Ograniczenie wysokości odpraw emerytalnych na podstawie tarczy antykryzysowej

Pytanie: Czy z mocy prawa należy ograniczać wysokości odpraw emerytalnych wypłacanych na podstawie układu zbiorowego pracy w przypadku wystąpienia u pracodawcy w okresie stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego z powodu COVID-19 istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń? Jeśli tak, to czy istotny wzrost należy ustalać po zakończeniu każdego miesiąca porównując z miesiącem poprzednim i w zależności od wyniku stosować bądź nie w kolejnym miesiącu ograniczenia wysokości odpraw, czy też ustala się go raz np. porównując wyniki lutego i maja?

Nowe obowiązki pracodawców, którzy delegują za granicę

Nowe przepisy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług ograniczą okres delegowania pracowników w ramach UE do 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia tego okresu o kolejne 6 miesięcy na podstawie powiadomienia. Poznaj szczegóły rozwiązań.

Mały ZUS plus a kod tytułu ubezpieczenia

Pytanie: Jak postąpić w sytuacji, kiedy w kwietniu bieżącego roku płatnik powinien mieć zmieniony kod tytułu ubezpieczeń, gdyż skończył mu się ZUS preferencyjny i kwalifikuje się na mały ZUS plus. Mamy lipiec i ta osoba nie została przerejestrowana na nowy kod 0590. Czy w takiej sytuacji możemy zrobić to po tak długim czasie, czy nie ma już możliwości by skorzystać z tego kodu?

Kontrole PIP w 2019 r. – kogo kontrolowała inspekcja i z jakim skutkiem

W 2019 roku inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 73.000 kontroli, z których 40% stanowiły kontrole podjęte w związku ze skargami kierowanymi do Państwowej Inspekcji Pracy – wynika ze sprawozdania pokontrolnego PIP. Ich tematyka obejmowała kluczowe dla zatrudnionych obszary, takie jak: wynagrodzenie za pracę, stosunek pracy, czas pracy, legalność i bezpieczeństwo pracy.

Kiedy pracownik utraci prawo do zasiłku wyrównawczego

Pytanie: Pracownik od kilku miesięcy pobiera zasiłek wyrównawczy. Okazało się, że od sierpnia ma on ustalone prawo do emerytury. Czy  wobec tego zasiłek wyrównawczy mu nadal przysługuje?

Jak ustalać okres zasiłkowy dla nauczyciela

Pytanie: Pracownica przebywa nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim od 11 lutego. Jednak na zwolnieniu przebywała 1 stycznia 2020 r. (kontynuacja zasiłku chorobowego z 2019 r. – zwolnienie od 27 grudnia 2019) oraz od 15 do 19 stycznia 2020 r. (łącznie 6 dni). Czy okres zasiłkowy 182 skończy się 10 sierpnia 2020 r., licząc od 11 lutego, czy należy wliczyć także 6 dni brane w styczniu i okres zasiłkowy skończy się 5 sierpnia 2020 r.? Czy pracownica, biorąc urlop zdrowotny w szkole, może u nas korzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego, czy to się wyklucza?

Jak rozliczyć ekwiwalent za urlop w miesiącu rozwiązania stosunku pracy

Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w naturze. Jeżeli jednak nie uda się pracownikowi zrealizować całego przysługującego mu wymiaru, ma prawo do finansowej rekompensaty w postaci równoważnika. Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy oblicza się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, ale z zachowaniem kilku odrębnych reguł.

Jak przedłużyć okres rozliczeniowy czasu pracy na podstawie przepisów antykryzysowych

Pytanie: Mamy w firmie 6-miesięczny okres rozliczeniowy. Czy w związku z obecną sytuacją epidemiczną możemy wydłużyć go do 12 miesięcy? Firma ma 2 oddziały (jeden działa, drugi nie). Czy bierzemy pod uwagę ogólne obroty firmy, czy tylko obroty zamkniętego oddziału? Pracownicy nie pracowali od połowy marca i nie mieli zaległego urlopu. Jak im policzyć wynagrodzenie za czas, gdy nie pracowali?

Informacja o warunkach zatrudnienia – jakie dane

Pytanie: Czy w informacji o warunkach zatrudnienia dla pracodawcy, u którego nie obowiązuje regulamin pracy (5 pracowników), jest obowiązek powołania się na 29 § 3 kp? Czy w takiej informacji pracodawca może również dopisać dodatkowe informacje, takie jak:1. Pracownik zobowiązuje się rozpocząć pracę w godzinach 7:00–10:00 rano i przepracować dzień zgodnie z dobową normą czasu pracy.2. Pracodawca wprowadza w ciągu dnia 30-minutową niewliczoną do czasu pracy bezpłatną przerwę na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.3. Pracownik może wykonywać swoją pracę z domu bez konieczności uzyskania każdorazowo zgody przełożonego.Jeżeli nie można dokonać dodatkowych zapisów, to gdzie można j ująć?

Finansowanie badań okulistycznych pracownika

Pytanie: Pracodawca kieruje pracownika pracującego przy komputerze ponad 4 godziny dziennie, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, na badania okresowe. Lekarz medycyny pracy wystawił skierowanie do lekarza okulisty. Pracodawca oprócz okularów refunduje również koszty badań okulistycznych. Czy rachunek wystawiony imiennie na pracownika będzie stanowić przychód dla pracownika, a w związku z tym należy go oskładkować i opodatkować?