Niepełnosprawny stażysta z mniejszymi uprawnieniami niż pracownik

Osoba niepełnosprawna odbywająca staż z urzędu pracy nie może skutecznie domagać się uprawnień zarezerwowanych dla niepełnosprawnych pracowników. Nie obowiązują jej więc skrócone normy czasu pracy, nie ma też prawa do zwolnień od pracy na wykonanie specjalistycznych badań.

MPiPS: Podstawa trzynastki bez wynagrodzeń za nieobecności i zwolnienia od pracy

Urlop okolicznościowy, dni opieki nad dzieckiem, zwolnienie od pracy w celu oddania krwi – za czas tych nieobecności i zwolnień pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jak jednak wskazuje ministerstwo pracy, wynagrodzeń tych nie należy uwzględniać obliczając dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Kiedy powstaną nadgodziny, gdy pracownik przebywa w delegacji

Pytanie: Jak rozliczyć godziny pracy w delegacji pracowników zatrudnionych w podstawowym systemie czasu pracy (od poniedziałku do piątku od 6.00 do 14.00), zajmujących się serwisem maszyn? Pracownicy co jakiś czas dokonują napraw u klientów. Wymaga to wysłania ich w delegacje, często kilkudniowe. Koszty diet, noclegów i innych rachunków pokrywa pracodawca. Czas pracy w delegacji jest bardzo różny. Pracownicy dokumentują go szczegółowymi dziennymi raportami, z uwzględnieniem czasu pracy, dojazdu na miejsce oraz noclegu w hotelu. Jak rozliczyć ich nadgodziny? Czy będą to nadgodziny 50% czy 100%? Czy można zmienić takiemu pracownikowi czas pracy z podstawowego na zadaniowy w celu uniknięcia nadgodzin?

Jak rozliczać czas pracy pracownika, gdy przebywa w dłuższej podróży służbowej

Wykonywanie pracy w trakcie podróży służbowej powinno odbywać się zgodnie z pierwotnie obowiązującym pracownika rozkładem dni i godzin pracy. Sam fakt wyjazdu służbowego nie jest podstawą do polecania pracy inaczej, niż była zaplanowana lub niż jest stale świadczona przez tego pracownika. Wykonywanie zadań służbowych w innych godzinach niż obowiązujące pracownika w trakcie pracy w firmie może generować nadgodziny i niedopracowania do planu, za które trzeba będzie zapłacić wynagrodzenie z tytułu gotowości do pracy.

Dodatkowy pakiet medyczny dla zatrudnionych jest przychodem ze stosunku pracy

Popularnym dodatkowym świadczeniem dla pracowników jest abonament medyczny. Pracodawca zawiera umowę o świadczenie usług medycznych z podmiotem świadczącym tego typu usługi. W ofercie placówek medycznych znajdują się różne pakiety, np. indywidualne, rodzinne, mniej lub bardziej zaawansowane. Opłata za takie usługi jest zazwyczaj ustalona w formie abonamentu, który ma charakter opłaty miesięcznej ryczałtowej bez względu na liczbę wykorzystanych przez pracowników usług medycznych.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje za okresy efektywnie wykonywanej pracy

W sferze budżetowej trwa okres naliczania i wypłacania trzynastek za 2014 rok. Warto więc przypomnieć, na jakich zasadach wynagrodzenie to przysługuje, jak ustalać jego podstawę wymiaru i kiedy wypłacić, aby nie popaść w zwłokę wobec pracowników. Należy pamiętać, że dodatkowa roczna pensja należy się także pracownikom na urlopach macierzyńskich czy rodzicielskich, a nie tylko tym, którzy korzystali z urlopu wychowawczego.

Dodatek za pracę w porze nocnej za niepełną godzinę pracy

Pytanie: W naszej firmie pora nocna obowiązuje w godzinach od 22.00 do 06.00. W harmonogramie pracy pracownicy wykonują pracę od godziny 5.30. Czy wobec tego należy im płacić połowę stawki obowiązującego dodatku za godzinę pracy w porze nocnej? Czy w ogóle nie powinnam płacić dodatku, gdyż z literalnego brzmienia art. 1518 wynika, że pracownikowi przysługuje dodatek za każdą godzinę pracy w porze nocnej?

Do końca lutego trzeba sporządzić PIT-11 i PIT-40

Wszyscy pracodawcy zatrudniający pracowników zobowiązani są do wystawiania informacji o wysokości osiągniętego dochodu i pobranych zaliczkach. PIT-11 nie wypełniają pracodawcy, do których podatnik zwrócił się z wnioskiem o rozliczenie ich podatku. W takiej sytuacji do końca lutego trzeba przesłać PIT-40.

Diety dla zleceniobiorcy z tytułu podróży służbowej za granicę

Pytanie: Spółka prowadząca działalność gospodarczą w Polsce wysyła niekiedy zleceniobiorców do wykonywania pracy na terenie innych krajów Unii Europejskiej. W umowie zlecenia są zawarte zapisy o możliwości wykonywania przez nich zadań za granicą oraz związanym z tym zwrocie wydatków w