Dofinansowania antykryzysowe także bez przestojów i obniżek etatów

Przepisy tarczy 4.0 poszerzyły zakres dofinansowania wynagrodzeń pracowników, których pracodawcy zostali dotknięci skutkami ekonomicznymi epidemii koronawirusa o tych zatrudnionych, których nie objęto przestojami ani obniżkami etatów. Poznaj praktyczne skutki tych zmian.

Dodatek za wynajmowane mieszkanie dla zleceniobiorcy – czy należy opłacać składki

Pytanie: W firmie zatrudniamy obywateli z Ukrainy na umowę zlecenia, od której odprowadzamy składki ZUS (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne) oraz na FP i FGŚP. Zleceniobiorca wynajmuje w Polsce mieszkanie. Firma wypłaca mu dodatek do wynajmowanego mieszkania w wysokości 300 zł na rękę. Wynajmowane mieszkanie jest w tej samej miejscowości co zakład pracy. Pytanie moje dotyczy składek ZUS od dodatku do wynajmowanego mieszkania. Czy powinniśmy ozusować kwotę dodatku do mieszkania? Jeżeli powinniśmy odprowadzić składki, to jakie? Czy tylko emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne od zleceniobiorcy, czy również emerytalne, rentowe wypadkowe, na FP i FGŚP opłacane przez zleceniodawcę?

Brak zastosowania korzystniejszych warunków płacowych prowadzi do nadużycia prawa

Odmowa zastosowania, przez pracodawcę przejmującego zatrudnionych z likwidowanego zakładu w trybie art. 231 Kodeksu pracy, własnych, bardziej korzystnych przepisów płacowych po przejściu zakładu pracy, jest nadużyciem prawa określonym w art. 8 kp. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego wydanego 6 lutego 2020 r., sygn. akt II PK 154/18.

Bon turystyczny na dziecko bez PIT i wolny od egzekucji

Osoby, które otrzymają specjalny bon turystyczny, nie zapłacą od jego wartości podatku dochodowego. Tak wynika z nowych regulacji, które 18 lipca 2020 r. zostały wprowadzone do ustawy o PIT.