wynagrodzenie zleceniobiorcy, jeśli u innego pracodawcy otrzymuje on ze stosunku pracy wynagrodzenie wyższe niż minimalne i u obecnego odprowadzana jest jedynie składka zdrowotna? U pracodawcy nie działa żadna organizacja związkowa, a z 3 przedstawicieli załogi wyłonionych przez pracowników uprzednio do innych celów obecnie w zatrudnieniu pozostaje już tylko 1 osoba. Czy w takiej sytuacji możliwe jest zawarcie porozumienia tylko z nią, jeśli pracownicy są nieobecni i nie ma możliwości wyłonienia nikogo? Czy pracodawca może wyznaczyć uzupełniająco przedstawicieli załogi?

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego – kiedy się przedawni

Pytanie: W dniu 1 kwietnia 2020 r. pracownik (który jest zatrudniony w spółce od 1982 r.) przedłożył pracodawcy dwa orzeczenia o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności: pierwsze z 4 listopada 2014 r. (ważne do 30 listopada 2019 r.) oraz drugie z 27 lutego 2020 r. (ważne do 28 lutego 2023 r.). Pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu dla osób niepełnosprawnych. Czy w przedstawionej sytuacji pracownikowi należy udzielić urlopu dodatkowego z lat 2015-2019? Dodam, że urlop podstawowy przysługuje pracownikowi w wymiarze 26 dni.

Czy interpretacja po decyzji składkowej ZUS jest wiążąca

Jeżeli wnioskodawca uzyskał interpretację prawną ZUS już po otrzymaniu od Zakładu decyzji w sprawie uregulowania zaległości składkowych z tytułu opłaconych przez niego noclegów dla oddelegowanych do pracy za granicą pracowników, to interpretacja ta nie jest wiążąca i przedsiębiorca nie może powoływać się na nią przed sądem.

Co tarcza antykryzysowa zmieniła w sytuacji cudzoziemców

Epidemia koronawirusa w poważny sposób wpłynęła na sytuację cudzoziemców, którzy mieszkają i pracują w naszym kraju. Wielu z nich – zwłaszcza obywatele Ukrainy, w ostatnich tygodniach masowo opuszczało Polskę w obawie przed utratą możliwości legalnego pobytu na terenie Polski i utratą możliwości legalnego wykonywania pracy. Tarcza antykryzysowa rozwiązuje większość z tych problemów.