Jak ustalić podstawę zasiłku po przeniesieniu urzędnika

Pytanie: Pracownik administracji pracuje w szkole od 8 lat, stażu pracy łącznego posiada ponad 15 lat. Wkrótce za porozumieniem stron ma przejść do innej pracy w urzędzie miasta. Jak w takiej sytuacji powinna zostać ustalona podstawa wymiaru zasiłku chorobowego? Czy należy brać pod uwagę wyłącznie wynagrodzenie z nowego miejscy pracy? Co w sytuacji, gdy podstawa z nowej pracy będzie dużo mniejsza niż ta wypracowana u obecnego pracodawcy?

Jak rozliczyć pracownika z zapłaty za niego zaległych składek na ZUS od „wczasów pod gruszą”

STAN FAKTYCZNY: W naszej firmie jest założony ZFŚS, z którego są m.in. wypłacane dofinansowania do wypoczynku, tzw. wczasy pod gruszą. Ostatnio przeprowadzona kontrola ZUS wykazała, że w tym i w poprzednim roku świadczenia te zostały wypłacone niezgodnie z przepisami ustawy o ZFŚS. Brakowało dowodów od pracowników, poświadczających dochody na członka rodziny, a kwoty dopłat były praktycznie takie same – po 400 zł. ZUS wydał decyzję o zapłacie zaległych składek, gdyż wypłacone wcześniej świadczenia zostały potraktowane jako zwolnione, a powinny być oskładkowane. Jak rozliczyć zapłacone za pracowników zaległe składki – czy jest to dla nich przychód? Co z zaliczkami na podatek? Zaliczki były zapłacone tylko od nadwyżki ponad 380 zł.

Jak będzie wyliczany zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą miały zmodyfikowany sposób ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Chodzi o przypadki krótszego niż 12 miesięcy podlegania ubezpieczeniu. Dotyczy to również świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego.

Dofinansowanie do wypoczynku dla pracownika, który nie wykorzystał zaległego urlopu

Pytanie: W komórce informatycznej mamy zatrudnionych 2 informatyków. W 2014 roku w związku ze zwiększonym zakresem obowiązków spowodowanym wprowadzaniem systemu w szpitalu jeden z nich nie był w stanie wykorzystać swojego urlopu. Zaznaczam, że są u nas wypłacane tzw. wczasy pod gruszą, ale pod warunkiem wykorzystania 14 dni bieżącego urlopu. W chwili obecnej pracownik ten posiada jeszcze 16 dni zaległego i gdyby chciał na niego iść, to nie byłoby go przez prawie 2 miesiące. Nie jest jednak możliwe, by jeden informatyk obsługiwał cały szpital. Czy wobec powyższego pracodawca może jednorazowo wypłacić mu ekwiwalent za ten zaległy urlop?