„Rozłąkowe” dla pracownika wykonującego okresowo pracę za granicą

Pytanie: Pracownik, który zgodnie zapisami umowy o pracę zatrudniony jest w biurze pracodawcy w Warszawie, obecnie większość roku spędza jednak świadcząc pracę w Niemczech. Czy w związku z tym pracodawca powinien mu wypłacać dodatek za rozłąkę z rodziną?

Wypowiedzenie umowy o pracę w dniu wypłaty premii

Pytanie: Handlowcy w naszej spółce mają co miesiąc wypłacaną premię regulaminową (zgodnie z obowiązującym regulaminem premiowania) za realizację wyznaczonych planów sprzedażowych. Premie regulaminowe wypłacane są po rozliczeniu całego systemu sprzedaży – np. w kwietniu za marzec. W regulaminie jest zapis, że „pracownikom na wypowiedzeniu prawo do premii nie przysługuje”. Pracownik przepracował cały marzec, zrealizował swój plan sprzedażowy, ale 29 kwietnia złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Wypowiedzenie akurat w dniu wypłaty premii za marzec. Czy spółka, zgodnie z przytoczonym zapisem w regulaminie, mogła nie wypłacić pracownikowi premii za marzec?

Wynagrodzenie za urlop po okresie oddelegowania ze zmienioną stawką pensji

Pytanie: 2 lutego 2016 r. zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na kwotę 1.850,00 zł brutto. W okresie od 15 do 29 lutego 2016 r. pracownik został delegowany do pracy za granicę i na ten okres otrzymał aneks do umowy o pracę z wynagrodzeniem brutto 60,00 zł/godz. W czasie pobytu za granicą pracował w godzinach nadliczbowych (10 godzin z dodatkiem 50% i 10 godzin z dodatkiem 100%). Otrzymał też wynagrodzenie za godziny nocne. Po powrocie do kraju, czyli od 1 marca 2016 r. powrócił do poprzedniego wynagrodzenia (1.850,00 zł). Od 4 do 15 marca 2016 r. pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Jak w przedstawionej sytuacji należało naliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy?

Wynagrodzenie pracownika, który korzysta ze zwolnień minutowych

Pytanie: Nasz pracownik w godzinach pracy odbywa zajęcia praktyczne w ramach aplikacji radcowskiej, bez prawa do wynagrodzenia (pracodawca wyraził zgodę na zwolnienia). Praktyki te trwają na ogół po 1 godz. i 15 min., w miesiącu jest to w sumie 3 godz. i 45 min. W jaki sposób poprawnie wyliczyć wynagrodzenie? Czy właściwe będzie rozliczenie wynagrodzenia z uwzględnieniem minutowego wymiaru zwolnienia? Dodam, że wynagrodzenie obliczane jest na podstawie zarządzenia Burmistrza Miasta w powiązaniu z ustawą o pracownikach samorządowych. W urzędzie obowiązuje czasowy system wynagradzania.

Wsparcie cudzoziemców przez PIP

Do tej pory przebywający w Polsce pracownicy z państw unijnych oraz członkowie ich rodzin otrzymywali z PIP informacje dotyczące prawa pracy i dostępu do zatrudnienia. Już wkrótce będą mogli też liczyć m.in. na wsparcie w sprawach socjalnych czy podatkowych.

Urlop macierzyński przed porodem

Pytanie: Pracownica przebywa od kilku miesięcy na zwolnieniu lekarskim, a niezdolność do pracy przypada na okres ciąży. Za 3 tygodnie będzie mogła skorzystać z urlopu macierzyńskiego przysługującego przed porodem. Czy ten urlop przed porodem musi być wykorzystany obowiązkowo, czy też nadal możemy respektować zwolnienia lekarskie i wypłacać zasiłek chorobowy?

Świadczenie rehabilitacyjne dla nauczyciela - niepełnoetatowca

Pytanie: Czy nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę do 31 sierpnia 2016 r. w wymiarze 0,5 etatu, nieposiadający uprawnień do emerytury, może po 182 dniach zwolnienia lekarskiego przejść na świadczenie rehabilitacyjne (lekarz wyda orzeczenie, że pacjent rokuje powrót do pracy na stanowisko nauczyciela) ?

Rezygnacja z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego wskutek powrotu do pracy

Pracownica, która ubiegając się o zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, złożyła jednocześnie wniosek o urlop rodzicielski i zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze i zrobiła to w ciągu 21 dni po porodzie, może zrezygnować z korzystania z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w całości lub w części i powrócić do pracy.

Prowadzenie karty ewidencji czasu pracy

Ustalenie pracownikowi wynagrodzenia na podstawie liczby przepracowanych godzin, umożliwia prawidłowo prowadzona dla niego ewidencja czasu pracy. Odzwierciedla ona czas i porę wykonywania przez zatrudnionego pracy, a także okresy jego absencji w pracy. Na obowiązek prowadzenia ewidencji nie ma wpływu liczba zatrudnionych pracowników.

Prawo do częściowej emerytury a konieczność rozwiązania umowy o pracę

Pytanie: W czerwcu 2016 roku nasz pracownik ukończy 65 lat i chciałby ustalić prawo do emerytury częściowej. Czy warunkiem wypłaty tego świadczenia jest rozwiązanie stosunku pracy?