Odszkodowanie za wadliwe rozwiązanie umowy terminowej – od 22 lutego w nowej wysokości

Od 22 lutego 2016 r. zrównany został okres wypowiedzenia umów o pracę na czas określony z okresami, jakie przewidziano dla umów o pracę zawartych na czas nieoznaczony. Zmiany te wpłynęły na wysokość odszkodowań przysługujących stronom umowy w związku z wadliwym rozwiązaniem lub wygaśnięciem terminowej umowy o pracę.

Nie ma klauzuli – nie ma dodatków za godziny ponadwymiarowe

Pytanie: Firma, w której od niedawna zajmuję się sprawami kadrowymi, zatrudnia jednego pracownika na pół etatu. Zauważyłam, że w umowie tego pracownika nie ma zapisu dotyczącego limitu godzin ponadwymiarowych. Pracownik został zatrudniony w październiku 2015 roku. Czy pracodawcy grożą za to jakieś konsekwencje? I czy pracownik może domagać się dodatku jak za nadgodziny (jeśli tak, to od jakiego limitu)?

Na zleceniu ze stawką minimalną i ewidencją ilości godzin pracy

Trwają prace nad projektem ustawy przewidującym ustalenie minimalnej stawki godzinowej wynagrodzenia dla zleceniobiorców i osób zatrudnionych na umowie o świadczenie usług, a także rozszerzenie dotychczasowych kompetencji PIP o uprawnienia kontrolne w stosunku do cywilnoprawnych wynagrodzeń. Zakłada on m.in., że w celu ustalania wynagrodzenia zleceniobiorcy trzeba będzie prowadzić dodatkową ewidencję godzin pracy.

Jak obliczać wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej w sytuacjach nietypowych

Są przynajmniej 4 sytuacje, gdy mimo stałej stawki miesięcznej przysługującej pracownikowi, sprawa się komplikuje. Są to zmiana wymiaru etatu i wysokości pensji w trakcie miesiąca, podwyżka wynagrodzenia w trakcie miesiąca, w którym pracownik chorował, choroba przypadająca na wszystkie dni robocze w miesiącu, pierwszy, niepełny miesiąc zatrudnienia.

Jak dokonywać podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego

Osoby, którym przysługuje zasiłek macierzyński niższy niż 1.000 zł netto, mogą od stycznia 2016 roku otrzymywać podwyższenie zasiłku do tej kwoty. Zasada ta dotyczy m.in. pracowników, uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu do ubezpieczeń, a także przedsiębiorców opłacających tzw. mały ZUS.

Jak dokonywać obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki przy wypłacie zasiłku chorobowego

Pytanie: Jak prawidłowo stosować zasadę obniżania składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek? Czy w sytuacji, gdy obok przychodów z pracy wypłacany jest zasiłek przez płatnika, to składkę zdrowotną obniża się do wysokości zaliczki obliczonej od obu wypłat, czy tylko od zaliczki od przychodów z zatrudnienia?

Dostarczenie zwolnienia lekarskiego po sporządzeniu listy płac

Pytanie: Jesteśmy jednostką budżetową. W naszym zakładzie pracy wynagrodzenia wypłacamy do 27. dnia każdego miesiąca. W związku z tym, że wynagrodzenie jest płatne przed upływem pełnego miesiąca, a niektóre zwolnienia lekarskie dostarczane są po tej dacie, pracownik za te dni otrzymuje wynagrodzenie. W tego typu sytuacjach do tej pory dokonywaliśmy korekty wynagrodzenia i składek społecznych za pracowników, wraz z równoczesnym złożeniem korekty deklaracji i raportów, na początku kolejnego miesiąca. Ostatnio kontrola z ZUS zasugerowała nam, że jest to nieprawidłowe. Jak powinniśmy w takich przypadkach postępować?

Do 21 marca trzeba zaktualizować niektóre informacje o warunkach zatrudnienia

W dniu 22 lutego 2016 r. wszyscy pracownicy zatrudnieni na zastępstwo przechodzą automatycznie z 3-dniowego na 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Trzeba to odnotować w informacji o warunkach zatrudnienia. Natomiast w przypadku umów na czas określony trwających w tym dniu na ogół zmiana informacji będzie wymagana dopiero po kilku miesiącach. Jeśli jednak informacja odsyła do przepisów, zmiana będzie konieczna od razu.

Czasami umowę trzeba aneksować, mimo że pracodawca nie ma problemu z limitami

Pytanie: Mam pytanie o zmiany w umowach terminowych, które weszły w życie 22 lutego 2016 r. Czy jak mam np. umowę do prac sezonowych, ale zupełnie nie zależy mi na tym by ona była wyłączona z limitowania, to też będę musiała mimo wszystko wpisać w umowie informację o celu jej zawarcia tzn., że to „umowa zawarta w celu wykonywania prac sezonowych”? Tego typu umowy zawieramy na krótkie okresy i najczęściej tylko dwukrotnie z jednym pracownikiem, więc umowy te nie naruszą ani limitu 33 miesięcy ich trwania ani limitu 3 umów.