Ryczałt samochodowy nie obejmuje kosztów paliwa

Ryczałtowo określona wartość nieodpłatnego świadczenia obejmuje wyłącznie koszty pracodawcy wynikające z udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych. Nie mieszczą się w niej pokrywane przez pracodawcę wydatki na paliwo wykorzystywane w innych celach niż służbowe – wskazują organy podatkowe.

Różnicowanie wysokości pensji powinno mieć uzasadnienie

Pytanie: W naszej jednostce powstały dwie organizacje związkowe. Jedna z nich wystąpiła do pracodawcy z pismem, domagając się, aby pracownicy zatrudnieni na stanowisku referenta, niezależnie w jakiej komórce organizacyjnej pracują (logistyka, infrastruktura, pion głównego księgowego itp.), mieli takie samo wynagrodzenie zasadnicze. Czy takie postępowanie byłoby prawidłowe? Obecnie wynagrodzenie to jest zróżnicowane zależnie od rodzaju wykonywanej pracy, zakresu obowiązków i odpowiedzialności.

Rodzice bez zasiłku macierzyńskiego otrzymają świadczenie rodzicielskie

Osobom, które urodziły lub adoptowały dziecko, ale nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego, będzie wypłacane przez rok 1.000 zł świadczenia rodzicielskiego – przewiduje nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, którą w ostatecznym kształcie w piątek przyjął Sejm.

Praca na zleceniu u własnego pracodawcy w trakcie udzielonego urlopu wypoczynkowego

Pytanie: Mamy pracownicę zatrudnioną na pełen etat na podstawie umowy o pracę (położna na oddziale ginekologiczno-położniczym) i dodatkowo na umowę zlecenia (położna koordynująca w POZ). Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego osoba ta może świadczyć pracę na zlecenie w POZ?

Od którego miesiąca rozpoczyna się okres zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy

Pytanie: Od kiedy obowiązuje zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy za pracownicę urodzoną 23 lipca 1960 r.? Czy zwolnienie będzie obowiązywać od lipca, czy sierpnia 2015 roku?

Można wydłużyć okres wypowiedzenia, ale zasadniczo nie wpływa to na odszkodowanie

Umowa o pracę na czas nieokreślony może przewidywać dłuższy niż ustanowiony w Kodeksie pracy okres wypowiedzenia. Jednak jeśli w jej treści nie ma dodatkowego zastrzeżenia, że w razie niezgodnego w prawem rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę przysługuje odszkodowanie odpowiednie do tego wydłużonego okresu, to pracownikowi przysługuje ono tylko w wysokości maksymalnie 3-miesięcznego wynagrodzenia. Potwierdza to wyrok SN z 22 kwietnia 2015 r. (sygn. akt II PK 176/14).

MF: Koszty noclegu dla pracownika mobilnego bez PIT

Zapłata przez pracodawcę kosztu noclegu pracownika wykonującego swoje obowiązki w miejscu określonym w umowie o pracę (poza siedzibą firmy oraz miejscem zamieszkania pracownika) to wydatek ponoszony w interesie pracodawcy, a nie pracownika – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Korekta NIP wykazanego w zgłoszeniu ZUS ZPA

Pytanie: Zauważyłam, że w druku ZUS ZPA podałam niepoprawny NIP. Jak skorygować ten błąd i w jakim terminie? Na szkoleniu mówiono nam, że na korektę zgłoszeń płatnika mamy 14 dni, a w prasie przeczytałam, że 7 dni. Który z tych terminów jest obowiązujący?

Konsekwencje składkowe nadpłaty wynagrodzenia

Pytanie: W kwietniu, po sporządzeniu dokumentów za marzec, okazało się, że pracownikowi, z którym z końcem marca rozwiązaliśmy umowę o pracę, przez pomyłkę wypłaciliśmy zbyt wysokie wynagrodzenie. Czy możemy złożyć korektę dokumentów za marzec, pomniejszyć podstawę i wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaconych składek?

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego, gdy pracownik korzysta z urlopu wychowawczego w częściach na przełomie lat

Pytanie: Kończę urlop rodzicielski. Bezpośrednio po nim idę na urlop wypoczynkowy za 2014 rok i za 2015 rok (za 2015 rok w wymiarze 18 dni za 8 miesięcy, gdyż od 21 sierpnia 2015 r. wybieram się na urlop wychowawczy). Urlop wychowawczy mam zamiar wykorzystać w częściach. Pierwsza z nich (od 21 sierpnia 2015 r.) będzie trwać do 3 stycznia 2016 r. Na dni 4 i 5 stycznia 2016 r. planuję wziąć dwa dni zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem, a potem wykorzystać przysługujący za 2016 rok urlop wypoczynkowy. Następnie chciałabym kontynuować urlop wychowawczy. Czy tak będzie prawidłowo? Czy jednak nie będzie mi przysługiwał urlop, pomimo przerwania urlopu wychowawczego, na opiekę nad dzieckiem?