Zwolnienie w okresie wypowiedzenia oraz dla pracownicy ciężarnej lub karmiącej – pensja urlopowa

Wynagrodzenie za okres zwolnienia ze świadczenia pracy ma być obliczane jak wynagrodzenie urlopowe. Podobnie jak pensja wypłacana pracownicy karmiącej lub zwolnionej z obowiązku pracy w związku z ciążą. Wszystko to wynika z nowelizowanego z dniem 22 lutego rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy.

Zwalnianie powracającego rodzica – z pełną informacją

Jeżeli pracownik powraca do pracy po dłuższej nieobecności spowodowanej korzystaniem z urlopów dla rodziców, a pracodawca przeprowadził pod nieobecność pracownika reorganizację, to powracający do pracy pracownik również może być z tego powodu zwolniony. Musi być poinformowany o zwolnieniach oraz o kryteriach doboru pracowników do zwolnień. Tak wynika z wyroku SN z 9 grudnia 2015 r., sygn. akt I PK 8/15.

Wynagrodzenie za dzień opieki na dzieckiem przypadający w ostatnim dniu miesiąca

Pytanie: Chciałabym zapytać o zasady ustalania wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownica przebywała na urlopie rodzicielskim przez 30 dni – w miesiącu liczącym 31 dni. W ostatnim dniu miesiąca skorzystała z opieki nad dzieckiem do lat 14 (art. 188 kp). Moja wątpliwość dotyczy tego, czy należy za 31. dzień wypłacić wynagrodzenie wyliczone za przepracowane godziny, tj. w wypadku stawienia się pracownicy do pracy? Czy może w związku z tym, że praca nie była faktycznie wykonywana, wynagrodzenie poza zasiłkiem macierzyńskim się nie należy?

W świadectwie – tryb zwolnienia, a nie przyczyna

Pytanie: Pracownik uzyskał uprawnienia emerytalne. W związku z tym złożył prośbę o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Czy w pkt 3 świadectwa pracy należy wpisać, że stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron w związku z uzyskaniem uprawnień emerytalnych? Czy w świadectwie pracy należy wpisać, że pracownikowi zostanie wypłacona odprawa?

Urlop rodzicielski dla pracownika – ojca dziecka, gdy matka dziecka nie jest ubezpieczona

Pytanie: Pracownikowi 30 września 2015 r. urodziło się dziecko. Pracownik pozostaje w nieformalnym związku z matką dziecka, która jest studentką (nie posiada tytułu do ubezpieczeń). Pracownik – ojciec dziecka chciałby wykorzystać urlop rodzicielski. Od kiedy i jak długo może być na takim urlopie?

Umowa na okres próbny – wyłączona z limitowania

Pytanie: Pytanie: Zawieramy z pracownikiem umowę na okres próbny od 1 grudnia 2015 r. do 29 lutego 2016 r. Ile po niej będziemy mogli zawrzeć umów na czas określony – i jakiej długości?

Trzynastka za 2015 rok – przyznanie i ustalenie wysokości świadczeń

Dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) przysługuje w pełnej wysokości pracownikowi, który przepracował u danego pracodawcy cały rok kalendarzowy. Natomiast prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego posiada pracownik, który przepracował w danym roku kalendarzowym u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy.

Rozliczenie grudniowej nadpłaty w styczniu następnego roku – kiedy uwzględnić w PIT-11

Pytanie: Pod koniec grudnia 2015 r. pracownik naszej jednostki przebywał na zwolnieniu lekarskim, które dostarczył dopiero w styczniu 2016 r. W styczniu dokonano korekty wypłaconego wynagrodzenia, która wykazała nadpłatę grudniowego podatku. Czy w takim przypadku muszę ująć korektę za grudzień w PIT-11?

Potwierdzenie umowy – już wkrótce przed rozpoczęciem dniówki

Jeśli umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy będzie musiał potwierdzić mu na piśmie podstawowe ustalenia.

PIP zmienia stanowisko. Kontrola bez zapowiedzi możliwa w każdej firmie

Inspektorzy pracy nie będą uprzedzali pracodawców o zamiarze przeprowadzania kontroli na 7 dni przed jej rozpoczęciem. Od tej pory niezapowiedziane kontrole możliwe będą w każdej firmie – wynika z aktualnego stanowiska Głównego Inspektora Pracy.