Jak rozliczyć pracę pracownika zatrudnionego w niedziele w porze nocnej

Pytanie: Jak ustalić prawo do dodatków pracownika cukierni, który rozpoczął pracę w niedzielę o godz. 20:00 i pracował do godz. 4:00. Godziny nocne w firmie trwają od 21:30 do 5:30. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie minimalne w wysokości 2.600 zł.

Jak dokonywać potrącenia alimentacyjnego z nagrody jubileuszowej

Pytanie: W jaki sposób i w jakiej wysokości dokonuje się potrącenia komorniczego z tytułu alimentów od wypłaconej nagrody jubileuszowej?

Interpretacje. Prowadzenie kontroli PIP w okresie epidemii – informacja GIP z 18 czerwca 2020 r.

Główny Inspektor Pracy zdecydował, że od 22 czerwca 2020 r. inspektorzy pracy przystępują do wykonywania powierzonych zadań w pełnym zakresie. Działania kontrolno-nadzorcze prowadzone są przy zastosowaniu procedur ograniczających ryzyko zakażenia wirusem COVID19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: jak postąpić, gdy pracownik „koryguje” oświadczenie

Pytanie: W jednostce samorządowej, czas pracy pracowników wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, w 5-dniowym tygodniu pracy. Dla pracowników każda sobota i niedziela jest dniem wolnym od pracy. Pracownik opiekujący się dzieckiem do lat 8, cały kwiecień przebywał na dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Oświadczenia składał przed rozpoczęciem tygodnia tylko na dni pracujące, tj. 1–3 kwietnia, 6–10 kwietnia, 14–17 kwietnia, 20–24 kwietnia, 27–30 kwietnia. Zasiłek został wypłacony tylko za dni, na które zostały złożone oświadczenia (bez sobót i niedziel) i nie zostało wypłacone wynagrodzenie za dni wolne od pracy – zgodnie z rozporządzeniem MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy. Pracownik złożył „korektę” oświadczenia na cały miesiąc kwiecień (od 1 kwietnia do 30 kwietnia łączenie z sobotami i niedzielami) i wymaga od pracodawcy wypłacenia zasiłku opiekuńczego za soboty i niedziele. Czy pracodawca ma obowiązek składania korekty do ZUS i wypłaty zasiłku za soboty i niedziele?

Dodatek solidarnościowy - kiedy przysługuje i czy wpływa na nabywanie uprawnień pracowniczych

Osoby, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym COVID-19, mogą otrzymać dodatek solidarnościowy. Świadczenie przysługuje za okres od 1 czerwca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r., nie wcześniej jednak niż za miesiąc kalendarzowy, w którym został złożony wniosek.

Choroba w 2 miesiące po urlopie rodzicielskim – jak ustalić podstawę świadczenia

Pytanie: Dwa miesiące po zakończeniu urlopu rodzicielskiego pracownica stała się niezdolna do pracy z powodu choroby. Czy w tej sytuacji powinniśmy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe, czy też zasiłek chorobowy oraz jak obliczyć przysługującą z tego tytułu kwotę?

Błędna data urodzenia – czy można ją skorygować w kartotece ubezpieczonego

Pytanie: Zgłosiłam do ubezpieczeń pracownika (obcokrajowca) z błędną datą urodzenia. Kartoteka tej osoby została potwierdzona w ZUS. Po zauważeniu, że w dacie urodzenia jest błąd, chciałam go skorygować w kartotece ubezpieczonego, ale niestety nie mogłam tego zrobić. Jak mam skorygować tę datę? Czy powinnam wyrejestrować tę osobę i zgłosić ponownie z prawidłową datą urodzenia?

Brak decyzji o odmowie informacji o wynagrodzeniach uzasadnia skargę na bezczynność organu

Jeżeli organ nie wyda decyzji o odmowie dostępu do informacji publicznej, a jedynie poinformuje związek zawodowy, będący wnioskodawcą, że z określonych względów informacji np. o wynagrodzeniach pracowniczych udostępnić nie może lub nie powinien, sprawa nie jest załatwiona i organizacja związkowa ma prawo do skargi na bezczynność organu kierowanej do WSA. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 23 kwietnia 2020 r., sygn. akt II SAB/Bk 24/20.