Zwiększenie odpisu na ZFŚS na pracownika niepełnosprawnego

Pytanie: Dodatkowo zwiększamy odpis na osoby z orzeczeniem o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy osoby te przeliczam według przeciętnej liczby zatrudnienia w danym roku, czy tak jak emerytów i rencistów?

ZUS odroczy zapłatę składek należnych za ubezpieczonego

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie zasad korzystania przez przedsiębiorców z ulg w spłacaniu składek ubezpieczeniowych. Zmiana ma ułatwić dłużnikom regulowanie zaległych składek lub odroczenie terminu płatności tych składek, których termin ustawowy jeszcze nie nadszedł.

Zmieniając liczbę dni pracy, trzeba skorygować regulamin

Pytanie: Pracownicy są zatrudnieni w różnych dniach tygodnia. Są tacy, którzy pracują od poniedziałku do piątku, inni od poniedziałku do niedzieli. Jest grupa pracowników, w stosunku do której pracodawca chce zmienić rozkład czasu pracy, tak aby pracownicy mogli świadczyć pracę także w niedzielę (dział sportu). Do tej pory osoby te pracują od poniedziałku do piątku w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może zmienić tym pracownikom rozkład czasu pracy i okres rozliczeniowy, zamieszczając zmianę w regulaminie pracy, i podać ją do wiadomości w postaci obwieszczenia?

Zakwaterowanie pracownika, czyli zapewnienie lokum nie tylko zamiejscowemu

Zapewnienie pracownikowi warunków mieszkaniowych może być podyktowane różnymi względami – przeniesieniem go do pracy do innej miejscowości, poza miejsce zamieszkania, przyjęciem do pracy osoby z innej części Polski. Bezpłatne mieszkanie bywa wkalkulowane w umowę o pracę, stanowi jeden z warunków płacowych. Opłacanie noclegów często biorą na siebie również pracodawcy zatrudniający pracowników mobilnych lub robiący interesy za granicą. Ci ostatni, wysyłając podwładnych tam do pracy, gwarantują im kwatery na miejscu i ponoszą koszt wynajmu. Jednak zwolnienie pracownika od ponoszenia kosztów zakwaterowania nie jest obojętne podatkowo i pod względem składkowym.

Wyrównanie wynagrodzenia za okres wsteczny warunkuje przeliczenie zasiłku

Pytanie: W marcu przeprowadziliśmy w naszej firmie regulację płac. Wszyscy pracownicy dostali podwyżkę. Jeden z pracowników, któremu podwyższono wynagrodzenie, przebywał na zwolnieniu lekarskim, pobierając z tytułu choroby zasiłek chorobowy. Czy w związku z podwyżką należy mu przeliczyć kwotę świadczenia chorobowego?

Składki od bonów finansowanych ze środków obrotowych

Pytanie: Chcemy przekazać pracownikom bony towarowe sfinansowane ze środków obrotowych. Zamierzamy wprowadzić zapis, że pracownik otrzyma talon za 1 zł, a wartość takiego talonu wynosić ma 100 zł. Czy w takiej sytuacji wartość takiego świadczenia może zostać wyłączona z podstawy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Samorządowiec z krótkim stażem otrzyma odprawę kodeksową

Pytanie: Czy jeśli pracownik samorządowy ma mniejszy niż 10-letni staż pracy, to wcale nie otrzyma odprawy rentowej? Tak by sugerowało brzmienie art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych. Ale być może należy się odprawa z Kodeksu pracy?

RM: Umowy terminowe maksymalnie na 36 miesięcy

Rząd przyjął przedstawiony przez ministerstwo pracy projekt zmian dotyczący umów terminowych. Przewiduje on, że kontrakty czasowe będą mogły być zawierane z pracownikiem maksymalnie na okres do trzech lat, łącznie z okresem próbnym. Po tym czasie umowa będzie mogła być zawarta jedynie na czas nieokreślony.

Prawo do nagrody można udokumentować także po rozwiązaniu umowy

Pytanie: Pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej u poprzedniego pracodawcy, z tym że poprzedni pracodawca nie miał jednego świadectwa pracy pracownika, które pracownik przedstawił u obecnego pracodawcy. Z dokumentów wynika, że pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy 21 grudnia 2013 r., u nas jest zatrudniony od 2 stycznia 2014 r. Pracownik złożył poprzedniemu pracodawcy wniosek o naliczenie nagrody wraz ze świadectwem pracy i poprosił o naliczenie i wypłacenie nagrody. W odpowiedzi otrzymał informację, że nagroda jubileuszowa należy się tylko dla zatrudnionego pracownika. Czy w tym przypadku nie ma zastosowania 3-letni termin przedawnienia roszczeń pracowniczych?