Jak na rozliczenie czasu pracy wpływa odbiór czasu wolnego za nadgodziny z poprzedniego okresu

Czas wolny za nadgodziny zastępuje jedynie dodatek 50% lub 100% za taką pracę, a nie całość wynagrodzenia. Czas wolny jest z płacowego punktu widzenia nieobecnością niepłatną, zgodnie z zasadą że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Zatem oddawanie czasu wolnego w innym miesiącu niż miały miejsce nadgodziny oznacza konieczność przeliczania pensji w obydwu miesiącach – podwyższenia jej w miesiącu wykonywania dodatkowej pracy i obniżenia w miesiącu odbioru czasu wolnego.

Czynności przygotowawcze nie generują pracy nadliczbowej

Pytanie: Jak należy traktować okres, który pracownicy serwisowi poświęcają na podjęcie prac serwisowych? Zatrudniani przez nas serwisanci stawiają się u bramy kopalni o godz. 5.45. Muszą przejść całą procedurę związaną z wjazdem na kopalnię (spisanie osoby, sporządzenie wykazu wwożonych przedmiotów itp.), a następnie podejmują czynności związane z dopuszczeniem do zjazdu na dół (np. pobranie roboczego ubrania górniczego, transport potrzebnych narzędzi i materiałów pod szyb windy). Zjazd na dół kopalni następuje o godz. 6.30. Czy okres między godz. 5.45 a 6.00 rano jest czasem pracy, za który należy wypłacić wynagrodzenie za nadgodziny oraz dodatek za pracę w porze nocnej? Harmonogramowe godziny pracy to 6.00–14.00.

Czy można pomniejszyć wynagrodzenie członka rady za miesiąc, w którym choruje

Pytanie: Członek rady nadzorczej otrzymuje miesięczne ryczałtowe wynagrodzenie (1.000 zł brutto) za udział w posiedzeniach rady. Czy zwolnienie lekarskie (pięć dni) spowoduje obniżenie tego wynagrodzenia, a jeśli tak, to w jaki sposób?