Dodatkowe przerwy w pracy według ministerstwa

Jeden z posłów zaproponował, by przerwą o której mowa w art. 134 kp, objąć już pracowników, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 4 godziny. Prawo do wydłużonej 30-minutowej przerwy przysługiwałoby osobom, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin. Natomiast do dodatkowej 15-minutowej przerwy mieliby prawo zatrudnieni, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi 12 godzin.

Dodatek specjalny w podstawie zasiłkowej

Pytanie: Pracownica kwestionuje wyłączenie z podstawy wymiaru zasiłku specjalnego dodatku przyznawanego w związku z kontrolami w naszych filiach w terenie. Dodatek ten oblicza się jako stawkę procentową wynagrodzenia zasadniczego i ustala na okres roku kalendarzowego. Pracownik traci prawo do tego dodatku w przypadku trwającej ponad 3 miesiące nieobecności w pracy, z końcem miesiąca kalendarzowego, w którym upłynęły te 3 miesiące. W przypadku nieobecności krótszej niż 3 miesiące dodatek ten jest pomniejszany za każdy dzień nieobecności. Z dniem 31 marca pracownica utraciła prawo do dodatku, dlatego też za okres od kwietnia wyłączyliśmy go z podstawy wymiaru zasiłku. Pracownica domaga się jednak ponownego obliczenia wysokości zasiłku z uwzględnieniem dodatku. Kto ma rację?

Czy świadczenie wychowawcze (500+) należy uwzględniać przy dokumentowaniu sytuacji materialnej pracownika

Pytanie: Czy powinno się wykazywać je w oświadczeniu o dochodach składanym na potrzeby Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych? Czy jednak nie, gdyż jest ono świadczeniem nieopodatkowanym?